טורקיה: האם 'השד הכורדי' יצא משליטה?

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן האשים היום את סלאחטין דמירטש, אחד משני ראשי "מפלגת העם הדמוקרטית" (HDP) הפרו-כורדית, בבגידה ובפרובוקציה.

ארדואן אמר את הדברים לעיתונאים בנמל התעופה באיסטנבול, בטרם יצא לביקור רשמי בסעודיה. הדברים נאמרו בתגובה להצהרתו של דמירטש בסוף השבוע, בה הביע תמיכה בהענקת אוטונומיה לכורדים בדרום-מזרח טורקיה.

דמירטש השתתף בכינוס שנערך בדיארבקיר של "הקונגרס הדמוקרטי החברתי" (DTK) – ארגון-הגג של הכורדים בטורקיה. בכינוס התקבלה החלטה, הדורשת את הקמתם בטורקיה של אזורים אוטונומיים עבור הכורדים, והמתווה את עקרונות היסוד לשלטון עצמי עבורם. הצהרת ההחלטה קבעה, כי אוטונומיה היא הפתרון היחיד לסוגיה הכורדית בטורקיה, וכי הכורדים לא יפסיקו להילחם עד להשגת שלטון עצמי. דמירטש אמר, כי הוא תומך בהחלטה להקים אוטונומיה אזורית בדרום-מזרח טורקיה עבור הכורדים.

ראש ממשלת טורקיה אחמט דבוטאולו גינה אתמול את דבריו של דמירטש, ואמר כי "לעולם לא ידבר עם מי שמביא לשולחן את אחדותה ושלמותה של טורקיה". הוא הוסיף, כי ה- HDP אינה "מפלגה פוליטית אמיתית", וכי כוונותיה המוסוות נחשפו לבסוף.

דמירטש (יוני 2015, VOA, נחלת הכלל)
דמירטש (יוני 2015, VOA, נחלת הכלל)

בשבוע שעבר (חמישי) תקף דבוטאולו את דמירטש והאשימו בבגידה, וזאת בעקבות דברי ביקורת שמתח במהלך ביקור במוסקבה נגד מדיניותה של ממשלת טורקיה לאחר פגישתו (ביום רביעי) עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב. דמירטש טען, בין היתר, כי הפלת המטוס הרוסי (ב- 24 בנובמבר) על ידי חיל האוויר הטורקי היתה טעות. הוא הביע חשש מהקרע שנוצר עקב כך ביחסים בין שתי המדינות, ואמר כי דן עם לברוב כיצד ניתן לפתור את המשבר בדרכים דיפלומטיות.

ההסלמה בהצהרות האחרונות משני צידי המתרס הפוליטי באה לאחר התלקחותו בתקופה האחרונה של "השד הכורדי": העימותים המזוינים בין הצבא הטורקי ואנשי המחתרת הכורדית של ה- PKK התחדשו בקיץ האחרון לאחר שנתיים של רגיעה מוסכמת, וקטעו את תהליך השלום בין המשטר הטורקי בראשות מפלגת "הצדק והפיתוח" (AKP) ובין ה- PKK. בשבועיים האחרונים הצבא 'העלה הילוך' בפעילותו נגד המחתרת: הוא הזרים לדרום-מזרח המדינה כוחות רבים, כולל טנקים, ופתח במבצע רחב-היקף המתנהל ברחובות הערים הכורדיות, שעל חלקן הוטל עוצר. הצבא טוען כי עד כה נהרגו למעלה מ- 200 לוחמים כורדים, אך העימותים בין הצדדים מובילים גם לנפגעים בקרב האזרחים.

מפלגתו של דמירטש קוראת לממשלה לחדש את המו"מ לשלום עם ה- PKK, ומאשימה אותה בפגיעה מכוונת באזרחים חפים מפשע במהלך הפעילות הצבאית. מן העבר השני, השאיפה הכורדית לכונן שלטון עצמי בחלק מהשטח הטורקי הריבוני – כפי שעולה מהצהרת ה- DTK ומדבריו של דמירטש – מהווה בעיני הממסד הטורקי "סדין אדום".

סוכנות הידיעות הטורקית Doğan פרסמה אתמול, כי משרד התובע הכללי באנקרה פתח בחקירה בנוגע להתבטאותו של דמירטש בסוגיית האוטונומיה לכורדים.

(מקורות: המדיה הטורקית; RT)