טורקיה החזירה את שגרירה מוינה: לא נרכין את ראשנו

טורקיה הודיעה אתמול על החזרתו להתייעצויות של שגרירה בוינה, וזאת לאחר שראשי שש המפלגות הגדולות בפרלמנט האוסטרי פרסמו הצהרה משותפת המגנה את טבח הארמנים במהלך מלחמת העולם הראשונה ומגדירה אותו כ"רצח עם" (ג'נוסייד). הפרלמנט האוסטרי אף עמד דקת דומיה לזכרם של הנספים.

בתגובה שפורסמה אתמול על ידי משרד החוץ הטורקי, נכתב כי "לפרלמנט האוסטרי אין לא הזכות ולא היכולת להאשים את האומה הטורקית בפשע באופן המנוגד לחוק ולאמת ההיסטורית… טורקיה והאומה הטורקית לא ישכחו דיבה זו שהוצאה כנגד ההיסטוריה שלהם".

משרד החוץ ממשיך ותוקף את ההצהרה האוסטרית, המהווה – לדבריו – עיוות סלקטיבי של ההיסטוריה ו"טבח של החוק": "ברור שההצהרה… תשאיר כתמים קבועים על הידידות הטורקית-אוסטרית".

מחר, ה- 24 באפריל, ימלאו מאה שנים לתחילתו של הטבח בארמנים, אשר נמשך לאורך שלוש שנים והביא למותם של בין מיליון למיליון וחצי איש (ישנן גם הערכות פחותות מכך). לקראת יום הציון, טורקיה – המתנגדת באופן עקבי להכרה בטבח כ"רצח עם" שתוכנן ואורגן על ידי האימפריה העות'מאנית (קודמתה של טורקיה המודרנית) – חשה בימים האחרונים כי היא נמצאת תחת מצור דיפלומטי. בשבוע שעבר (ב- 12 באפריל) היה זה האפיפיור פרנציסקוס שעורר את חמתה, כאשר הגדיר את טבח הארמנים כ"רצח העם הראשון של המאה העשרים". שלושה ימים לאחר מכן קבע הפרלמנט האירופי אף הוא כי רצח הארמנים הינו בגדר "רצח עם". מחר יתכנס הבונדסטאג הגרמני לציין את המאורע, ובטורקיה חוששים כי גם ממנו תצאנה הצהרה או החלטה דומות.

ראש ממשלת טורקיה אחמט דבוטאולו התייחס אתמול לנושא במהלך מסיבת עיתונאים משותפת שערך באנקרה עם עמיתו האוסטרלי טוני אבוט. דבוטאולו אמר, כי טורקיה לא תיכנע ולא תרכין את ראשה בפני לחצים פוליטיים, כל עוד הללו אינם מבוססים על עובדות היסטוריות שתתבררנה מתוך מחקר בארכיונים.

דבוטאולו וארדואן, ארכיון
לא מתכופפים (תמונת ארכיון, wikki commons, Kahire Yunus Emre Enstitüsü, CC-BY-SA-3.0 ,cropped)

גם הנשיא הטורקי ארדואן הטביע את חותמו האישי: במסיבת עיתונאים שערך עם עמיתו העיראקי פואד מעסום, אמר ארדואן כי איננו מצפה מנשיא ארה"ב ברק אובמה להשתמש בביטוי "רצח עם" בכל הנוגע לאירועי מלחמת העולם הראשונה: "יש להשאיר את העניין הזה כולו להיסטוריונים". ארדואן הוסיף, כי טורקיה מוכנה לפתוח את הארכיונים שלה לשם כך, וכי גם על ארמניה (וכל מדינה אחרת) לעשות זאת.

(סוכנות 'אנאדולו' וסוכנויות נוספות; אתר משרד החוץ הטורקי; אתר נשיאות טורקיה)