טורקיה: זוכה פרס נובל לכימיה נפגש עם ארדואן

גאווה טורקית.

המדען הטורקי עזיז סנג'אר, שקיבל בשבוע שעבר (יחד עם שניים מעמיתיו, פול מודריץ' האמריקני ותומאס לינדל השוודי) את פרס נובל לכימיה לשנת 2015, התקבל היום בארמון הנשיאות באנקרה על ידי הנשיא הטורקי רג'פ טאיפ ארדואן.

לאחר פגישתו עם ארדואן, נועד סנג'אר עם הרמטכ"ל הטורקי חולוסי עקאר, ומסר לו את המדליה והתעודה שקיבל בטקס קבלת הפרס. התעודה והמדליה תוצגנה לראווה באנטקביר – אתר המאוזוליאום של מוסטפא כמאל אטאטורק, מייסדה של טורקיה המודרנית, הממוקם בעיר הבירה אנקרה.

בהודעה מטעם המטכ"ל הטורקי נמסר, כי הצבת הפרס במאוזוליאום תתבצע בטקס מיוחד שייערך ב- 19 במאי 2016. טורקיה חוגגת בכל שנה בתאריך זה את "יום הנוער והספורט" – חג לאומי שנקבע כיום ציון תחילתה של מלחמת העצמאות הטורקית (ב- 1919).

אנטקביר, אנקרה (נחלת הכלל)
אנטקביר, אנקרה (נחלת הכלל)

נזכיר, כי בתחילת השבוע שעבר התבטא סנג'אר בחריפות כנגד רוסיה ונשיאה ולדימיר פוטין, וזאת בעקבות המשבר ביחסים בינה ובין טורקיה לאחר הפלת המטוס הרוסי שחדר למרחב האווירי של טורקיה.

סנג'אר, שהשתתף בשטוקהולם בכנס של האקדמיה המלכותית השוודית למדעים, טען בראיון לסוכנות הידיעות הטורקית "אנאדולו" כי בניגוד לעשורים האחרונים לקיומה של האימפריה העות'מאנית – אז היא כונתה "האדם החולה על הבוספורוס" – כיום רוסיה היא "האדם החולה".

סנג'אר הביע דאגה מפני השלכותיה של ההסלמה ביחסיהן של שתי המדינות, ואמר כי "השיגעון" של פוטין מזיק לטורקיה, לרוסיה ולעולם כולו, וכי על תושבי רוסיה להחזיר את פוטין לעשתונותיו.

(מקורות: אתר הנשיאות הטורקית; dailysabah; "אנאדולו")