טורקיה: יום של פיגועי טרור ברחבי המדינה

יום גדוש בפיגועי טרור בטורקיה, שברובם כוונו כנגד אנשי כוחות הביטחון.

לפנות בוקר התפוצצה מכונית תופת ליד בניין תחנת משטרה באיסטנבול. לפחות 11 פצועים, ובהם שבעה אזרחים וארבעה אנשי משטרה, ביניהם סגן מפקד משטרת איסטנבול. נזק כבד נגרם לבניין, שחלקו התמוטט, וכן נגרם נזק לבניינים סמוכים.

מאוחר יותר, בשעה 6:45, פתחו חמושים באש לעבר אנשי משטרה שערכו סריקות באזור הפיצוץ. כתוצאה מהאש נהרג מפקד היחידה לסילוק פצצות ביאזיט ג'יקאן. המשטרה השיבה באש; שני הטרוריסטים נהרגו ואזרח נוסף נפגע.

לא שקט: תמונת נוף מאיסטנבול (Maurits90, נחלת הכלל)
לא שקט: תמונת נוף מאיסטנבול (Maurits90, נחלת הכלל)

בהמשך הבוקר נורתה אש לעבר הקונסוליה האמריקנית באיסטנבול. אין נפגעים. גורמי ביטחון מסרו, כי את הפיגוע ביצעו שתי נשים המשתייכות ל"מפלגת החזית המהפכנית לשחרור העם" המרקסיסטית (DHKP/C) – ארגון שהוצא אל מחוץ לחוק בטורקיה, ומוגדר בה, בארה"ב ובאיחוד האירופי כארגון טרור.

אחת מהנשים נפצעה מירי של כוחות משטרה שהיו במקום, נעצרה והועברה לבית חולים. המדיה הטורקית מדווחת, כי מדובר בחדיג'ה אשיק, בת 42 (לפי דיווח אחר היא בת 51). היא שוחררה לפני 33 ימים בלבד מהכלא, לאחר שלוש שנים, וזאת בהמתנה למתן גזר הדין במשפט בו היא נאשמת – עם חמישה חשודים נוספים – במעורבות בפיגוע טרור ב- 2012 שבוצע כנגד תחנת משטרה באיסטנבול.

גורמי הביטחון טענו בפני כתב סוכנות הידיעות "אנאדולו", כי תמונותיה של אשיק הופצו בקרב כוחות הביטחון ברחבי המדינה מחשש כי היא עומדת לבצע פיגוע התאבדות, לאחר שגויסה על ידי ה- DHKP/C לשם כך.

הקונסוליה האמריקנית באיסטנבול הודיעה, כי תישאר סגורה עד להודעה חדשה.

ארגון ה- DHKP/C עמד מאחורי פיגוע ההתאבדות בשגרירות ארה"ב באנקרה לפני שנתיים, בו נהרג איש ביטחון טורקי. בסוף חודש מרץ השנה חדרו שני אנשי הארגון למשרדו של התובע הכללי מחמט סלים קיראז באיסטנבול, והחזיקו בו כבן ערובה. לאחר מספר שעות, במהלך נסיון פריצה של המשטרה, ירו החוטפים בקיראז, והוא מת מאוחר יותר מפצעיו. שני החמושים נהרגו.

בשעות הבוקר ביצעו אנשי PKK שתי מתקפות מקבילות במחוז ליסה, נפת דיארבקיר (דרום מזרח טורקיה), שכוונו כנגד כוחות משטרה וז'נדרמריה. בין הצדדים התפתחו חילופי אש ממושכים. לא ידוע עדיין אם ישנם נפגעים בתקריות אלו ומה מספרם.

לפני הצהריים הגיעו דיווחים מנפת שרנאק, דרום מזרח טורקיה, על שני פיגועים: במחוז בייטושבאפ נהרג חייל אחד מירי של טילים שבוצע על ידי אנשי ה- PKK לעבר הליקופטר צבאי מדגם "סיקורסקי".

ואילו בסילופי, באותה נפה, עלה רכב משטרתי על מוקש שהופעל על ידי אנשי PKK. ארבעה שוטרים נהרגו בפיגוע. בשני האירועים בנפת שרנאק נפצעו שמונה אנשי כוחות הביטחון.

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן שלח מברקי תנחומים לשר הפנים הטורקי ולמנכ"ל הביטחון הטורקי על מותם של השוטרים.

(מקורות: hurriyetdailynews ;dailysabah; "אנאדולו")