טורקיה: יש פתרון לכל פליט? בנייה טרומית עבור הפליטים הסורים (וידיאו)

אתמול התפרסמו במדיה הטורקית תמונות ממחנה הפליטים בעיירה אונג'ופינאר (דרומית לעיר קיליס, סמוך לגבול עם סוריה).

התמונות מציגות את ההכנות הנמרצות שעושה ממשלת טורקיה לקראת גלי הפליטים מסוריה, הצובאים על שערי הכניסה לטורקיה. ההישגים הצבאיים האחרונים של המשטר הסורי (בגיבוי רוסי) באזור חלב, בעקבות המתקפה בה פתח בתחילת החודש, והחשש מפני משבר הומניטרי, הביאו לעזיבתם של עשרות אלפים מתושבי חלב והסביבה את בתיהם ולנהירה המונית לעבר הגבול עם טורקיה. הפרסום אתמול, כך נראה, הינו חלק מהמאמץ המתמשך של טורקיה הרשמית להעלות על נס את פעילותה למען הפליטים – פעילות בה נוטלים חלק גם ארגונים לא-ממשלתיים כדוגמת ה- IHH.

בתמונות מוצגת בנייה טרומית – הראשונה מסוגה בעולם, כך נטען – שהוכנה עבור הפליטים. סגן מושל קיליס מוסטפא אונוור בוקה, שהינו גם מנהל מחנה הפליטים, מסר לסוכנות הידיעות הטורקית "אנאדולו" כי אלף בתים טרומיים דו-קומתיים כבר הוכנו וצוידו לקראת הבאים, ו- 248 נוספים יהיו מוכנים בתוך שבועיים. הבתים עוצבו על ידי מהנדסים טורקיים.

לדברי אונוור בוקה, המתחם החדש מתוכנן לקלוט עד 10,000 "אורחים" – כפי שהפליטים הסורים מוגדרים על ידי הממשלה הטורקית. הוא אמר, כי הבתים החדשים יאפשרו לפליטים "לחיות בסביבה שלווה ובטוחה" עם שכניהם וקרוביהם.

המפרט הטכני של הבתים כולל: בנייה מחומרים עמידים לאש, מרפסת לכל בית ומערכת חשמל המבוססת על אנרגיה סולארית. לדברי האחראי על המחנה, סיף א-דין ג'ימן, כל בית מצויד בצרכים הבסיסיים הנדרשים למשפחה, והנהלת המחנה תפעל ככל יכולתה כדי לספק את השירותים להם זקוקים הפליטים.

אבי המיזם החדש הוא סולימאן טפסז, מושל קיליס המכהן בתפקידו למעלה מארבע שנים. המחנה יכלול בית ספר, שוק ושלושה מרכזים קהילתיים. קטר וכוויית סייעו במימון הפרויקט.

מחנה הפליטים אונג'ופינאר נפתח ב- 2012, וכעת גרים בו כ- 13 אלף פליטים. על פי נתונים רשמיים, למעלה מ- 35 אלף פליטים זוכים לקבל מחסה במחנות פליטים שהקימה טורקיה בקרבת הגבול עם סוריה.

ובינתיים, טורקיה המשיכה גם הלילה להפגיז מטרות באזור הריף הצפוני והצפון-מערבי של מחוז חלב, בשטחים הנמצאים בשליטתם של כוחות כורדיים. מנהל "הארגון הסורי לזכויות אדם" ראמי עבד א-רחמן מסר, כי ההפגזה הארטילרית נמשכה ברציפות כשבע שעות – ההתקפה הקשה ביותר מאז החלה טורקיה בסוף השבוע שעבר בפעילות צבאית נגד הכוחות הכורדיים.

("אנאדולו"; hurriyetdailynews; "אל-קודס אל-ערבי"; "הארגון הסורי לזכויות אדם")