טורקיה מזהירה את הכורדים בצפון עיראק: לעריכת משאל העם לעצמאות יהיה מחיר

ככל שמתקרב ה- 25 בספטמבר – המועד המתוכנן לקיום משאל העם בחבל הכורדי האוטונומי בצפון עיראק, הצפוי לאשר ברוב גורף את התנתקות החבל מהמדינה העיראקית ואת עצמאותו – דוברים כורדיים, ובראשם מנהיג החבל מסעוד ברזאני, חוזרים ומבהירים כי הם נחושים לקיימו. מנגד, מתגברות ההתבטאויות בעיראק ומחוצה לה נגד המשאל; חלקן נושאות גם אופי של איום.

משרד החוץ הטורקי הוציא היום הודעה הפונה לכורדים בעיראק ומזהירה אותם כי להתעקשותם לערוך את המשאל, למרות "ההמלצות הידידותיות" של טורקיה, יהיה מחיר. ההודעה קוראת לחבל הכורדי "לפעול בהיגיון ולנטוש את הגישה השגויה הזו מיד".

כלי תקשורת מקומיים בעיראק מצטטים הבוקר דברים שאמר האדי אל-עאמרי, מזכ"ל מיליציית "בדר" (אחת המיליציות השיעיות המרכיבות את כוחות "הגיוס העממי" – אל-חשד א-שעבי). אל-עאמרי הזהיר כי אם תימשך ההסלמה בכל הנוגע לסוגיית משאל העם, הרי שמלחמת אזרחים בעיראק תהיה בלתי נמנעת. הוא פנה בקריאה לכל מדינות העולם לפעול למנוע את גלישתה של עיראק למלחמת אזרחים.

נחוש: ברזאני (תמונת ארכיון, flickr, DoD, CC BY 2.0)
נחוש: ברזאני (תמונת ארכיון, flickr, DoD, CC BY 2.0)

בשבוע שעבר הצהיר ראש ממשלת עיראק, חיידר אל-עבאדי, כי קיומו של המשאל הינו בגדר מהלך בלתי חוקתי שיוביל את המדינה לתוך "מנהרה חשוכה", והבהיר כי בגדאד לא תכיר בתוצאותיו. אל-עבאדי חזר שלשום על עמדתו: הוא אמר כי ממשלתו לא תאפשר את חלוקתה של עיראק, וקרא להנהגה הכורדית להגיע לבגדאד ולנהל דיאלוג בסוגיה. הפרלמנט בבגדאד קיבל באותו יום החלטה הדוחה את עריכת המשאל ומגדירה אותו כבלתי חוקתית וכמהווה איום לאחדותה של עיראק. ההחלטה הסמיכה את אל-עבאדי לנקוט בכל הצעדים כדי לשמר את אחדותה של עיראק ולפתוח ב"דיאלוג רציני" עם הכורדים. המפלגות הכורדיות בפרלמנט החרימו את ההצבעה.

מנהיג הכורדים מסעוד ברזאני תקף אתמול את ההחלטה שהתקבלה בפרלמנט העיראקי וקרא לו לשקול מחדש את עמדתו. הוא הדגיש כי הכורדים אמנם אינם רוצים במלחמה, אך הזהיר כי ישמרו על זכותם להגנה עצמית: "אם יש כאלו הרוצים לנסות ולשבור את רצונו [של העם הכורדי] בכוח, הזירה פתוחה בפניהם לבוא ולנסות". ברזאני הוסיף כי הדיאלוג עם בגדאד יתחדש לאחר משאל העם.