טורקיה: משמר כבוד בקברו של ארטואורול, אביו של מייסד האימפריה העות'מאנית


צעד נוסף, סמלי במהותו, הממחיש את שאיפתו של נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן לחדש את ימיה של האימפריה העות'מאנית כקדם.

אתר Turkish Minute מדווח על משמר כבוד קבוע (365 יום בשנה) שהוצב בקברו של ארטואורול (Ertuğrul) – אביו של עות'מאן הראשון, מייסדה של האימפריה העות'מאנית.

סדרת הטלוויזיה הטורקית "התחייה: ארטואורול" (Diriliş: Ertuğrul) – המשודרת מאז סוף שנת 2014 בערוץ הטלוויזיה הממלכתי בטורקיה (TRT) – משחזרת את ההיסטוריה של שבט קאיה, המהווה את נקודת המוצא הבראשיתית להקמתה של המדינה העות'מאנית, שהפכה בהמשך לאימפריה. הסדרה משתלבת היטב ברוח הניאו-עות'מאנית אותה שואף ארדואן לקדם בטורקיה, והוא אכן אינו מסתיר את חיבתו לסדרה זו ואת דעתו על חשיבותה עבור ההיסטוריה הלאומית של טורקיה.

קברו של ארטואורול (מת בשנת 1281) נמצא בעיירה סיוט (Söğüt) שבנפת בילג'יק (מחוז מרמרה, צפון-מערב טורקיה). בעיירה זו נולד בנו של ארטואורול, עות'מאן הראשון, שירש מאביו ומסבו סולימאן שאה את תפקיד ההנהגה של שבט קאיה. לאחר שהכריז על עצמאותו מהסלג'וקים, הפך עות'מאן את סיוט לבירתם הראשונה של העות'מאנים [השושלת הקרויה על שמו].

משמר הכבוד בקברו של ארטואורול – שהוצב ביוזמת מושל המחוז בשיתוף עם צבא טורקיה – מורכב מ- 13 חיילים, הלבושים במדים עות'מאניים מסורתיים.

על החשיבות שמייחס המשטר הטורקי לקברים כסמל לאומי ריבוני ניתן ללמוד מההיסטוריה הפתלתלה של קבר סולימאן שאה, סבו של עות'מאן. על פי המסופר, סולימאן שאה טבע במי נהר הפרת, והמסורת העות'מאנית איתרה את קברו ליד קלעת ג'עבר שבמחוז הסורי א-רקה. לאחר מלחמת העולם הראשונה – שהביאה לקריסתה הסופית של האימפריה העות'מאנית לאחר תהליך גסיסה ארוך – הצליח מייסדה של טורקיה המודרנית, מוסטפא כמאל אטאטורק, להגיע ב- 1921 להסדר עם צרפת (המעצמה המנדטורית דאז בשטח סוריה) לפיו מתחם הקבר יהפוך למובלעת טורקית ריבונית בשטח סוריה, בה ישהו בקביעות חיילים של הצבא הטורקי. ב- 1973, עם השלמת הקמתו של סכר טבקה על ידי סוריה והכוונה להציף את האזור ולהקים את אגם אל-אסד, הועברו עצמותיו של סולימאן שאה צפונה במעלה הפרת לקבר חדש, במרחק של כ- 30 ק"מ מהגבול עם טורקיה.

המלחמה המתנהלת בסוריה בשנים האחרונות בישרה כי גם הפעם אין מדובר בתחנה הסופית של סולימאן שאה. ארגון דאע"ש, שחדר עמוקות לתוככי צפון סוריה, כיתר את הקבר ובמרץ 2014 דרש מטורקיה לפנות את חייליה מהמקום. בפברואר 2015 ערכה טורקיה מבצע צבאי נרחב (שכלל כ- 600 חיילים וכ- 100 טנקים ונגמ"שים) בשטח סוריה לצורך פינויו של אתר הקבר וחילוצם של עשרות החיילים ששמרו עליו. גם הפעם שמרה טורקיה בקנאות על "זכותה" להחזיק במובלעת ריבונית בתוך השטח הסורי: עצמותיו של סולימאן שאה פונו אומנם באופן זמני לשטח טורקיה, אך הצבא הטורקי השתלט על שטח בגודל דומה לשטח הקודם (כ- 11 אלף מ"ר) בכפר הסורי אשמה, במרחק של 250 מטרים מהגבול, והכשיר אותו לשמש כמתחם קבר. במאי 2015 הגיע ראש ממשלת טורקיה דאז, אחמט דבוטאולו, לביקור במקום מנוחתו החדש, השלישי במספר, של סולימאן שאה.