טורקיה: פובליציסט פוטר בשל "ציוץ" נגד ארדואן

עוד עדות בשרשרת ארוכה של עדויות ללחץ הממשלתי המופעל בטורקיה על העיתונות ומגביל את חירותה: הפובליציסט הטורקי הבכיר קדרי גורסל פוטר מהעיתון "מילייט".

ב"ציוץ" בחשבון הטוויטר שלו מתח אתמול גורסל ביקורת על הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן, מבלי לנקוב במפורש בשמו.

ביקורתו של גורסל באה בעקבות הפיגוע הקשה בעיר סורוץ', ולאחר שמנהיגים מרחבי העולם התקשרו לארדואן כדי להביע את תנחומיהם. גורסל "צייץ", כי מביש שמנהיגים זרים מתקשרים להביע תנחומיהם לאדם שהינו "הגורם מספר אחת לטרור של דאע"ש בטורקיה".

בתגובה, הודיעה מחלקת משאבי אנוש של העיתון על הפסקת עבודתו של גורסל, וזאת לאחר 17 שנה. ההודעה נימקה את הפיטורין ב"גישתו החתרנית" של גורסל, הנוגדת את האתיקה העיתונאית ואת האחריות של העיתון, ואשר "הזיקה לסביבת העבודה המשותפת שלנו".

גורסל איננו העיתונאי הראשון המפוטר מהעיתון "מילייט" בשל דעותיו. איש העסקים ארדואן דמירורן, אשר רכש את העיתון ב- 2011, ידוע כמקורבו של הנשיא ארדואן, וכמי שלא אחת פיטר עיתונאים או כפה עליהם להתפטר בשל עמדות שהביעו, שלא עלו בקנה אחד עם התפיסה השלטונית. רק לאחרונה, לפני כחודשיים, הודיעה הפובליציסטית אסלי אידנטאשבאש, הידועה בביקורתה על הממשלה בראשות מפלגת "הצדק והפיתוח" (AKP), כי היא עוזבת את העיתון. במאמרה האחרון שהתפרסם ב"מילייט", הודתה אידנטאשבאש כי חילוקי דעות עם בעלי העיתון הם שגרמו להחלטתה לעזוב.

"הועדה להגנת עיתונאים" (CPJ) – ארגון עצמאי שנוסד בניו יורק ב- 1981, והפועל לקידום חופש העיתונות ברחבי העולם ולשמירה על זכויותיהם של העיתונאים – פנתה בחודש פברואר במכתב לראש הממשלה הטורקי דבוטאולו, ובו מחתה על העוינות הרשמית הקיימת במדינה כנגד אמצעי התקשורת. המכתב התריע על הפגיעה בחופש העיתונות, המתבטאת – בין היתר – בהגבלות המוטלות על הסיקור החדשותי, וכן ברדיפתם של עיתונאים, במעצרם ובפתיחת חקירות פליליות נגדם ונגד כלי המדיה בהם הם עובדים.

(todayszaman; dailysabah; אתר CPJ)