טורקיה: קיליצ'דרולו העליב, ארדואן תבע

עורכי דינו של נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן הגישו שלשום (שני) בשמו תביעה אזרחית נגד כמאל קיליצ'דרולו, יו"ר "מפלגת העם הרפובליקנית" (CHP). בכתב התביעה דורש ארדואן מקיליצ'דרולו לפצות אותו ב- 100 אלף לירות טורקיות (כ- 33 אלף דולר) בשל הלשון הרע שהוציא נגדו.

הרקע לתביעה: במהלך הוועידה הכללית של מפלגתו שנערכה בסוף השבוע (שבת) באנקרה (במהלכה, אגב, נבחר שוב ליו"ר המפלגה), התייחס קיליצ'דרולו להוצאתם של צווי מעצר נגד אנשי אקדמיה בטורקיה, בעקבות חתימתם על עצומה שמתחה ביקורת חריפה על הממשלה בשל המבצע הצבאי שהיא מנהלת בדרום-מזרח טורקיה. חותמי העצומה האשימו את הממשלה בביצוע מעשי טבח, וקראו לה לשוב לשולחן המו"מ כדי לפתור את הסוגיה הכורדית. מעצרם של האקדמאים (שבינתיים שוחררו) בוצע מספר ימים לאחר שארדואן תקף את חותמי העצומה והאשימם בבגידה.

קיליצ'דרולו מחה בדבריו על הפגיעה בחופש הדיבור. הוא כינה את ארדואן "דיקטטור מזויף" (במקור: diktatör bozuntusu), והאשימו באחריות ישירה למעצרם של האקדמאים.

התביעה הכללית באנקרה פתחה ביום שני בחקירה פלילית נגד קיליצ'דרולו, וזאת בהתבסס על החוק הפלילי הטורקי, הקובע כי מי שהורשע בהעלבת הנשיא צפוי לעונש מאסר בין שנה לארבע שנים.

ארדואן (מימין) וקיליצ'דרולו [תמונת ארכיון, VOA, נחלת הכלל]
ארדואן (מימין) וקיליצ'דרולו [תמונת ארכיון, VOA, נחלת הכלל]
למרות החקירה שנפתחה נגדו והתביעה של ארדואן, קיליצ'דרולו אינו חוזר בו. "אל-קודס אל-ערבי" מדווח, כי בדברו אתמול בפני חברי פרלמנט מטעם מפלגתו, המשיך מנהיג מפלגת האופוזיציה הראשית לתקוף את ארדואן, וכינה אותו שוב "דיקטטור מזויף". הוא אמר, כי ארדואן כבר כונה בעבר על ידו "דיקטטור" אך לא התרגש מכך. לדבריו, מה שהפריע לארדואן כעת הוא ההתייחסות אליו כ"דיקטטור מזויף".

קיליצ'דרולו הוסיף ופנה לארדואן: "או שתנהג ללא משוא פנים, או שתשליך לפח האשפה את השבועה (הנשיאותית) אותה נשבעת, או שתחשוב בקפידה על משמעות המילה כבוד".

קיליצ'דרולו האשים בדבריו את הנשיא הטורקי בגניבת כספי ציבור והשווה אותו לאוגוסטו פינושה [הרודן ששלט בצ'ילה בין השנים 1990-1973] ולאדולף היטלר.

ביוני 2015, מספר ימים לפני הבחירות לפרלמנט, הגיש ארדואן תביעת דיבה נגד קיליצ'דרולו, וזאת לאחר שקיליצ'דרולו טען כי האסלות בארמון הנשיאות החדש – שנבנה בתקופת כהונתו של ארדואן כראש ממשלה מטעם מפלגת "הצדק והפיתוח" השלטת (AKP) – עשויות או מצופות מזהב. דבריו נועדו להמחיש את טענותיה של האופוזיציה לבזבוזם של כספי ציבור על ידי ה- AKP וארדואן.

(todayszaman ;RT; "אל-ערביה"; "אל-קודס אל-ערבי")