טייקון תקשורת איראני גולה נורה אמש למוות באיסטנבול


מנכ"ל קבוצת התקשורת GEM סעיד קרימיאן נורה אמש למוות באיסטנבול.

על פי הדיווחים בתקשורת הטורקית, ג'יפ חסם את המכונית בה נסעו קרימיאן ושותפו בצד האירופי של איסטנבול, ואלמונים עטויי מסכות יצאו ממנו ופתחו לעברם באש. מותו של קרימיאן בן ה- 45 – איראני גולה, שהחזיק גם באזרחות בריטית – נקבע במקום; שותפו – בעל אזרחות כווייתית – הובהל לבית חולים במצב אנוש, ומת לאחר מכן מפצעיו.

קבוצת התקשורת GEM מפעילה עשרות ערוצי לוויין המשדרים בפרסית (וגם בערבית ובאזרית). הערוצים זוכים לפופולריות רבה בקרב צופים באיראן ודוברי פרסית ברחבי העולם. מדובר בעיקר בערוצים בידוריים: החברה מפיקה סרטים וסדרות טלוויזיה, אך משדרת גם תכני בידור מערביים רבים – סרטים, תוכניות וסדרות – המדובבים על ידה לפרסית. לחברה סניפים בלונדון, באיסטנבול ובדובאי.

הרשויות בטורקיה חוקרות את נסיבותיה, הלא ברורות עדיין, של ההתנקשות. למרות שחלק מההערכות במדיה הטורקית טוענות כי הרקע לחיסול הנו כספי, גורמי אופוזיציה איראניים טוענים בתוקף כי מדובר בחיסול שבוצע מטעמו של משטר האייתוללות באיראן.

בהקשר זה יש לציין, כי קבוצת GEM הייתה זה מכבר לצנינים בעיניו של המשטר האיראני, המחשיב את התכנים הבידוריים אותם היא משדרת לתוך שטח איראן כנוגדים את הערכים האסלאמיים אותם הוא שואף להטמיע בחברה האיראנית וכמקדמים את התרבות המערבית השנואה עליו. בית משפט בטהראן דן בשנה שעברה את קרימיאן – שלא בפניו – וגזר עליו שש שנות מאסר לאחר שהרשיעו בתעמולה נגד איראן ובפעילות נגד בטחונה הלאומי.

קרימיאן (טוויטר)
קרימיאן (טוויטר)

"המועצה הלאומית להתנגדות באיראן" (NCRI) – ארגון גולים איראניים שמרכזו בפריז, המהווה אופוזיציה למשטר בטהראן – פרסמה היום הודעת גינוי לרצח של קרימיאן ושותפו העסקי, וטענה כי "משמרות המהפכה האיראניים" הם העומדים מאחורי ההתנקשות. לדברי ארגון הגולים האיראני, סוכנויות הידיעות האיראניות "טסנים" ו"פארס", המזוהים עם "משמרות המהפכה האיראניים" וכוח "קודס" של המשמרות (בראשותו של קאסם סולימאני) הכשירו במשך תקופה ארוכה את הקרקע לרציחתו של קרימיאן, וזאת באמצעות פיברוקן של ראיות ויזואליות לכאורה על הקשר שלו ושל אביו ל"מוג'אהדין ח'לק" – ארגון האופוזיציה האיראני הבולט בתוך ה- NCRI – קשר שהוכחש על ידי קרימיאן בתוקף.

("הורייט דיילי ניוז"; "גארדיאן"; "וושינגטון פוסט"; אתר ה- NCRI)