טילרסון: מקווה שהדרישות של מדינות המפרץ מקטר תהיינה "הגיוניות"שר החוץ האמריקני ממשיך לבטא את הטון התקיף יותר בממשל טראמפ נגד המדינות במפרץ שניתקו (יחד עם מצרים) את היחסים עם קטר.

אתמול מסרה דוברת מחלקת המדינה האמריקנית הת'ר נויברט הצהרה, בה נאמר כי ארה"ב "המומה" (mystified) מכך שעד עתה – למעלה משבועיים מאז התחלת המצור על קטר – מדינות המפרץ שניתקו עמה את היחסים "לא פרסמו, לא לציבור ולא לקטרים, את הפרטים אודות טענותיהן כלפי קטר. ככל שחולף הזמן, כך מתעורר ספק רב יותר לגבי הפעולות שננקטו על ידי סעודיה ואיחוד האמירויות הערביות". הדוברת הוסיפה כי בשלב זה נותרנו עם שאלה פשוטה אחת: האם הפעולות [הללו] היו [קשורות] באמת לחששותיהן [של מדינות אלו] בנוגע לתמיכה לכאורה של קטר בטרור, או שהן היו [קשורות] לתלונות הממושכות בין מדינות ה- GCC (מועצת שיתוף הפעולה של המפרץ)?".

"הגיונית": טילרסון (US DoS, flickr, public domain)
"הגיונית": טילרסון (US DoS, flickr, public domain)

והיום, בהודעה שפורסמה בשמו של טילרסון לפני שעה קלה על ידי דוברוּת מחלקת המדינה, נאמר כי הוא מבין שארבע המדינות שניתקו את היחסים עם קטר – סעודיה, בחריין, איחוד האמירויות הערביות ומצרים – הכינו, בתיאום ביניהן, רשימת דרישות מהאמירות. טילרסון ממשיך – בסוג של 'נזיפה' דיפלומטית המבהירה מה הוא מצפה ממדינות אלו ביחס למשבר: "אנחנו מקווים שרשימת הדרישות תוצג בקרוב לקטר, והיא תהיה הגיונית וברת פעולה [reasonable and actionable]".

טילרסון אומר עוד בהצהרתו, כי ארה"ב תומכת במאמצי התיווך של כוויית, וכי היא מצפה ש"העניין יתקדם לקראת החלטה".

עד כה נקטו בכירי הממשל האמריקני בקו בלתי עקבי ביחס לסכסוך במפרץ. בעוד נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הביע מספר פעמים במהלך המשבר את תמיכתו בצעדיהן של מדינות המפרץ נגד קטר, ואפילו לקח עליהם את הקרדיט לעצמו, טילרסון טען כי המצור על קטר פוגע בפעולותיה הצבאיות של ארה"ב במזרח התיכון ובמאבק נגד דאע"ש. בנוסף, הוא קרא לשכנותיה של קטר להקל מעליה את המצור. צריך כמובן להמתין להתבטאויות ו/או "ציוצים" נוספים של טראמפ בסוגיה, אבל ייתכן שההצהרות האחרונות של מחלקת המדינה מעידות כי לארה"ב אצה הדרך והיא רוצה לסיים כמה שיותר מהר את הסאגה המפרצית.