טראמפ ינאם בסעודיה על האסלאם ויחנוך מרכז למאבק ברדיקליזםהבית הלבן מתכונן לביקורו של הנשיא דונלד טראמפ בסעודיה בסוף השבוע הקרוב.

היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב, הגנרל הרברט מקמאסטר, אמר אתמול (שלישי) במסיבת עיתונאים, כי הנשיא האמריקני דונלד טראמפ יחנוך במהלך ביקורו הקרוב בסעודיה (שיחל בסוף השבוע) מרכז חדש למאבק ברדיקליזם ולקידום מתינות.

על פי הפרטים שמסר מקמאסטר, במהלך שהותו בסעודיה יערוך טראמפ פגישות בילטרליות עם מנהיגי מדינות המפרץ. ביום ראשון הקרוב הוא ייפגש לארוחת צהריים משותפת עם כחמישים מנהיגי מדינות מוסלמיות מרחבי העולם. במהלך מפגש זה טראמפ יישא נאום "מעורר השראה אך ישיר" (על פי הגדרת מקמאסטר), בו הוא ידבר על הצורך להיאבק באידיאולוגיה הרדיקלית ועל תקוותו לחזון של אסלאם שוחר שלום [peaceful Islam]. לדברי מקמאסטר, הנאום נועד "לאחד את העולם המוסלמי הרחב מול אויבים משותפים לציוויליזציה ולהפגין את מחויבותה של אמריקה כלפי השותפים המוסלמים שלנו".

טראמפ (תמונת ארכיון, Marc Nozell, flickr, CC BY 2.0)
טראמפ (תמונת ארכיון, Marc Nozell, flickr, CC BY 2.0)

מקמאסטר שיבח במסיבת העיתונאים את התפקיד שממלאת סעודיה במאבק בטרור, ואמר כי טראמפ יחתום במהלך הביקור על מספר הסכמים כלכליים ובטחוניים בין שתי המדינות.

הבית הלבן לא מסר פרטים אודות המדינות המוסלמיות שמנהיגיהן הוזמנו על ידי מלך סעודיה סלמאן בן עבד אל-עזיז ליטול חלק במפגש הפסגה עם טראמפ. אך סוכנות הידיעות AP מדווחת מפי מקורות סעודיים כי בין המוזמנים נמצא נשיא סודאן עומר אל-בשיר. המנהיג הסודאני מבוקש מאז 2009 על ידי בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג באשמת פשעי מלחמה.

("א-שרק אל-אוסט"; time ;AP)