טרור בטהראן: ירי בבניין הפרלמנט האיראני ובקבר ח'ומייני (מתעדכן)שני מוקדים של אירועי טרור הבוקר בטהראן: בבניין הפרלמנט ובקברו של האייתולה ח'ומייני, מייסד הרפובליקה האסלאמית.

שלושה חמושים פתחו באש לעבר מאבטחים בבניין הפרלמנט. מאבטח אחד נהרג, ולפחות 8 בני אדם נפצעו. על פי הדיווחים מהדקות האחרונות, שלושת החמושים מתבצרים בתוך הבניין, כשאחד מהם נושא עליו חגורת נפץ.

במקביל לאירוע בפרלמנט, התרחש אירוע טרור נוסף – בקברו של ח'ומייני, הנמצא בדרום הבירה. שלושה חמושים פתחו באש לעבר מבקרים במתחם הקבר. שניים מתוך התוקפים נעצרו, ואילו השלישי פוצץ חגורת נפץ שעליו. על פי מקורות תקשורת איראניים, יש לפחות הרוג אחד ופצועים.

קבר ח'ומייני, תמונת ארכיון (Antoine Taveneaux, wikicommons, CC BY-SA 4.0)
קבר ח'ומייני, תמונת ארכיון (Antoine Taveneaux, wikicommons, CC BY-SA 4.0)

[10:24] דיווחים מקבר ח'ומייני: אחד החמושים נהרג, נעצרה אשה הקשורה למתקפה.

[10:26] רגע הפיצוץ של המחבל המתאבד במתחם קבר ח'ומייני (בחצר מחוץ לבניין).

[10:31] ההרוג במתחם הקבר – אחד מהעובדים במקום, בן 35.

[10:40] פיצוץ חגורת הנפץ במתחם קבר ח'ומייני בוצע, ככל הנראה, על ידי מחבלת מתאבדת.

[10:49] תמונת אחד החמושים המתבצרים בבניין הפרלמנט.

[10:53] בבניין הפרלמנט הושגה שליטה במצב וחוזרים לשגרה (אירנא"; "פארס").

[10:57] במתחם קבר ח'ומייני: נוסף למחבלת המתאבדת, מחבל נוסף חוסל על ידי כוחות הביטחון, והשלישי – על פי דיווחים שונים – התאבד באמצעות כמוסת רעל.

[11:02] למרות הטענות הרשמיות כי בפרלמנט הושגה שליטה במצב, ישנם דיווחים עקשניים כי המחבלים מחזיקים בארבעה בני ערובה. כמו כן, ישנן ידיעות לפיהן ישנם בין 5 ל- 7 הרוגים – מספר גבוה ממה שדווח בתחילה. לידיעות אלו אין אישור ממקורות בטחוניים.

[11:10] סוכנות "טסנים": כוחות של "משמרות המהפכה האסלאמיים" נכנסו לבניין הפרלמנט והרגו את אחד המחבלים.

[11:14] שר הבריאות האיראני בביקור אצל פצועי הפיגוע בבניין הפרלמנט.

[11:18] ירי בזירת הפרלמנט. לא ברור אם מדובר בירי שמתנהל כעת או משלבים מוקדמים יותר של האירוע.

[11:33] דיווח במדיה האיראנית: אחד המחבלים בזירת הפרלמנט פוצץ את עצמו בתוך הבניין.

[11:40] התקשורת האיראנית לסוגיה החלה כבר בדיונים מי עומד מאחורי הפיגועים. סוכנות "פארס" "צייצה" בתחילה כי דאע"ש קיבל אחריות, אך מחקה את ה"ציוץ". הסברה הרווחת כעת היא כי מדובר בארגון האופוזיציה האיראנית "מוג'אהדין ח'לק", שנהג בעבר לעשות שימוש במחבלות מתאבדות.

[11:56] מפקד משמרות המהפכה האיראניים, מוחמד עלי ג'עפרי, נמצא בבניין הפרלמנט [MEHR].

[12:08] דאע"ש קיבל עליו את האחריות לשני הפיגועים בטהראן [סוכנות "אעמאק", פרסומים ברשתות החברתיות]

[12:24] סוריאליזם נוסח איראן: הפרלמנט ממשיך בישיבתו, יו"ר הפרלמנט עלי לאריג'אני אומר שכוחות הביטחון יטפלו בתוקפים, וברקע צעקות של חברי פרלמנט "מוות לאמריקה".

[12:40] הציטוט מדבריו של לאריג'אני: "כפי שאתם יודעים, טרוריסטים פחדנים חדרו לבניין המג'לס… זהו אירוע קטן, אך הוא חושף שהטרוריסטים מחפשים צרות. איראן במיוחד היא המרכז הפעיל והיעיל של לחימה בטרור, והם רוצים לפגוע במגמה זו" ("אירנא").

[12:45] משרד המודיעין האיראני מכחיש דיווחים לפיהם הוא קרא לתושבים שלא להשתמש במטרו ובתחבורה הציבורית בטהראן.

[12:49] על פי משרד המודיעין האיראני, סוכלו היום מספר פיגועים נוספים ברחבי טהראן, ובוצעו מעצרים של טרוריסטים.

[12:55] שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני על הפיגועים בטהראן: אירוע עצוב מאוד. אהיה בקשר היום עם שר החוץ האיראני זריף. נשיא הפרלמנט האירופי אנטוניו טייאני מביע (בטוויטר) הזדהות עם הפרלמנט האיראני והעם האיראני.

[12:57] סגן שר הפנים האיראני: הטרוריסטים נכנסו לפרלמנט לבושים בבגדי נשים.

[13:08] חוסיין אמיר עבד אל-להיאן, לשעבר סגן שר החוץ האיראני, כיום עוזר ליו"ר הפרלמנט: הכל תחת שליטה. איראן אינה מקום לטרוריסטים. המאבק נגד הטרור ימשיך בחוזקה.

[13:12] סוכנות הידיעות של דאע"ש, "אעמאק", מפרסמת סרטון שלדבריה צולם בתוך אחד המשרדים בבניין הפרלמנט על ידי אחד מאנשי החוליה של דאע"ש. בסרטון הקצר (25 שניות) – אדם שרוע על הרצפה כשהוא ירוי ולא זז. אמינות הסרטון לא ברורה.

[13:32] סיכום ביניים של האירוע בבניין הפרלמנט, על פי הידוע: ארבעת הטרוריסטים נכנסו לבניין כשהם לבושים בבגדי נשים. 7 הרוגים, 35 פצועים, 4 בני ערובה. שניים מהמחבלים חוסלו.

[13:37] דיווחים על כך שכל ארבעת הטרוריסטים בבניין הפרלמנט חוסלו.

[14:34] מוחסן רזאי, מזכיר המועצה האיראנית לאבטחת אינטרס המשטר ולשעבר מפקד "משמרות המהפכה האיראניים", 'מצייץ' בטוויטר: למנהיגי הטרוריסטים מחכה עונש קשה, התגמול שלנו יהיה קשה ובלתי נשכח.

[14:40] עדכון נפגעים בשני הפיגועים בטהראן: 12 הרוגים, 42 פצועים.

[14:55] שר החוץ של איראן, מוחמד ג'ואד זריף, הגיע לאנקרה לביקור רשמי. גינה את התקפות הטרור "חסרות ההבחנה", והגדיר את הטרור כאתגר גלובלי.

[15:00] חבר פרלמנט איראני מאשר את האותנטיות של הסרטון שהפיצה סוכנות הידיעות של דאע"ש, "אעמאק". לדבריו, הסרטון צולם במשרד שלו, שני אנשים מהצוות שלו נרצחו.

[15:25] רגע הפיצוץ של המחבלת המתאבד במתחם קבר ח'ומייני – בסרטון.