טרטוס, סוריה: מסגד על שמה של הבתולה מרים

בסוף השבוע האחרון נפתח בעיר החוף הסורית טרטוס מסגד על שמה של הבתולה מרים. את הידיעה על כך מסרה סוכנות הידיעות הסורית הרשמית סאנ"א.

שר ההקדשים הסורי מוחמד עבד א-סתאר, שחנך את המסגד, אמר כי מדובר במסגד הראשון בעולם הערבי בפרט והמוסלמי בכלל הנושא את שמה של מרים – אמו של ישו. לדבריו, יש בכך כדי לשקף את המסר האמיתי בבנייתם של מסגדים – מסר של אהבה וחמלה, אחווה והפצת צדק ברחבי העולם.

את האירוע הייחודי יש לראות כחלק אינטגרלי מטענתו העקבית בשנים האחרונות של המשטר הסורי בראשות בשאר אל-אסד, לפיה הוא מהווה את המפלט האחרון מול ארגוני הג'יהאד השונים הפועלים בסוריה. השר הסורי עצמו ביטא זאת במפורש, כאשר גינה את הקיצונים ההורסים מקומות פולחן בסוריה. הוא אמר, כי בניית המסגד נועדה ליצור מאמין מוסלמי שילמד את האסלאם על עקרונותיו האמיתיים – בניגוד לפרשנות המעוותת של הג'יהאדיסטים הקיצונים. הוא הוסיף, כי קריאת המסגד על שם מרים מעבירה את המסר של האסלאם הדוגל באחדות בין האנשים ומתנגד לפילוג על רקע עדתי או דתי-דוקטרינרי.

100615G01
המסגד החדש בטרטוס (צילום מסך מהטוויטר)

א-סתאר הדגיש בדבריו, כי הצבא הסורי השופך את דמו "למען המולדת, אחדות שטחה והגנת המקומות הקדושים שבה – ינצח בוודאות".

נציג הפטריארכיה המארונית בטרטוס ואל-לאד'קיה, אנטואן דיב, שיבח את המחווה הטמונה בקריאת המסגד על שמה של מרים, ואמר כי היא משקפת את המסר הנשגב של אהבה ושלום המשותף לנצרות ולאסלאם. הוא הביע תקווה, שהשלום והשיקום ישררו בכל אדמתה של סוריה.

העיר טרטוס (והמחוז כולו הקרוי בשם זה) היא אחד ממקומות הריכוז הדמוגרפי של העדה העלווית בסוריה, ונחשבת על כן למעוז מובהק של המשטר. עם זאת, המכות הצבאיות שספג הצבא הסורי בתקופה האחרונה מייצרות גל של ידיעות/שמועות – המגיעות, יש להדגיש, ממקורות אנטי-משטריים – לפיהן פחתה מאוד נכונותם של בני העדה להילחם למען בשאר אל-אסד.

העיתון "אל-ערב" היוצא לאור בלונדון קובע היום באחת מכותרותיו, כי "תושבי טרטוס מורדים באל-אסד". לדבריו, מחיר הדמים הכבד ששילמו החיילים העלווים במהלך ארבע השנים האחרונות הביא את העדה להכרה כי נחרץ גורלו של המשטר. העיתון טוען, כי במקום הססמה "אל-אסד – או שנשרוף את הארץ", ששטפה את רחובות טרטוס בראשית המלחמה, כעת רווח ברחבי העיר הסלוגן המאיים על אל-אסד: "ברצות אללה – תראה זאת אצל ילדיך" – המייחל כי גורל ילדיו של הנשיא יהיה כגורל החיילים הרבים שמצאו את מותם בשדות הקרב.

המחסור בכוח אדם בשורות הצבא הסורי – בשל האבידות הכבדות אותן ספג מראשית השנה, ובשל מקרים רבים של השתמטות – הביא את המשטר לפתוח לאחרונה במבצע לגיוס מתנדבים עלווים לחטיבות חדשות שמטרתן להגן על אזור החוף הסורי, וזאת תמורת שכר הולם.

התחושה, לפיה המורדים הסורים עומדים לסגור על מבצרו של המשטר באל-לאד'קיה וסביבתה, מובילה גם לדיווחים שונים הטוענים למעורבות גוברת של איראן בשדה הקרב הסורי. "אל-קודס אל-ערבי" דיווח בתחילת החודש, כי מפקד כוח "קודס" של "משמרות המהפכה האיראניים" קאסם סולימאני הגיע לראשונה למחוז אל-לאד'קיה. על פי הידיעה, שהתבססה על סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית לרדיו וטלוויזיה, סולימאני החל את סיורו באזור הריף של אל-לאד'קיה, קרוב מאוד לקווי המגע מול כוח "ג'יש אל-פתח" של המורדים הסורים. הבכיר האיראני אמר, כי ההתפתחויות בסוריה בימים הקרובים תפתענה את העולם.

ולא רק סולימאני: ידיעות אחרות מדווחות על הגעתם של אלפי לוחמי "משמרות המהפכה האיראניים" לאזור החוף הסורי.

איראן הרשמית מכחישה את הידיעות. מוחסן רזאי, מזכיר המועצה האיראנית לאבטחת אינטרס המשטר, אמר בתחילת השבוע כי איראן מעניקה למדינות האזור אך ורק סיוע הומניטרי וייעוץ. בהצהרה שמסר לאחר פגישת המועצה, אמר רזאי כי סוגיית שליחתם של כוחות איראנים למדינות האזור מעולם לא נידונה על ידי הגורמים האחראים.

בטרטוס, על כל פנים, המשטר הסורי ממשיך לשדר "עסקים כרגיל". בימים אלו מתקיים בעיר הפסטיבל הבינלאומי הראשון של טרטוס לפרחים, הנערך תחת חסותו של שר החקלאות אחמד פאתח אל-קאדרי. במסגרת הפסטיבל מוצגים סוגים שונים של תוצרת ממחוזות שונים בסוריה, ובהם – בין היתר – פרחים, זרעים וצמחים, דשנים ומוצרי דגה. בפסטיבל משתתפים נציגיהן של חברות מתשע מדינות, ובהן עיראק ולבנון, סודאן ובחריין, הולנד וספרד. במסגרת הפסטיבל נערך אירוע הוקרה לכבודם של הפצועים וההרוגים מקרב חיילי הצבא הסורי.

(מקורות עזר: אתר "טרטוס עכשיו"; vetogate; עמוד הפייסבוק tartous-city; הטלוויזיה הסורית)