יועצו של מנהיג איראן בביירות: גאה בנצחונות "ציר ההתנגדות" באל-קלמון

עלי אכבר ולאיתי, יועצו לענייני חוץ של מנהיג איראן עלי ח'אמנאי, הגיע היום לביקור בלבנון.

ולאיתי ערך סדרת פגישות עם דמויות פוליטיות מרכזיות במדינה, ובהן: ראש הממשלה תמאם סלאם, יו"ר הפרלמנט נבי ברי ומזכ"ל החזבאללה חסן נסראללה.

במהלך ביקורו התייחס ולאיתי לגזרות הסוערות השונות במזרח התיכון. הוא הביע גאווה על הנצחונות, כהגדרתו, שהשיגו צבא סוריה וכוחות חזבאללה בקרבות באזור אל-קלמון מול המורדים הסורים, וטען כי הישגים אלו יחזקו את "ציר ההתנגדות" באזור כולו. הוא הביע את תקוותו, שמדינות ציר זה תצלחנה להביס את "כוחות החושך בכל זירות האזור".

ברמז שקוף כלפי סעודיה, הוסיף ולאיתי והביע תקווה כי מדינות באזור תפסקנה להעניק חסות ל"כוחות הרשע החשוכים בסוריה ובלבנון", כלשונו.

ולאיתי (במרכז) בפגישה עם נשיא רוסיה פוטין, 28 בינואר 2015 (צילום:  Kremlin.ru, CC BY 3.0)
ולאיתי (במרכז) בפגישה עם נשיא רוסיה פוטין, 28 בינואר 2015 (צילום: Kremlin.ru, CC BY 3.0)

ולאיתי מתח ביקורת נוספת על סעודיה בנוגע לסוגיה התימנית. שלשום נפתחה בריאד ועידת "הצלת תימן" כדי לדון בדרכים לפתרון המשבר במדינה. הוועידה נערכה בהשתתפותו של נשיא תימן עבד רבו מנסור האדי וגורמים פוליטיים נוספים הנאמנים לו, ובהיעדרו של הצד היריב – המורדים החות'ים ונשיא תימן לשעבר עלי עבדאללה סאלח.

ולאיתי טען בהקשר זה, כי סעודיה הינה אחד מצדדי הסכסוך בתימן, ועל כן אינה יכולה לשמש כמארחת של הדיאלוג שנועד להביא לסיום הלחימה. הוא חזר על עמדת ארצו, כי יש לכנס במדינה נייטרלית את כל הגורמים הפוליטיים של תימן תחת קורת גג אחת כדי להגיע להסדר פוליטי.

ביחס לאירועי הימים האחרונים בעיראק – השתלטות ארגון דאע"ש על העיר א-רמאדי (בירת מחוז אל-אנבאר, מערב עיראק) – אמר ולאיתי כי ארצו מוכנה להתערב באופן מיידי אם בגדאד תבקש זאת.