יורד אל העם: נשיא טורקיה ארדואן שבר את צום הרמדאן בארמון הנשיאות עם מאות אזרחים

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן מנצל את ארוחות האיפטאר – הסעודות השוברות את הצום היומי של חודש הרמדאן – כדי "לרדת אל העם".

לפני כשבועיים (ב- 23 ביוני) אכלו ארדואן ואשתו אמינה את האיפטאר בביתה של משפחת צ'ליק, הגרה באנקרה.

על פי הדיווח באתר הנשיאות הטורקית, אב המשפחה יילדרים צ'ליק אמר כי כל חמשת ילדיו (יש גם בן שישי, נשוי) הולכים לבית ספר "הודות לרפורמות בחינוך שהושגו בעשר השנים האחרונות". הוא הודה לארדואן, על כך שהממשלות שכיהנו בשנים אלו אפשרו זאת.

מחמט בן התשע, הבן הצעיר של המשפחה, קיבל מארדואן מתנות – וזאת בשל העובדה שזו השנה הראשונה בחייו שהוא צם ברמדאן. ארדואן שוחח עם אזרחים בשכונה, וחילק צעצועים לילדים.

שלשום בערב אירח ארדואן במתחם ארמון הנשיאות באנקרה כארבע מאות איש לסעודת האיפטאר. האורחים הגיעו מערים שונות ברחבי טורקיה, והם כללו חתך נרחב של גילאים ומקצועות: סטודנטים ופנסיונרים, מורים ופועלים, מהנדסים וחיילים, רופאים ואנשי דת, אקדמאים וחקלאים, ארכיטקטים ועוד.

בפתיחת נאומו בירך הנשיא הטורקי את הנאספים על הגעתם ל"בית האומה", כלשונו, והודה להם על בואם. הוא אמר, כי מאז נכנס לתפקידו בקיץ שעבר כנשיא הראשון שנבחר באופן ישיר על ידי העם, הוא ניצל כל הזדמנות כדי להיפגש עם האזרחים – הן בבתיהם והן במסגרת אירועים שנערכו במתחם הנשיאות: "באתי למשרה זו מתוך האומה… תמיד שמרתי על קשר עם העם… אנחנו נמשיך להיות לצידו של העם. מקומנו בראש ובראשונה הוא לצד העם, לא משנה מה התואר שלנו".

ארדואן הוסיף, כי הקדיש כל יום מארבעים שנות העשייה הפוליטית שלו למען השאיפה לשרת את העם: "בכל תפקיד שהעם שלנו ראה אותי ראוי לו – עבדתי כדי לשרת טוב יותר את האומה שלנו". הוא ציין עוד, כי "מתחם הנשיאות הינו בניין מדינתי ההולם את ההיסטוריה והתרבות שלנו".

את מכלול פעולותיו והצהרותיו אלו של ארדואן יש לראות בהקשר של הביקורת המוטחת בו (ובמפלגה ממנה בא – "הצדק והפיתוח", ה- AKP) על ידי מתנגדיו מבית, בשל מה שמוצג על ידם כנטייה לראוותנות ולבזבזנות העושה שימוש לא ראוי בכספי ציבור. מושא מרכזי של ביקורת זו הוא "הארמון הלבן" – ארמון הנשיאות החדש, הענק והמפואר שנבנה עוד בזמן כהונתו של ארדואן כראש ממשלה, בעלות גבוהה ביותר. מביקורת זו משתמעת הטענה, כי ארדואן מנותק מהעם – וארדואן טורח בכל הזדמנות להדוף אותה.

ברוח זו – של המאמצים שעושה ארדואן להפגין את החיבור שלו אל העם הטורקי – ניתן לראות גם את חנוכתו ביום שישי שעבר של מסגד בתוך מתחם הנשיאות. כמו הארמון כולו, גם המסגד נבנה בפאר רב; הוא משתרע על שטח של כ- 5200 מ"ר – אחד הגדולים באנקרה – ויש לו ארבעה מינרטים (צריחי מסגדים) המתנשאים לגובה של 60 מטר. קומה אחת מתוך שלוש קומות המסגד מיועדת באופן בלעדי לתפלת נשים.

בטקס הפתיחה של המסגד, שנערך לפני תפלת יום השישי, נכחו ראש הממשלה אחמט דבוטאולו וסגנו נומאן קורטולמוש, וכן יו"ר הפרלמנט החדש איסמט יילמז (איש ה- AKP, לשעבר שר ההגנה) שנבחר לתפקידו בתחילת החודש בהליך הצבעה רב-שלבי שהתקיים בפרלמנט.

בנאומו בטקס הכריז ארדואן כי המסגד ייקרא "מסגד האומה", והוסיף: "אני  מאמין כי מסגד זה יתרום מאוד לאנקרה, לאזור ולכל המדינה…". הוא אמר, כי המסגדים הם האלמנט החומרי החשוב ביותר של הציוויליזציה האסלאמית: "כל מסגד שנבנה הוא חותם חדש שאנו מטביעים באדמות אלו". הנשיא הוסיף, כי כפי שהמסגדים חידשו את התחושה של אסתטיקה שאבדה בעבר, כך גם מתחם הנשיאות מהווה אחת הדוגמאות הבולטות והאלגנטיות של הבנה ארכיטקטונית זו. ב"ציוץ" בחשבון הטוויטר שלו הביע ארדואן את תקוותו, כי המסגד יחזק את "האחדות, הסולידריות והאחווה שלנו".

המסגד – יש לציין – יהיה פתוח לקהל הרחב; הוא יכול להכיל עד 3000 מתפללים.

"חותם חדש" (צילום מסך מתוך הטוויטר)
"חותם חדש" (צילום מסך מתוך הטוויטר)

ועוד מרוחה של הפתיחות הנשיאותית: ביום פתיחתו של המסגד, הוזמנו כתבים מ- 25 כלי תקשורת להשתתף בסיור ראשון מסוגו שנערך לעיתונות בבניינים המנהלתיים של המתחם הנשיאותי. הסיור אורגן על ידי משרדו של יועץ התקשורת הראשי של הנשיא. לאנשי המדיה ניתנה ההזדמנות לקבל הסברים על הארמון ואופני ניהולו השוטף, ולהיכנס למרכזי מנהלה שונים בו – חלקם עדיין בשלבי בנייה, כדוגמת הספרייה הנשיאותית, שתכיל חמישה מיליון ספרים ותהיה פתוחה לקהל הרחב 24 שעות ביממה, לאורך כל ימות השבוע. בניית הספריה תסתיים בעוד כשנתיים. מרכז קונגרסים, הנמצא אף הוא בשלבי בנייה, אמור להיחנך בסוף השנה.

בסוף הסיור המודרך קיבלו העיתונאים מתנה מטעמו של הנשיא: עניבות וצעיפים.

ועוד משהו מטורקיה – עדכון פוליטי של השעה האחרונה: כלי תקשורת במדינה מדווחים, כי הנשיא ארדואן נפגש עם מנהיג מפלגת "הצדק והפיתוח" (AKP) אחמט דבוטאולו והטיל עליו באופן רשמי את תפקיד הרכבת הממשלה.

החלטתו זו של ארדואן מגיעה חודש לאחר הבחירות לפרלמנט (שהתקיימו ב- 7 ביוני), בהן ה- AKP איבדה את הרוב המוחלט שהיה לה. היא נותרה, אמנם, המפלגה הגדולה בפרלמנט, אך זקוקה לצירופה של מפלגה נוספת (אחת לפחות) לקואליציה בראשותה כדי להקים את הממשלה. השיחות הקואליציוניות תחלנה בשבוע הבא.

(מקורות עזר: אתר הנשיאות הטורקית; dailysabah; אתר המינהל הטורקי לעניינים דתיים)

(עודכן: 19:25)