ירדן: עיתונות במשבר

חברי מועצת המנהלים של העיתון הירדני "א-דוסתור" הגישו אתמול את התפטרותם. כך דיווח אמש האתר הירדני "אל-מקר".

סמל "א-דוסתור" - צילום מסך מאתר העיתון
סמל "א-דוסתור" – צילום מסך מאתר העיתון

התפטרות מועצת המנהלים של העיתון הינה חלק ממשבר מתמשך בשנים האחרונות של העיתונות הכתובה בירדן, בפרט זו היומית, משבר שהחריף בחודשים האחרונים.

בירדן יוצאים לאור שמונה עיתונים יומיים, שבעה מתוכם בערבית. הממשלה מחזיקה ברוב מניות העיתון "א-דוסתור" (56%) וב- 30% ממניות העיתון "א-ראי". העיתונות סובלת ככלל מירידה מתמדת במספר המנויים ובהכנסות מפרסום, הגוררות קשיים כלכליים ניכרים.

העיתונים הניצבים בפני המשבר החמור ביותר הינם "א-ראי" ו"א-דוסתור". עובדי "א-דוסתור" יצאו בסוף השבוע להפגנת מחאה מול בניין העיתון בדרישה לקבל את משכורותיהם שלא שולמו מאז חודש דצמבר האחרון. הם דרשו גם לדאוג לעתידו של העיתון.

בשבוע שעבר יצאה אגודת העיתונאים בהודעה, בה האשימה את הממשלה בשתיקה "חשודה" ובחוסר רצון מופגן ומכוון להתערב במשבר העובר על העיתונות הכתובה – מוסד שהינו "אחד מהישגיה הבולטים של המדינה הירדנית… העיתונות אשר היתה [מבחינה] היסטורית, ועודנה, נושאת את דאגותיה של המולדת ואת קולה של המדינה, והיתה [מבחינה] היסטורית, ועודנה, קו ההגנה על המולדת והישגיה מול כל איום…". האגודה קראה לממשלה להתייחס אל הסוגיה כעניין של ביטחון לאומי ושלא להתנער מאחריותה הלאומית "כלפי התקשורת בכלל והעיתונות המודפסת בפרט". ההודעה אף הזהירה מפני פגיעה בזכויותיהם של העיתונאים, ופירטה צעדים כלכליים קונקרטיים שעל הממשלה לבצע כדי לפתור את המשבר.

אתמול קיים הפרלמנט הירדני דיון במשבר העיתונות. בישיבה אושרו ההמלצות שהגישה בנידון ועדת ההכוונה הלאומית והתקשורת של הפרלמנט. המלצות אלו כוללות, בין היתר: דרישה מהממשלה למלא את "חובותיה המוסריות" כלפי העיתונות הכתובה; לאמץ "מדיניות ממשלתית ברורה" לעידודו של המגזר התקשורתי; לא להתערב בקו המערכתי של העיתונים; להגדיל את הפרסום הממשלתי בעיתונות. באופן ספציפי החלטת הפרלמנט קוראת לממשלה להגיש סיוע פיננסי דחוף לעיתונים היומיים, ובמיוחד ל"א-דוסתור" ו"א-ראי" העומדים בפני סכנת קריסה.

הפרלמנט המליץ עוד על הקמת קרן הצלה לאומית לסיוע לעיתונות הכתובה, בה יטלו חלק הממשלה והמגזר הפרטי.

(מקורות: העיתונות הירדנית)