ירדן קוראת למדינות האיחוד האירופי להכיר במזרח ירושלים כבירת המדינה הפלסטינית

שר החוץ הירדני, איימן א-ספדי, נפגש אתמול בעמאן עם שגריריהן של מדינות האיחוד האירופי בירדן. במהלך המפגש הוא קרא למדינות האיחוד להכיר במזרח ירושלים כבירתה של המדינה הפלסטינית. א-ספדי הזהיר מפני פעולות ישראליות חד-צדדיות, שלטענתו נועדו לקבוע עובדות חדשות בשטח ולמחוק את זהותה הערבית, האסלאמית והנוצרית של ירושלים. הוא הדגיש את עמדת הממלכה, המגנה את החלטתה של ארה"ב להכיר בירושלים כבירתה של ישראל ולהעביר אליה את שגרירותה.

א-ספדי הזכיר בפגישה דברים שאמר עבדאללה מלך ירדן, לפיהם ירושלים היא המפתח לשלום – שלום שיושג רק אם העם הפלסטיני יקבל את זכויותיו הלגיטימיות, ובראשן הזכות לחירות ולמדינה שבירתה מזרח ירושלים. הוא הבהיר כי ירדן תמשיך לעשות כל שביכולתה כדי להגן על המקומות הקדושים ולשמור על הזהות הערבית, האסלאמית והנוצרית של ירושלים, וזאת במטרה להגיע לשלום כולל ובר-קיימא, במסגרתו יחיו כל עמי האזור בביטחון ובשלום.

שר החוץ הירדני התייחס גם לעימותים שהתרחשו בתחילת השבוע בגבול עזה-ישראל במהלך "תהלוכת השיבה הגדולה", ואשר הביאו למותם של כשישים פלסטינים. הוא תקף את ישראל, שלדבריו שלחה את חייליה להרוג מפגינים שמימשו את זכותם להפגין בדרכי שלום נגד הכיבוש. הוא קרא לקהילה הבינלאומית לשאת באחריותה המוסרית והמשפטית ולהגן על העם הפלסטיני מ"יהירותו של הכיבוש הישראלי הבלתי חוקי, המפר לחלוטין את כל החלטות הלגיטימיות הבינלאומית, ושהתנהגותו ממוטטת את ההזדמנויות להשגת השלום".

א-ספדי הוסיף ופנה בקריאה למדינות האירופיות לפעול באופן מיידי להקמתה של ועדה בינלאומית עצמאית שתחקור את ה"טבח", כהגדרתו, שביצעה ישראל נגד "אזרחים לא חמושים". השר הירדני ציין, כי היעדר תגובה בינלאומית מרתיעה להמשך "הפשעים" שמבצעת ישראל יביא לפריצתו של מעגל אלימות חדש, שמתוצאותיו יסבלו האזור עצמו, אירופה והעולם כולו.

דבריו של א-ספדי באו לאחר שהמלך עבדאללה הזהיר ביום שני, בשיחת טלפון עם נשיא צרפת עמנואל מקרון, כי להעברת השגרירות האמריקנית לירושלים תהיינה "השלכות חמורות על היציבות ועל הביטחון במזרח התיכון", וכי צעד יתסיס את רגשותיהם של מוסלמים ונוצרים. המלך אמר כי ארצו דוחה ומגנה את "מעשי התוקפנות והאלימות הבוטים" של ישראל נגד הפלסטינים ברצועת עזה. שתי הסוגיות הבוערות – פתיחת שגרירות ארה"ב בירושלים והאירועים בגבול עזה-ישראל – היו גם הנושאים שעלו בשיחת הטלפון שקיים המלך הירדני שלשום עם נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן. העיתון Jordan Times דיווח, כי שני האישים הסכימו שהצעד האמריקני ישפיע על המאמצים להשיג שלום, ביטחון ויציבות באזור. הם הדגישו את החשיבות בהגברת המאמצים הערביים והאסלאמיים "לשמור על זכויותיהם של הפלסטינים ועל מטרתם הצודקת, ולשים קץ לאלימות שישראל נוקטת נגדם ברצועת עזה".

(אתר משרד החוץ הירדני; Jordan Times)