כוויית: התקדמות בחקירת פיגוע ההתאבדות במסגד השיעי

משרד הפנים של כוויית מסר הבוקר, כי מבצע פיגוע ההתאבדות שלשום במסגד השיעי הוא פאהד עבד אל-מוחסן אל-קבאע. מדובר באזרח סעודי בן 23 שנכנס בבוקרו של אותו יום לכוויית דרך נמל התעופה.

תמונת המחבל המתאבד (צילום מסך, טוויטר משרד הפנים הכווייתי)
תמונת המחבל המתאבד (צילום מסך, טוויטר משרד הפנים הכווייתי)

העיתון הכווייתי "אל-קבס" טוען הבוקר, מפי מקורות בטחוניים, כי המחבל המתאבד קיבל אימון והדרכה באחת ממדינות ערב, בשטח הנמצא בשליטתו של ארגון דאע"ש.

אמש עצרה משטרת כוויית את נהג המכונית עמה הגיע אל-קבאע למסגד. מדובר בעבד אל-רחמן סבאח עידאן סעוד, יליד 1989, שהינו "בידון" – מונח כווייתי שמשמעו "חסר אזרחות" [קיצור של "בידון ג'ינסיה", بدون جنسية]. הוא נתפס כשהוא מתחבא בבית באזור א-רקה, דרום כוויית.

עד כה נעצרו שבעה אנשים החשודים במעורבות בפיגוע. בין העצורים הנוספים: בעליו של הרכב (בן 27, אף הוא "בידון"), וכן בעל הבית שהעניק מחסה לנהג. מקורות ביטחון מוסרים, כי מדובר בפאהד שח'יר אל-ענזי – אזרח כווייתי, שבסוף 2005 נידון לארבע שנות מאסר על חברותו בתא הטרור "אריות חצי האי" (אסוד אל-ג'זירה).

בפרשת "אריות חצי האי" נתפסו בתחילת 2005 חברי ארגון מזוין הקשור לארגון "אל-קאעדה", שתכנן לבצע פיגועי טרור בכוויית. אנשי הארגון הספיקו לבצע פיגועי ירי, בהם נהרגו ארבעה שוטרים. בסוף 2005 נידונו שישה מהנאשמים למוות (שלושה מהם אזרחי כוויית, האחרים "בידון"). אזרח כווייתי נוסף נידון למאסר עולם, ועל 23 נאשמים נוספים נגזרו עונשי מאסר שונים (מארבעה חודשים עד 15 שנה). בהמשך הומתק דינם של ארבעה מהנידונים למוות למאסר עולם. בתא הטרור היו חברים גם שני אזרחי ירדן, אזרח סעודי ואזרח אוסטרלי ממוצא ערבי. עשרה מהנאשמים נידונו בהיעדרם.

כוחות הביטחון בכוויית ממשיכים בחקירת הפיגוע במסגד האימאם א-סאדק, שגרם למותם של 27 אנשים ולפציעתם של למעלה מ- 200. משרד הפנים מסר, כי ימשיך ויעדכן את תושבי כוויית בנוגע להתקדמות החקירה.

ובינתיים, כוויית ממשיכה להתאבל על נרצחי הפיגוע. שליט המדינה האמיר סבאח אל-אחמד אל-ג'אבר א-סבאח הגיע אתמול יחד עם יורש העצר ובכירי שלטון נוספים אל המסגד הגדול של כוויית, וזאת כדי לנחם את בני משפחות הנרצחים.

בכירי ההנהגה הכווייתית מדגישים בהתבטאויותיהם, כי מטרת הפיגוע היתה לבקוע טריז באחדותה הפנימית של המדינה, בה יש מיעוט שיעי ניכר, ולפגוע בבטחונה. המדיה המקומית נוהגת אף היא ברוח זו: כותרת אופיינית מופיעה הבוקר בעמודו הראשון של "אל-קבס": "כוויית נפרדה מיוצאי חלציה". בלוויה ההמונית שנערכה לנרצחים השתתפו עשרות אלפי אנשים.