כצפוי: ארדואן נבחר ליו"ר מפלגת "הצדק והפיתוח" בטורקיהנשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן נבחר היום מחדש ליו"ר מפלגת "הצדק והפיתוח" (AK) השלטת במדינה, במהלך ועידה שלא מן המניין שכונסה באנקרה על ידי המפלגה.

חזרתו של ארדואן לראשות המפלגה התאפשרה בעקבות משאל העם באמצע החודש שעבר, בו אושרו תיקונים לחוקה, שמשמעותם היא הרחבת סמכויותיה של משרת הנשיא והפיכתו בפועל של המשטר במדינה למשטר נשיאותי. על פי החוקה במתכונתה המחודשת, הנשיא יכול להיות חבר מפלגה; ארדואן – שהיה בין מייסדיה של "הצדק והפיתוח" – לא השתהה זמן רב: ובטקס מיוחד שנערך בתחילת החודש במטה ה- AKP באנקרה הוא חידש את חברותו במפלגה אותה עזב באוגוסט 2014, עם מינויו לנשיא.

ארדואן (צילום מסך, טוויטר)
ארדואן (צילום מסך, טוויטר)

ארדואן – שהוצג בכינוס המיוחד כמועמד היחיד לראשות המפלגה – נבחר בקולותיהם של 1,414 חברים. הוא מחליף בתפקיד את ראש הממשלה המכהן בינאלי ילדרים, שמונה לתפקיד חדש – יו"ר בפועל, אשר ייצג את ארדואן בענייני היום יום השוטפים.

בנאום שנשא לאחר בחירתו, אמר ארדואן כי מדובר בעידן חדש עבור פעילותה של המפלגה בשירות המדינה והאומה: "החודשים הבאים יהיו כמו זינוק בכל תחום בטורקיה – מהלחימה בטרור לכלכלה, מהרחבתן של זכויות וחירויות להשקעות". הוא הבטיח להיאבק באויביה של טורקיה מבית ומחוץ, והבהיר כי מצב החירום השורר במדינה מאז נסיון ההפיכה הכושל בקיץ שעבר לא יבוטל עד שיושגו "שלום ושגשוג".

הנשיא הטורקי הכריז בנאומו על מפת דרכים שאפתנית שתוביל ל"סטנדרטים דמוקרטיים מתקדמים" ולפיתוחה הנמרץ של המדינה, וזאת כדי לעמוד במבחן הבא של המפלגה – הבחירות לנשיאות ולפרלמנט, שתתקיימנה ב- 2019: "עלינו להפשיל שרוולים ולהתחיל לעבוד מיד. למפלגת 'הצדק והפיתוח' אין אפילו דקה אחת לבזבז".

(המדיה הטורקית; "אל-ג'זירה")