"כרטיס אדום" לרג'וב: לא יוכל להיכנס לירדן

המהלך הפלסטיני לסילוקה של ישראל מהתאחדות הכדורגל העולמית פיפ"א הסתיים בסוף השבוע בקול ענות חלושה: יוזם המהלך, יו"ר התאחדות הכדורגל הפלסטינית ג'יבריל רג'וב, משך ברגע האחרון את דרישתו לערוך הצבעה על כך בקונגרס פיפ"א שהתקיים בשווייץ, והסתפק בהקמת ועדה.

הזיג-זג של רג'וב זכה לביקורת פנים-פלסטינית נוקבת ולגינויים במערכת הפוליטית וברחוב, ובכלל זאת מצידם של גולשים ברשתות החברתיות שדרשו את פיטוריו. לכבודו נוצר ההאשטאג "כרטיס אדום לרג'וב", והיה גם מי שהעלה תמונה ובה השחקן רג'וב מקבל כרטיס אדום מהשופט על רקע הכיתוב "כרטיס אדום לאידיוט".

והיום, רג'וב סופג בעיטה חופשית נוספת: העיתון הירדני "א-דוסתור" מסר בשם מקורות ממשלתיים ורשמיים, כי הוחלט למנוע את כניסתו לשטח הממלכה.

טענת העיתון החמאסי "א-ריסאלה", לפיה הסיבה לכך היא הזעם בירדן על משיכת הדרישה להדחת ישראל, משקפת את נסיון החמאס לצבור עוד נקודות על חשבונה של הרשות הפלסטינית, לאחר שבסוף השבוע הוא תקף אותה בשל מהלך הנסיגה שביצע רג'וב. אך הגורם האמיתי לצעד הירדני נגד רג'וב הינו הכעס על עמדתו בנוגע לבחירות לנשיאות פיפ"א שהתקיימו במהלך הקונגרס: מול ספ בלאטר הכמעט נצחי (17 שנה בתפקיד) התמודד הנסיך הירדני עלי בן חוסיין (אחיו למחצה של המלך עבדאללה). בניגוד לציפיה הירדנית, רג'וב לא הכריז על תמיכה פומבית בנסיך, וככל הנראה אף הצביע עבור בלאטר, שנבחר לקדנציה חמישית בתפקיד (רג'וב, אגב, הכחיש זאת הערב). צעדו זה של רג'וב גרר מתקפה חריפה עליו בציבוריות ובמדיה הירדנית, ומכאן תגובתה של ירדן – המוגדרת על ידי מקורותיו של "א-דוסתור" כתגובה ל"התנהגות הפרובוקטיבית והבלתי אחראית" של רג'וב, התנהגות הסותרת את "הקשרים המתמשכים וההיסטוריים בין העמים הירדני והפלסטיני".

אכזבה וכעס בירדן. הנסיך עלי, תמונת ארכיון (צילום: Doha Stadium Plus Qatar, flickr, CC BY 2.0)
אכזבה וכעס בירדן. הנסיך עלי, תמונת ארכיון (צילום: Doha Stadium Plus Qatar, flickr, CC BY 2.0)

למרות ההחלטה הירדנית, רג'וב קיבל הערב אישור להיכנס אל הממלכה במטוס מתוניסיה לירדן, על מנת לצאת ממנה מיד אל הגדה המערבית. נכון לעכשיו, זו הפעם האחרונה בה ישזפו עיניו את נופי הממלכה.

סנקציה נוספת שעלולה להישקל מצד ירדן כנגד רג'וב היא ביטול האזרחות הירדנית בה הוא מחזיק. האתר הפלסטיני-ירושלמי "קודס" טוען היום מפי חבר פרלמנט ירדני, כי לתובע הכללי בעמאן הוגשה תביעה בנידון, והוא החליט לפתוח בחקירה.

ואולי כהכנה אפשרית לנקיטת צעד חריף זה: האתר הירדני "מקר" מדווח, כי משרד הפנים הירדני החל בבירור פנים-משרדי כדי לבדוק כיצד רג'וב השיג את האזרחות הירדנית.

רג'וב מסר לאתר "אל-ערבי אל-ג'דיד", כי הוא יכנס מחר מסיבת עיתונאים בה ימסור את כל הפרטים, כלשונו, על הבחירות לנשיאות פיפ"א.