כשברכה פגש את ביבי: סרט סעודי בפסטיבל הסרטים של ברלין

הברלינלה, פסטיבל הסרטים הבינלאומי של ברלין, מתקיים בימים אלו בפעם ה- 66.

במסגרת קטגוריית הפורום של הפסטיבל – "הקטגוריה הנועזת ביותר של הברלינלה" (כהגדרת אתר הפסטיבל), במסגרתה מוצגים סרטים נסיוניים ודוקומנטריים המגיעים מרחבי העולם – הוקרן בסוף השבוע שעבר סרטו הראשון של הבמאי הסעודי מחמוד סבאר, "ברכה פוגש את ברכה".

הסרט, באורך 84 דקות, מציג את סיפורו של זוג מעיר החוף הסעודית ג'דה: ברכה (המגולם על ידי השחקן הישאם פקיה) – פקיד עירוני ושחקן תיאטרון חובב המשתתף בחזרות ל"המלט"; וביבי (פאטמה אל-בנווי) – בתם המאומצת של בני זוג עשירים, פעילה ברשתות החברתיות. פער המעמדות בין השניים הוא רק אחד מאתגרי הדייטינג העומדים בפניהם, בחברה הדתית הנוקשה של הממלכה הסעודית. הקומדיה הרומנטית חושפת את הדרכים באמצעותן הם מנסים להתגבר על המכשולים, והיא עושה זאת בזהירות באופן המציג את התרבות הסעודית באור חיובי.

במאי הסרט מעדיף שלא להגדיר את הסרט כ"קומדיה רומנטית". בראיון ל"אל-ג'זירה" טוען סבאר, כי סיפור האהבה משמש גם כתפאורה לפרשנות על המרחב הציבורי בסעודיה, מרחב שלדבריו הצטמצם בשלושים השנים האחרונות: "יש פחות מקום לליברלים, לנשים, למיעוטים…".

בראיון לאתר qantara, סבאר מספר כי בשל התקופה הקשה העוברת על העולם הערבי, הוא השתמש בקומדיה כטקטיקה ל'פתיחת הלבבות': "זהו הזמן הגרוע ביותר עבור האזור הערבי. כרגע, נדמה שיש בסעודיה קונצנזוס לאומי: אולי הממשלה שלנו היא לא היעילה ביותר, אבל היא עובדת, והאלטרנטיבה יכולה להיות מאוד מסוכנת. מי חשב לפני כמה שנים שסוריה או לוב תיראינה כך? אנחנו מאתגרים את הסטטוס קוו, אבל מנסים לעשות זאת בצורה אחראית".

הסרט צולם בג'דה והינו הפקה סעודית במלואה (במימון אנשי הצוות). הוא זכה לקבלת פנים אוהדת ביותר בברלין, ועורר גלים רבים. אתמול (שבת) הוא זכה בפרס (עם סרט נוסף בקטגוריית הפורום) מטעם חבר השופטים האקומני [Ecumenical Jury].

(אתר הברלינלה; "אל-ג'זירה"; qantara; "א-שרק אל-אוסט"; arabnews)