לאריג'אני: ארה"ב – דאע"ש הבינלאומי

בטהראן נערך היום מסע ההלוויה ל- 17 נרצחי הפיגועים שהתרחשו אתמול בבניין הפרלמנט האיראני ובמתחם קברו של האייתוללה ח'ומייני. קהל רב הגיע לחלוק כבוד אחרון לנרצחים.

סוכנות "טסנים" דיווחה, כי במהלך מסע ההלוויה צעקו המשתתפים ססמאות בגנותן של סעודיה, ארה"ב וישראל.

מתוך מסע ההלוויה (Tasnim, CC BY 4.0)
מתוך מסע ההלוויה (Tasnim, CC BY 4.0)

חלקו הראשון של המסע החל בטקס זיכרון שהתקיים בפרלמנט האיראני בטהראן, בנוכחותם של הנשיא, יו"ר הפרלמנט ונשיא בית המשפט של איראן.

בנאומו בטקס, תקף יו"ר הפרלמנט עלי לאריג'אני את ארה"ב והגדירה כ"דאע"ש הבינלאומי", זאת בשל הסנקציות החדשות על איראן שהסנאט האמריקני פעל השבוע לקדמן, דווקא בעיתוי בו איראן עמדה בפני התקפות טרור: "זה מוכיח שאנחנו חיים בעולם עם שני דאע"ש – אחד באזור, והאחר – הבינלאומי".

לאריג'אני הוסיף ומתח ביקורת על המדיניות האמריקנית במזרח התיכון: לדבריו, בעוד שבעבר "האמריקנים זעקו להנהיג את העולם בתביעה לשמור על הדמוקרטיה ועל זכויות האדם", כיום הנשיא שלהם עשה עם סעודיה עסקה שערורייתית המחליפה "דמוקרטיה תמורת כסף".

נשיא איראן חסן רוחאני אמר לעיתונאים, בשולי מסע הלוויה, כי הפיגועים היו ניסיון של הטרוריסטים לנקום בדמוקרטיה המצליחה של איראן: ההשתתפות ההמונית של האזרחים בבחירות לנשיאות הנחיתו מכה קשה על הטרוריסטים, ותומכיהם "מחפשים הזדמנות לנקום, תוך התעלמות מהעובדה שהעם האיראני עמיד ביותר ואנשיו חוו אירועים רבים כאלו בחייהם".

ובתוך כך, האייתוללה כאזם סדיקי – הדרשן הזמני במסגד בטהראן – אמר היום, במהלך דרשת יום השישי, כי ארה"ב היא העומדת מאחורי עלייתם של ארגוני טרור כדוגמת דאע"ש ו"אל-קאעדה". לדבריו, הטרור נוצר כתוצאה מהאווירה של "יהירות גלובלית", וארה"ב – כפי שהגדירה מייסד הרפובליקה האסלאמית של איראן, האייתוללה ח'ומייני, הינה "טרוריסטית בטבעה": "עולם אי-האמונה (של ארה"ב)… יצר את 'אל-קאעדה' באמצעות הסלפים, ולבסוף את דאע"ש שהוא תמצית כל המעשים הרעים".