לבנון: ממשלה חדשה בראשות סעד אל-חרירי

בלבנון הוכרז הערב (ראשון) על הקמתה של ממשלה חדשה.

סעד אל-חרירי – אשר מונה לפני כחודש וחצי (ב- 2 בנובמבר) על ידי הנשיא מישל עאון להרכיב ממשלה חדשה – הגיע הערב לארמון הנשיאות בבעבדא, ובישר לנשיא כי השלים את המשימה. לארמון הגיע גם יו"ר הפרלמנט נבי ברי, והשלושה נועדו לפגישה במהלכה חתם הנשיא עאון על הצו הרשמי להקמת הממשלה.

הקמת הממשלה הינה נדבך נוסף בתהליך היציאה מהקיפאון הפוליטי, ששרר בלבנון במשך למעלה משנתיים. במהלך תקופה זו, הפרלמנט – המפולג בין מחנה "ה- 8 במרץ" בראשות החזבאללה ובין מחנה "ה- 14 במרץ" היריב – לא הצליח להגיע להסכמה על בחירת מחליף לנשיא הקודם מישל סלימאן, שכהונתו הסתיימה במאי 2014. פריצת הדרך התאפשרה לאחר שאל-חרירי – מנהיגו הסוני של זרם "אל-מוסתקבל" (המפלגה המרכזית במחנה "ה- 14 במרץ") – הודיע כי יתמוך במועמדותו של הגנרל הנוצרי-מארוני עאון, מנהיג "הזרם הפטריוטי החופשי", שנתמך על ידי החזבאללה. הוויתור הפוליטי שעשה אל-חרירי סלל את הדרך לבחירתו של עאון לנשיא, בבחירות שהתקיימו בפרלמנט בסוף אוקטובר. בתמורה, קיבל אל-חרירי לידיו את ראשות הממשלה.

בדברים שנשא הערב בארמון הנשיאות, אמר אל-חרירי כי הממשלה שהוקמה הינה "ממשלת הסכמה לאומית", וכי משימתה הראשונה מבחינה פוליטית תהיה להכין חוק חדש לבחירות פרלמנטריות, שתתקיימנה באמצע השנה הבאה. זאת לאחר מספר שנים בהן בשל שיתוקה של המערכת הפוליטית לא התקיימו בחירות לפרלמנט, ונציגיו החליטו על הארכת כהונתם.

ראש הממשלה החדש פירט בדבריו את האתגרים הניצבים בפני ממשלתו, ובהם – בראש ובראשונה – אתגר השמירה על היציבות הבטחונית במדינה בצל האירועים המתרחשים באזור, וניתוקה מההשלכות השליליות של המשבר בסוריה; וכן הטיפול במשבר הזבל, עימו מתמודדת לבנון מאז אמצע יולי 2015.

הממשלה החדשה מונה 30 שרים, והיא כוללת את נציגיהן של כל המפלגות הגדולות במדינה: זרם "אל-מוסתקבל" בראשותו של אל-חרירי, נציגים לתנועות השיעיות חזבאללה ואמל, המפלגה הסוציאליסטית הפרוגרסיבית בראשותו של וליד ג'ונבלאט הדרוזי, מפלגות "הכוחות הלבנוניים" הנוצרית בהנהגתו של סמיר ג'עג'ע, "הזרם הפטריוטי החופשי" והמפלגה הסורית הלאומית-החברתית. עם זאת, מפלגת הפלנגות הנוצריות החליטה שלא להיכנס לממשלה, לאחר שלטענתה לא קיבלה ייצוג הולם.

אל-חרירי, יליד 1970, הינו בנו של ראש הממשלה לשעבר רפיק אל-חרירי, שנרצח ב- 14 בפברואר 2005 בפיצוץ מכונית תופת בביירות. בעקבות הרצח, נכנס הבן סעד לפוליטיקה. הוא כיהן בעבר כראש הממשלה בין השנים 2011-2009.

(המדיה הלבנונית)