לבנון: נחשפה התעללות באסירים בכלא רומיה

הציבוריות הלבנונית סוערת בימים האחרונים, וזאת בעקבות חשיפתם של סרטוני וידיאו המציגים התעללות באסירים.

בסוף השבוע התפרסמו ברשתות החברתיות שני סרטוני וידיאו מתוך כלא רומיה, ובהם נראים שלושה אסירים אסלאמיסטים-סונים כפותים כשהם מוכים קשות באלות על ידי סוהרים בכל חלקי גופם. אחד הסרטונים מראה קבוצה גדולה של אסירים, הישובים בכריעה על הרצפה כשהם מעורטלים בפלג גופם העליון וידיהם כפותות מאחורי גבם; שני אסירים מתוך הקבוצה 'זוכים' לטיפול המתעלל. בסרטון השני נראה אסיר מעורטל כמעט לגמרי השרוע על רצפת תאו כשהוא כפות, ומוכה נמרצות.

בכלא רומיה, הנמצא מזרחית לביירות, מוחזק מספר רב של אסירים אסלאמיסטים מארגונים שונים. בחודש ינואר פרצו כוחות ביטחון לבנוניים לאגף B של הכלא, ערכו בו מבצע חיפושים נרחב ופיזרו את האסירים לאגפים אחרים. כוחות הביטחון נמנעו בדרך כלל להיכנס לאגף זה, ולאסיריו התאפשרה אוטונומיה נרחבת למדי, שכללה גישה למחשבים ניידים, טלפונים ניידים וכסף. הפעולה נעשתה – בין היתר – כדי לשבור את "המיתוס של כלא רומיה", כהגדרתו אז של שר הפנים נוהאד משנוק.

בחודש אפריל התחולל מרד באגף D, כאשר אסירים בו דרשו לחזור לאגף B. במהלך המרד חסמו האסירים את הכניסות לאגף, הציתו מזרונים באש ולקחו עשרים סוהרים כבני ערובה. כוחות הביטחון נזקקו למספר ימים כדי לדכא את המרד. סרטוני הוידיאו שהופצו בימים האחרונים הינם מתקופה זו.

בעקבות הדלפת הסרטונים, נעצרו חמישה אנשי כוחות בטחון הפנים (ISF) הנראים בסרט בפנים גלויים כשהם מכים את האסירים.

במסיבת עיתונאים שכינס אתמול אמר שר הפנים משנוק, כי הוא מקבל עליו אחריות מלאה למה שאירע, כולל אחריות לצפיפות ולתנאים הגרועים האחראים ששררו באגף D ואשר תרמו לפרוץ המרד. הוא הוסיף, כי לאור ההתרחשויות הקשות בכלא רומיה במהלך אפריל, וכניסתם של מאות אנשי כוחות הביטחון למתקן בו נמצאים לפחות 1000 אסירים, "לא מוזר" – כלשונו – שמספר בודד של אנשי ביטחון ביצעו את המעשים. הוא טען כי מדובר במעשה חריג שלא אירע מעולם, והבהיר כי לא ירשה התעללות באסירים באף מקרה ובשום נסיבה. משנוק ציין כי בנוסף לאלו שהופיעו בסרטונים בגלוי ישנם לפחות עוד ארבעה סוהרים שנטלו חלק בהתעללויות, והבטיח כי כל המעורבים יועמדו לדין.

פרסומם של סרטוני הוידיאו גורר מחאות אזרחיות רמות בציבור וגל בלתי פוסק של תגובות נזעמות מצידם של פוליטיקאים, פוליטיקאים לשעבר, אנשי דת ואישי ציבור אחרים, המגנים את מה שמוגדר על ידם כשערוריה מוסרית ובטחונית. חלקם קורא לנצל את ההזדמנות כדי לערוך את הרפורמה הנדרשת זה זמן רב בבתי הכלא העמוסים של לבנון, וזאת לאור טענות (שהועלו גם בדו"ח או"ם שפורסם בשנה שעברה) כי סרטוני הוידיאו מבטאים מצב שכיח למדי במערכת הכליאה הלבנונית. עולות גם קריאות להקמת ועדה פרלמנטרית שתחקור את שאירע.

בהודעה שפורסמה מטעמו, קרא יו"ר מפלגת "אל-מוסתקבל" ("העתיד") וראש ממשלת לבנון לשעבר סעד אל-חרירי להעניש בחומרה את מבצעי "הפעולות הבלתי אנושיות", שהכתימו לדבריו את המדינה, הממשלה וכוחות בטחון הפנים. הוא קרא לשר הפנים משנוק ולשר המשפטים אשרף ריפי לדאוג להעמדתם לדין של כל המעורבים. ריפי עצמו אמר אתמול, כי מדובר בפשע שלא ניתן לעבור עליו ללא עונש. הוא מסר, כי ביקש מהתובע הכללי לנהל חקירה מקיפה.

משנוק בפגישתו היום עם האסירים המוכים (צילום מסך מתוך הטוויטר)
משנוק בפגישתו היום עם האסירים המוכים (צילום מסך מתוך הטוויטר)

שר הפנים משנוק ממשיך היום בנסיונותיו להכיל את הסערה העזה. הוא הגיע בצהריים לכלא רומיה, ונפגש עם שלושת האסירים שהוכו. במסיבת עיתונאים שערך לאחר מכן במקום, אמר השר כי יש לחכות לתוצאות החקירה ולא להקדים ולהסיק מסקנות. הוא טען כי הוא מוכן להתפטר במידה ויהיה בכך כדי למנוע קיצוניות במדינה. משנוק קרא שלא לטפול על כוחות בטחון הפנים את אשמתם של מספר יחידים. במסר שכוון למשפחות האסירים הבטיח השר לערוך בבית הכלא שינויים מהותיים ככל האפשר.

(מקורות עזר: Daily Mail; "אל-ג'ומהוריה"; "א-נהאר"; "א-ספיר"; "אל-חיאת")