לבנון: ראיון עם אסירי חזבאללה בשבי "ג'בהת א-נוסרה" מכה גלים

ערוץ הטלוויזיה הלבנוני MTV שידר בשבוע שעבר ראיון שערכה העיתונאית הלבנונית קרול מעלוף עם שני אנשי חזבאללה הנמצאים בסוריה בשבי ארגון "ג'בהת א-נוסרה".

חסן נזיה טה ומוחמד מהדי שעיב הגיעו בנובמבר 2015 לחזית הקרבות בריף הדרומי של העיר חלב, נקלעו למארב שטמנו אנשי "ג'בהת א-נוסרה" ונפלו בשבי (גורלו של אדם נוסף שהיה עימם בשם מוסא מוחמד כוראני אינו ידוע). מעלוף קיימה עימם את הראיון בדצמבר 2015, במהלך מסע עיתונאי שערכה בסוריה באזורים הנמצאים בשליטת "ג'בהת א-נוסרה".

הפרטים העולים מהראיון עם שני האסירים מציירים תמונה בלתי מחמיאה עבור החזבאללה. הארגון השיעי הפעיל לחצים כבדים על ערוץ MTV שלא לשדרו. לבסוף שודר קטע קטן בלבד מתוכו – שבע דקות בלבד, שהוקרנו במהלך התוכנית "באובייקטיביות" של וליד עבוד.

מעלוף לא ויתרה, ובתחילת השבוע (ביום שני) העלתה לערוץ היוטיוב האישי שלה את הראיון במלואו – 58 דקות. גם ערוץ "אל-ערביה" שידר קטעים נרחבים ממנו – כ- 20 דקות.

שני השבויים (צילום מסך מתוך הראיון, יוטיוב)
שני השבויים (צילום מסך מתוך הראיון, יוטיוב)

שני השבויים השיעים מספרים בראיון, כי הם טכנאי תקשורת ללא כל ידע ואימון צבאי, שהתבקשו על ידי הארגון השיעי-לבנוני להתקין ציוד תקשורת באזור חלב. הם אומרים כי לאחר נפילתם בשבי הם חששו שיוצאו להורג, אך בפועל ההתייחסות אליהם הייתה נאותה: למרות שבתחילה הוכו, אנשי "ג'בהת א-נוסרה" טיפלו בפצעיהם ולא עינו אותם, והעבירו אותם למקום בטוח.

טה ושעיב חושפים בראיון פרטים על שיטות הגיוס, האינדוקטרינציה והאימונים של החזבאללה, באמצעותן הוא משליט את שררתו על השיעים בלבנון: פיתויים כספיים להצטרף לשורותיו בצורת משכורות גבוהות יחסית והטבות שונות; אינדוקטרינציה דתית-תרבותית שיעית המוטמעת בשיעים של לבנון מגיל צעיר, המסיתה נגד הסונים ומעמידה את אמונות האסלאם השיעי בראש סדר העדיפויות – לפני המולדת הלבנונית. לדבריהם, על אנשי הארגון מופעלים איומים ולחצי שכנוע כבדים, שאינם מותירים להם ברירה אלא להיכנס לזירת הקרבות הסורית.

השניים דוחים את גרסת החזבאללה, לפיה מעורבותו בסוריה נועדה לסייע לעם הסורי הסובל ולהגן עליו ועל לבנון ואזרחיה השיעים מפני המורדים הג'יהאדיסטים-סונים. לטענתם, רוב אנשי "א-נוסרה" עימם נפגשו הינם סורים ולא לוחמים זרים – בניגוד לטענות המועלות דרך קבע על ידי החזבאללה והמשטר הסורי. הם מוסיפים, כי במהלך שהותם בסוריה נתקלו בלוחמים איראנים ועיראקים שיעים רבים, ואף אפגנים שיעים, הנלחמים נגד המורדים. לטענתם, איראן היא זו המנהלת והמובילה את המערכה על הקרקע, כשחיל האוויר הרוסי תורם את חלקו החיוני בה, בעוד הצבא הסורי ממלא תפקידים תומכי לחימה בלבד בתחומי התעמולה הצבאית והמודיעין.

שני השבויים מביעים בראיון חרטה על שהגיעו לסוריה, ומגדירים את החזבאללה כמי שפלש לסוריה "כפי שישראל עשתה בלבנון".

הראיון של מעלוף זוכה לתגובות סוערות במדיה וברשת משני צידי המתרס הפוליטי-עדתי, המפלג כיום את לבנון בפרט ואת העולם הערבי בכלל: מחד, מתנגדי המשטר הסורי והחזבאללה משבחים אותה על הסקופ העיתונאי, על אומץ ליבה ועל חשיפת האמת וקריעת המסכה מעל פרצופו האמיתי של החזבאללה. הם מאשימים את הארגון, כי השתמש באיומים כדי להשליט פחד ודיקטטורה תקשורתית בזירה הלבנונית ולצנזר את הראיון. מאידך, אמצעי המדיה של ארגון החזבאללה ותומכיו טוענים כי מדובר בתעמולה של "ג'בהת א-נוסרה", וכי שני האסירים דיברו מתוך לחץ וחשש משוביהם.

במסגרת המערכה התקשורתית בה פתח החזבאללה נגד מעלוף, הופצו בימים האחרונים שמועות לפיה היא התאסלמה והתחתנה עם מנהיג "ג'בהת א-נוסרה" אבו מוחמד אל-ג'ולאני. על פי שמועות אלו ונוספות, המתגלגלות ברשתות החברתיות, הקשר בין השניים נוצר במהלך ביקורה של מעלוף בשטחים שבשליטת "א-נוסרה"; הם נפגשו מספר פעמים, והיא התפעלה ממוסר הלחימה של אנשי הארגון. המנהיג הג'יהאדיסטי הלך שבי אחרי ערכיה ההומניטריים של מעלוף ותרומתה למען מאבקו של העם הסורי, והציע לה להתחתן עימו. הראיון עם שבויי החזבאללה מוצג כחלק מהמוהר שהעניק אל-ג'ולאני למעלוף, לבקשתה – מתוך רצונה לסייע במאבק התקשורתי נגד החזבאללה. אל-ג'ולאני הנדיב הוסיף לה על כך גם מיליון וחצי דולר – לצורך הקמת ערוץ טלוויזיה, שישרת את העם הסורי והמהפכה שלו.

מתוך קמפיין השמועות על נישואי מעלוף לאל-ג'ולאני (צילום מסך, טוויטר)
מתוך קמפיין השמועות על נישואי מעלוף לאל-ג'ולאני (צילום מסך, טוויטר)

מעלוף הכחישה את השמועות, אך הגיבה אליהן בהומור. חלק מתומכיה מגיבים באופן דומה: כך, למשל, התפרסמה ברשת תמונתה של מעלוף לצד תמונתו של אל-ג'ולאני, כשמתחתיהן הכיתוב "לרגל יום האהבה".

העיתונאית הנוצריה ראיינה בעבר חיילים לבנונים שנפלו באוגוסט 2014 בשבי "ג'בהת א-נוסרה", במהלך אירועי הלחימה בעיירה הלבנונית ערסאל הסמוכה לגבול עם סוריה. חלק מהשבויים הוצאו להורג במהלך שהותם בשבי, אך רובם שוחררו לבסוף בתחילת דצמבר 2015 בעסקת חילופי אסירים, שכללה את שחרורם של אסירים אסלאמיסטים מהכלא הלבנוני. בין המשוחררים הייתה גם סג'א א-דלימי, גרושתו של מנהיג דאע"ש אבו בכר אל-בגדאדי, שנעצרה בסוף 2014 על ידי צבא לבנון באחד ממעברי הגבול עם סוריה.

("אל-ערבי אל-ג'דיד"; "ג'נוביה", לבנון; "ערבי 21"; lebanondebate; "אל-ערביה"; "אל-קודס אל-ערבי")