לבנון: שר לשעבר נידון למאסר על ניסיון לבצע פיגועי טרור

בית משפט צבאי בלבנון גזר על השר לשעבר מישל סמאחה ארבע וחצי שנות מאסר ושלילת כל זכויותיו האזרחיות. סמאחה הורשע בניסיון לבצע פיגועי טרור בלבנון כדי להצית תבערה בין העדות במדינה. שני אנשים נוספים נגדם הוצאו כתבי אישום בפרשה הינם ראש מנגנון המודיעין הלאומי בסוריה עלי ממלוכ ומנהל לשכתו – קצין בשם עדנאן.

סמאחה (צילום מסך, ארכיון)
סמאחה (צילום מסך, ארכיון)

סמאחה – יליד 1948 בן העדה הנוצרית, חבר פרלמנט, שר תקשורת ותיירות לשעבר – החל את דרכו כאיש מפלגת "הפלנגות". הוא נודע כתומך מובהק של המשטר הסורי (עוד בזמן חאפז אל-אסד), וכמי שבמהלך השנים העביר מידע ושירת את אינטרסי משפחת אל-אסד (הוא אף שימש כיועץ לא רשמי של בשאר).

סמאחה נעצר באוגוסט 2012. הוא הואשם שתכנן יחד עם עלי ממלוכ את הברחתם של חומרי נפץ מסוריה ללבנון, ועשיית שימוש בהם כדי לבצע פיגועי טרור ולחסל דמויות פוליטיות ודתיות נוצריות במטרה להצית אש בין-עדתית. סמאחה הופלל על ידי אדם בשם מילאד כפורי, שקיבל מידיו את מטעני הנפץ (בתוספת 170 אלף דולר, שאף הם הוברחו מסוריה) כדי לבצע את הפיגועים.

לאחר דחיות רבות נפתח בחודש שעבר משפטו של סמאחה. הוא הודה בהכנסת המטענים והכסף ללבנון, אך טען שכפורי טמן לו מלכודת בשיתוף עם המודיעין הלבנוני. לדברי סמאחה, כפורי שכנע אותו לפוצץ מטענים באזור הגבול שבין לבנון וסוריה, ובכך להביא לסגירתו של הגבול הפרוץ ולמנוע את מעברם של תושבים לבנונים לסוריה הרוצים להצטרף למורדים הסורים הנלחמים במשטר אל-אסד. סמאחה הכחיש כי המטענים נועדו לביצוע התנקשויות במטרה להתסיס את היחסים הבין-עדתיים.

גם היום המשיך סמאחה לטעון בבית המשפט, כי הנבל העיקרי בפרשה הינם כפורי והמודיעין הלבנוני, שניסו לחסל את הקריירה הפוליטית שלו. הוא ביקש לזכותו מאשמה, אך כאמור נידון למאסר. עם זאת, היות שעל פי החוק הלבנוני שנת מאסר נחשבת כתשעה חודשים, ובהתחשב בעובדה שסמאחה נמצא בכלא כמעט שלוש שנים, הוא אמור להשתחרר בעוד מספר חודשים.

כנגד ממלוכ, מבכירי המשטר הסורי, תלוי ועומד צו מעצר בלבנון. בשבוע שעבר נפוצו ידיעות סותרות בדבר גורלו: חלקן טענו כי הוא נמצא בבית החולים "א-שאמי" בדמשק כדי לקבל טיפול בסרטן דם בו לקה, ואחרות טענו כי הוא הוכנס למעצר בית לאחר שנחשף קשר שלו עם המודיעין הטורקי לבצע הפיכה בסוריה. לכך נוספו שמועות כי ממלוכ הודח מתפקידו ואף מונה לו מחליף. השמועות השונות החלו מספר ימים לאחר שנודע כי רוסתום רזאלה, ראש מנגנון הביטחון הפוליטי, מת בנסיבות שאינן ברורות די הצורך וייתכן שחוסל על ידי המשטר. הקו המחבר בין השמועות בנוגע לשני האישים הוא הסברה, כי המשטר הסורי ממשיך בתהליך 'נטרולם' של כל מי שהיו מעורבים מטעמו בחיסולו של ראש ממשלת לבנון רפיק אל-חרירי (בפברואר 2005).

היום עשה המשטר הסורי ניסיון כדי להפריך את השמועות: ממלוכ הופיע לצידו של בשאר אל-אסד בפגישה עם יו"ר הועדה לביטחון לאומי של הפרלמנט האיראני (מג'לס א-שורא) עלאא א-דין ברוג'רדי.

העונש הקל יחסית שקיבל סמאחה לא יעבור בשקט בלבנון: תגובה ראשונה מגיעה הערב מהפוליטיקאי הסוני סעד אל-חרירי (בנו של ראש הממשלה המנוח). בשיחת טלפון עם שר המשפטים ריפי הוא גינה את גזר הדין שהוציא בית המשפט הצבאי, ובדק עמו מהן הדרכים החוקיות לביטולו.

(מקורות עזר: א-נהאר; א-שרק אל-אוסט; ערוצי MTV ו- OTV)