לוחמה פסיכולוגית-תקשורתית נגד קטר: דיווח מצרי על הדחת האמיר תמיםכלי תקשורת באיחוד האמירויות מדווחים בשעה האחרונה, כי גוף המתקרא "החזית לשחרור אמירות קטר" הדיח את שליט המדינה, האמיר תמים בן חמד.

מקורו הראשוני של הדיווח, ככל הנראה, הוא בעיתון המצרי "אל-יום א-סאבע", שפרסם צילום כביכול של הודעתו הראשונה של הגוף הבלתי ידוע.

בהודעה זו נכתב, כי האמיר המודח יועמד לדין באשמה כי בזבז את עושרו של העם הקטרי כדי לסייע לטרור ולטרוריסטים ולגרום נזק לקשריה האזוריים של קטר.

"החזית לשחרור אמירות קטר" מודיעה, כי הוחלט על בחירתה של מועצה עליונה לניהול ענייני המדינה, על "הבעת התנצלות בפני העמים הערביים אשר ניזוקו מהמדיניות הקטרית של תמיכה בטרור", וזאת במטרה להשיב לקדמותם את היחסים עם מדינות ערב ועם מדינות מועצת שיתוף הפעולה של המפרץ (ה- GCC) "בהתאם לעקרונות האחווה, השכנות הטובה ואי ההתערבות בעניינים הפנימיים של האחר".

ידיעה זו היא חלק מקמפיין תקשורתי אנטי-קטרי מתמשך בשבועיים האחרונים שמתנהל בעיקר בתקשורת הסעודית, האמירותית והמצרית, מאז שפרץ המשבר הנוכחי בין קטר ובין שכנותיה. אתמול (שני) בשעות הבוקר המוקדמות הודיעו סעודיה, בחריין, איחוד האמירויות הערביות ומצרים כי הן מנתקות את היחסים עם קטר. בשעות שלאחר מכן הלכו בעקבותיהן האיים המלדיביים, הממשלה התימנית הלגיטימית (בראשותו של הנשיא עבד רבו מנסור האדי), ממשלת לוב הפועלת מטוברוק (מזרח לוב) ומאוריטניה.

התגובה הרשמית שיצאה מקטר – כפי שנמסרה אתמול בשעות הבוקר בהודעה מטעם משרד החוץ, ובהמשך בהודעה של הממשלה – הביעה פליאה על ניתוק היחסים והגדירה את הצעד הדרסטי כבלתי מוצדק וכמבוסס על טענות שקריות. מועצת השרים הקטרית טענה כי מדינות המפרץ הכשירו את הקרקע מראש לניתוק היחסים באמצעות מסע הסתה תקשורתי נגד קטר, והוסיפה כי "קטר תישאר נאמנה לעקרונותיה של מועצת שיתוף הפעולה של מדינות המפרץ (ה- GCC)".

ובתוך כך, החלו כבר אתמול גישושים ראשוניים בניסיון להכיל את המשבר. שליט כוויית, השייח' סבאח אל-אחמד אל-ג'אבר א-סבאח, נפגש בארמונו עם הנסיך הסעודי ח'אלד בן פייסל, יועצו של המלך סלמאן בן עבד אל-עזיז, שהגיע לכוויית. העיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד" (בבעלות קטרית) דיווח כי האמיר תמים דחה את הנאום אותו היה אמור לנאום הערב (שני), וזאת לבקשתו של השליט הכווייתי. בשיחת טלפון שנערכה בין שני האישים, ביקש השליט הכווייתי מעמיתו לפעול להרגעת המצב ולא לנקוט בצעדים מסלימים, כדי לתת הזדמנות למאמצים להכלת המשבר. נסיון תיווך קודם של כוויית בשבוע שעבר, במסגרתו הגיע האמיר תמים אל המדינה, לא צלח.

ערוץ "אל-ג'זירה" דיווח לפני שעה קלה, כי במסגרת מאמצי התיווך הכווייתים, יגיע שליט כוויית היום (שלישי) לביקור בעיר ג'דה שבסעודיה.

גם סולטנות עומאן מנסה לתווך: בשעות הערב נפגש האמיר תמים בדוחה עם יוסף בן עלווי, השר האחראי על ענייני מדיניות החוץ בסולטנות. למרות שההודעה של משרד החוץ הקטרי אינה מציינת זאת, סביר להניח שמדובר בניסיון של הסולטנות לתווך בין קטר לשכנותיה (כפי שעשתה בעבר).

(עדכון: 01:05)