לטראמפ יהיה קשה לסרב להצעה הסעודית / ד"ר יבגני קלאובר

שר ההגנה הסעודי ויורש העצר השני של הממלכה, הנסיך מוחמד בן סלמאן, ביקר באמצע החודש בבית הלבן לשם תיאום עמדות. הנסיך בילה כמה ימים בוושינגטון במרתון שיחות אינטנסיבי בניסיון למצוא תשובה לשאלה למה לצפות מהממשל החדש. עד כמה אמירותיו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, המכוונות נגד איראן, תתורגמנה לכוונות ואף למעשים – זוהי שאלת המפתח, הלכה למעשה. תוצאות השיחות הללו תהווינה גם איתות כלפי ישראל: בנימין נתניהו נסע לחזק את עמידתו של טראמפ מול איראן – ועתה יתברר, באופן חד יותר, עד כמה אכן מתגבשת קואליציה סעודית-אמריקנית מהותית, שתכלול גם את ישראל אל מול החזית האיראנית.

האמירות היומרניות שהשמיע טראמפ בשבועות הראשונים בבית הלבן, כגון "נאט"ו של מזרח התיכון", כבר אינן עומדות על הפרק. במקום זאת מצטיירת אפשרות צנועה יותר: משולש אמריקני-סעודי-ישראלי אל מול מטרה ספציפית – עמידה בפני האיום האיראני. טראמפ מצידו בוחן את יכולתם הפוטנציאלית של הסעודים לשמש ככוח-נגד להתעצמותה של איראן. סעודיה נהגה תמיד להוות "משענת של כוח למדיניות האמריקאית באזור", אך יכולתה לשמש ככזו "קשורה בקשר הדוק ליציבותה של משפחת המלוכה, ולצורך לנהל את חילופי הדורות בשלטון בצורה חלקה". המשטר הסעודי מודע לכך שאיראן פועלת להפלתו, זאת במסווה של "ייצוא המהפכה האיסלאמית"; האיראנים אף מעוניינים להוביל את העולם המוסלמי, רובו ככולו, תחת הדגל השיעי. בנוסף, הסעודים מודאגים מקשריה החתרניים של איראן עם הקהילות השיעיות במרחב המזרח-תיכוני: בעיראק, בחריין, לבנון וסוריה. מטרותיהם של האיראנים והסעודים מנוגדות בתכלית: לדעת הפרשנים, "סעודיה היא מדינת סטטוס קוו, התופסת שינויים באזור כמסכנים את האינטרסים שלה, בעוד איראן חותרת לשינוי התנאים הבסיסיים באזור".

הסעודים מתייחסים ברצינות לא רק לאיום הטרור השיעי, אלא גם לפרויקט הגרעין האיראני. לפי הדיווחים בשנת 2013 של העורך המדיני של ה- BBC, מארק אורבן, כמו גם לפי דיווחיו של עמוס ידלין, "פצצות גרעין פקיסטאניות במימון סעודי מוכנות למשלוח לריאד". לפי אותו מקור, ראש אמ"ן לשעבר אמר בכנס בשבדיה כי "אם האיראנים יבנו פצצה גרעינית, הסעודים לא ימתינו אפילו חודש ויתחמשו בגרעין משלהם". הוא אף הוסיף, כי "הם [הסעודים] כבר שילמו על הפצצה. הם יביאו מפקיסטאן את מה שהם צריכים להביא". סעודיה השקיעה רבות בפרויקט הגרעיני של פקיסטאן כדי שזו תוכל לספק לה פצצת אטום בשעת הצורך.

הסעודים כועסים על ממשל אובמה, אשר הפנה עורף לבית ח'ליפה בבחריין. הסעודים אינם מעוניינים בגורלם של בעלי בריתה הוותיקים של ארה"ב, אשר חשו על בשרם את זיגזוגיו של ברק אובמה. הנשיא לשעבר העדיף להפנות את גבו לנשיא מצרים מובארכ ולנשיא תוניסיה בן עלי, והעדיף לתמוך ב"תהליכי הדמוקרטיזציה" המתרחשים במדינות אלו – דבר שהוביל לחילופי שלטון ולעלייתן של אליטות בלתי רצויות, מנקודת תצפיתם של הסעודים. האמריקנים אף העדיפו לתמוך באחים המוסלמים, אשר יצאו המנצחים בתהליך חילופי המשטר במצרים. אובמה שמר על קשרים הדוקים עם מצרים של מורסי, תחת שלטון האחים המוסלמים, בעוד סעודיה רואה בתנועה זו יריב פוליטי, ומחשיבה אותו לגורם אשר עלול לערער את היציבות בגבולותיה. סעודיה קיבלה בברכה את החדשות אודות הדחתו של הנשיא מורסי בידי הצבא המצרי: "המלך עבדאללה מיהר לברך את הנשיא הזמני, עדלי מנסור, על כך שהצבא המצרי 'הוציא את מצרים ממנהרה חשוכה'". טראמפ, אשר מתח ביקורת על כל אחד מסעיפים אלו של מדיניות אובמה במזרח התיכון, מעורר תקוות רדומות בריאד בימים אלה. שר החוץ הסעודי אל-ג'ובייר הביע אופטימיות רבה שקשורה בממשל טראמפ, אשר לדידו יביא ליציבות באזור.

השאלה המרכזית המעניינת את האליטות בסעודיה היא מי יירש את הכתר. הפרשנים מצביעים על היריבות הקשה שבין הנסיך מוחמד בן סלמאן לבין יורש העצר, הנסיך מוחמד בן נאיף בן ה-56 המכהן בימים אלה כשר הפנים, אשר מעוניין אף הוא לרשת את כתר המלוכה. עצם העובדה שמי שנשלח לביקור בוושינגטון היה הנסיך מוחמד בן סלמאן, מהווה סימן כי מלך סעודיה היה רוצה לראות בו יורש, אם כי המאבק טרם הוכרע. הנסיך מוחמד בן סלמאן שואף לבסס כמה הבנות בסיסיות עם ממשל טראמפ אשר ישמשו אותו במהלך השנים הקרובות.

מוחמד בן סלמאן ומאטיס בפנטגון, 16 במרץ (Jim Mattis, DoD, Amber I. Smith, flickr, CC BY 2.0)
מוחמד בן סלמאן ומאטיס בפנטגון, 16 במרץ (Jim Mattis, DoD, Amber I. Smith, flickr, CC BY 2.0)

במהלך השיחות, ככל הנראה, הנסיך מוחמד בן סלמאן הציע לטראמפ הצעה מפתה באשר למדיניותו כלפי סוריה ועיראק – פיתוי שקשה לעמוד בו. ההצעה כוללת משלוח כוחות סעודיים מיוחדים למאבק בדאע"ש, כמו גם לחיזוק ולקיבוע השליטה העיראקית במוסול. לא במקרה, לא היה מדובר בביקור בזק, אלא במרתון שיחות ממושך ומהותי. מוחמד בן סלמאן פגש את שר ההגנה ג'יימס מאטיס, ואף את ראש ה- CIA מייק פומפאו. למרות שדווקא יורש העצר מוחמד בן נאיף זכה בזמנו לכינוי "הסעודי האהוד על וושינגטון", הוא נשאר בריאד – אקט בעל משמעות סמלית. הנסיך הצעיר, מוחמד בן סלמאן, הוא שנעל הפעם את נעליו, גם בכל הקשור לסוגיות של מודיעין.

מבחינת הסעודים, הנושא הכאוב ביותר טמון בכישלונה של הקואליציה הסונית שבראשותם להשיב לממשלת תימן את הלגיטימציה ולהגיע לקונסולידציה של הכוחות הנלחמים בשטח. אם הנסיך אכן הצליח לשכנע את טראמפ לתת לו גב משמעותי בתימן, למלך סעודיה כבר לא תהיה התלבטות לגבי מי יוריש את הכתר. לכן, נראה כי הנסיעה המוצלחת לוושינגטון הייתה גורלית עבור עתידו של מוחמד בן סלמאן.

ד"ר יבגני קלאובר הוא פרשן פוליטי, חוקר ומרצה במחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת תל אביב. מחקריו עוסקים בסכסוכים אתניים, בדמוקרטיות בהתהוות ובפוליטיקה השוואתית