"ליל כל הקדושים" במנהטן – המופע של דאע"ש / פרופ' עוזי רבי

פיגוע הדריסה במנהטן מציג באופן מכאיב ואכזרי את תמונתו של עולמנו בשנת 2017. סיפאללה סאיפוב, מחבל ממוצא אוזבקי, שהשתקע בארה"ב ב- 2010 (לאחר שזכה בהגרלת ה"גרין קארד"), דרס רוכבי אופניים והולכי רגל והותיר שובל ארוך של הרוגים (8) ופצועים (11). ממצאי החקירה קושרים את סאיפוב לדאע"ש, ונראה כי מדובר בעוד מקרה של הקצנה עצמית של "זאב בודד" שחי בסביבה מנוכרת, לא התערה בה, ואף פרק עליה לבסוף את תסכוליו השונים.

מפתיע? ממש לא. אובדן מאחזיו של דאע"ש במזרח התיכון מגביר את גחמתו לבצע פיגועים במדינות מערביות. מזה כמה חודשים מדגיש דאע"ש ב"פקודות היום" המשוגרות לחסידיו להמשיך ב"מלאכת הקודש" במקום שבתם. "התפוח הגדול", ניו יורק הקוסמופוליטית שעליה גאוותו של העולם החופשי, נפלה הפעם בגורל.

לא במקרה הגדירו "חכמי דאע"ש" את הדמוקרטיות הנאורות באירופה, וארה"ב בכלל זה, היכן שמוסלמים ונוצרים חיים בערבוביה, כיעד חשוב ונוח. הקלות הבלתי נסבלת שבה ניתן להוציא פיגוע ביעד כזה וללבות מלחמת דת ותרבות ב"ארץ הצלבנים" תמיד קסמה לדאע"ש. הפיגוע במנהטן הנו חץ מורעל נוסף הנשלח ללבו של המערב הליברלי-דמוקרטי, שכן הוא מעמיד בסימן שאלה חריף מושגים כמו אזרחות, קהילה ומדינה.

ימי חג ומועד ב"מדינות הצלבנים" משמשים במה יעילה במיוחד למופעיו של הטרור הפסיכולוגי, ובדומה לפיגוע בניס בצרפת (שאירע לא במקרה בחגיגות "יום הבסטיליה" ב- 14 ביולי) כאן הכה המחבל האוזבקי ב"ליל כל הקדושים". לכן, מעתה תידרש ב"מדינות הצלבנים" כוננות מוגברת בימות חג ומועד, שכן הם מועדים לפורענות.

המפלצת הזדונית הקרויה דאע"ש חיה וקיימת. היא מצליחה לחדד ולהשחיז את החיכוך הבין-דתי והבין-תרבותי ומשחררת מבני אנוש את יצריהם האפלים. דאע"ש מובס או מנצח זה עניין לפרשנות. כפי שזה נראה מכאן, "הבשורה על פי דאע"ש" הנה מגפתית ומאגר הוירוסים שלה ימשיך לתת אותותיו ברחבי העולם.

(הופיע לראשונה בעמוד הפייסבוק של פרופ' עוזי רבי, ומתפרסם כאן באישורו)

[תמונת הנושא: מנהטן, paul.wasneski, flickr, public domain]