ללא כבוד: בשאר אל-אסד החזיר לצרפת את אות לגיון הכבוד

משרד החוץ הסורי החזיר אתמול לצרפת את אות לגיון הכבוד של נשיא סוריה בשאר אל-אסד. הפעולה בוצעה באמצעות שגרירות רומניה בדמשק, המטפלת באינטרסים הצרפתיים בסוריה.

הצעד הסורי בא לאחר שלשכתו של נשיא צרפת עמנואל מקרון הודיעה בתחילת השבוע על תחילתו של הליך משמעתי לשלילת אות הכבוד מאל-אסד. אות לגיון הכבוד הוא העיטור החשוב ביותר המוענק בצרפת. בטקס שנערך בשנת 2001 בארמון האליזה, העניק נשיא צרפת דאז, ז'ק שיראק, לנשיא הסורי הצעיר (שנכנס לתפקידו ביוני 2000) את הדרגה הגבוהה ביותר של עיטור זה – המכונה "הצלב הגדול".

מקור בלשכתו של אל-אסד הבהיר כי החזרת אות הכבוד לצרפת באה בשל התוקפנות המשולשת נגד סוריה, כהגדרתו, בה נטלה חלק לצידן של ארה"ב ובריטניה. ארה"ב, צרפת ובריטניה תקפו בסוף השבוע שעבר (14 באפריל) מטרות של המשטר הסורי הקשורות לתוכנית הנשק הכימי שלו, וזאת בתגובה למתקפה הכימית שביצע המשטר שבוע קודם לכן (ב- 7 באפריל) בעיר הסורית דומא, אשר הביאה למותם של עשרות אזרחים לפחות ולפציעתם של מאות.

המקור הסורי הבכיר ציין, כי החזרת האות נועדה להבהיר כי אין זה מכבודו של אל-אסד להחזיק באות כבוד של משטר שהינו עבד לארה"ב, תומך בארגוני טרור בסוריה ותוקף מדינה החברה באו"ם תוך הפרה בוטה של הכללים והעקרונות הבסיסיים של המשפט הבינלאומי.

המקור הוסיף, כי תקופת הקולוניאליזם, שעבודם של העמים וההכתבה להם כיצד לנהוג כבר הסתיימה, וכי העם הסורי – שעמד איתן עם צבאו ונאבק בטרור במשך שבע שנים – לא יחוש מפוחד או מאוים מצעדי מדיניות ילדותיים וקלי דעת.

(מקור: חשבון הטוויטר של הנשיאות הסורית)