לקראת הקרב על א-רקה: השליח האמריקני לקואליציה נגד דאע"ש – בצפון סוריהכלי תקשורת כורדיים מדווחים ביממה האחרונה כי ברט מקגורק, השליח האמריקני המיוחד לקואליציה נגד דאע"ש, הגיע לצפון סוריה ומקיים פגישות עם גורמים כורדיים.

מקגורק, נציגו של הנשיא טראמפ בקואליציה נגד דאע"ש, הגיע בראש משלחת הכוללת נציגים מטעם מחלקת המדינה האמריקנית. תחנתו הראשונה באזור הייתה שלשום בעיירה הכורדית עין עיסא (50 ק"מ צפונית לעיר א-רקה, בירת דאע"ש בסוריה). בעין עיסא נפגשה המשלחת האמריקנית עם נציגי המועצה האזרחית של א-רקה, גוף חדש האחראי (החל מסוף חודש מרץ) לניהול החיים השוטפים באזורים הכפריים סביב א-רקה, שנכבשים בהדרגה על ידי "הכוחות הסוריים הדמוקרטיים" (SDF) הנאבקים בדאע"ש בתמיכה אמריקנית. מקורות שהיו בפגישה מסרו כי האמריקנים הבטיח לסייע למועצה.

אתמול (רביעי) נפגש מקגורק עם מפקדים ב"יחידות ההגנה העממיות" הכורדיות (YPG) ועם מפקדים במיליציית ה- SDF, שה- YPG הוא הגורם המרכזי בה. ברשתות החברתיות התפרסמו תמונות שיצאו מתוך הפגישה.

סביר להניח שבפגישה זו נדונה אספקת הנשק שהובטחה על ידי ארה"ב למיליציות. בשבוע שעבר הודיע הפנטגון כי לקראת תחילת המערכה לכיבושה של א-רקה מידי דאע"ש, אישר הנשיא טראמפ – למורת רוחה של טורקיה – תכנית לספק נשק כבד ל- SDF ול- YPG. שלשום נפגש נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן בבית הלבן עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. למרות האווירה הטובה ששררה בין השניים והרצון המשותף לפעול לשיפור היחסים, ארדואן חזר על עמדתו הידועה בנושא והבהיר למארחו כי טורקיה דבקה בהתנגדותה לברית בין ארה"ב וה- YPG, ולעולם לא תסכים לשתף פעולה עם המיליציה הכורדית-סורית.

ביקורה של המשלחת האמריקנית בראשות מקגורק מעיד כי למרות התנגדותה של טורקיה לחימושם של הכורדים בנשק אמריקני ולכך שהם יטלו חלק בקרב לכיבוש א-רקה, ארה"ב דבקה בהחלטתה ופועלת ליישמה.

(המדיה הכורדית)