לקראת השבעת רוחאני לתקופת נשיאות שנייה: ח'אמנאי אישר באופן רשמי את המינוי

אישור רשמי: ח'אמנאי (משמאל) ורוחאני (מתוך: האתר של ח'אמנאי, CC BY 4.0)
אישור רשמי: ח'אמנאי (משמאל) ורוחאני (מתוך: האתר של ח'אמנאי, CC BY 4.0)

איראן מתכוננת לטקס ההשבעה של חסן רוחאני לתקופת נשיאות שנייה, שייערך מחרתיים. והיום – טקס מקדים בטהראן, בנוכחותם של בכירי המשטר (אנשי דת, צבא ופוליטיקה) ושגרירים זרים, בו המנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, אישר באופן פורמלי את מינויו של רוחאני לנשיא.

במהלך הטקס, ששודר בטלוויזיה הממלכתית, הוקרא הצו הרשמי של ח'אמנאי המאשר את מינויו של רוחאני לתקופת כהונה שנייה.

סוכנות הידיעות "רויטרס" דיווחה, כי ח'אמנאי העניק לרוחאני את הצו באופן סמלי ונישקו על לחיו. הנשיא מצידו נישק את המנהיג העליון על כתפו.

על פי לשון הצו של ח'אמנאי, "הבחירות הנלהבות, שורת המצביעים הארוכה בכל רחבי הארץ, שיעור המשתתפים הגבוה בבחירת הנשיא, וגם [מספר] הקולות המכריע שהנשיא הנבחר זכה בו – כל אלו מהווים סימנים ברורים להצלחתה של הממשלה האסלאמית בחיזוקה ובהקמתה של הרפובליקה האסלאמית ולמאפיין העממי של ממשלה מהפכנית זו… מה שהופך את השגת האידיאלים המהפכניים הנעלים לאפשרי, מבשר על עתיד מזהיר למדינה ולאומה".

בנוסף להכרזה על הענקת האישור הפורמלי לתוצאות הבחירות ומינויו של רוחאני לנשיא, והבעת תפילה להצלחתו של הנשיא, מפרט ח'אמנאי בצו את ציפיותיו לגבי הנושאים בהם על רוחאני להתמקד במסגרת תפקידו: "עליו למקד את מאמציו בעשיית צדק, בקידומם של המעמדות המקופחים, באכיפת כללי האסלאם המקורי, בחיזוק האחדות הלאומית והכבוד הלאומי. [עליו] להיות קשוב ליכולותיה העצומות של המדינה, ולהדגיש במפורש את הערכים והעקרונות של המהפכה האסלאמית…". ח'אמנאי מדגיש את "חשיבות יישומה של כלכלת ההתנגדות, תוך מתן תשומת לב מיוחדת לנושא האבטלה והייצור המקומי. ברצוני לחזור ולהדגיש כי הצבעת העם ו'אישורם' תלויים בשמירה [כוונתו לשמירה של רוחאני] על מחויבות לדרך הישרה של האסלאם והמהפכה".

בנאומו בטקס קרא המנהיג העליון לממשלה החדשה (ה- 12 במספר מאז כינונה ב- 1979 של הרפובליקה האסלאמית) להפגין כוח ונחישות מול הכוחות ההגמוניים בעולם – ובפרט מול ארה"ב, אותה הגדיר כמדינה התוקפנית ביותר בעולם: "האיראנים למדו היום כיצד לנקוט בצעדים בכל הנוגע למזימותיו של האויב, והפקידים האיראניים יודעים איך להתמודד עם האויב… ארבעה עשורים של ניסיון ביחסים בינלאומיים מגלים כי המחיר של כניעה למעצמות התוקפניות גדול בהרבה ממחיר העמידה מולן".

למרות החיוכים של שני האישים והאווירה החגיגית, ח'אמנאי שואף לקבל את רוחאני בכהונתו השנייה כנשיא מוחלש ש'ילך בתלם': יעסוק בעיקר בנושאי פנים ולא ינסה להטביע את חותמו באמצעות אקטיביזם רפורמיסטי המנוגד לגישתו של המנהיג העליון. בסדרה של התבטאויות בשבועות שלאחר הבחירות (שהתקיימו ב- 19 במאי), הבהיר המנהיג העליון לרוחאני את מגבלות כוחו כנשיא, ואף שיגר לעברו אזהרה ואיום ביותר מרמז לבל ימתח את החבל יתר על המידה ויסתכן בהדחה.

בנאום שנשא במהלך הטקס, אמר הנשיא רוחאני כי הממשלה החדשה מתכוננת להגשים מהפכה כלכלית, שתכלול את מיגור העוני והשחיתות, בלימת האינפלציה והגדלת אפשרויות התעסוקה. בנוסף, היא תפעל לשפר את תדמיתה של איראן בעולם… לשמור על זכויות האזרחים… לשים קץ לעוני… להגן על הדמוקרטיה הדתית ועל הצבעתם של בני עמנו".

[תמונת הנושא – מתוך: האתר של ח'אמנאי, CC BY 4.0]