לקראת נאום אבו מאזן בעצרת האו"ם: צפויה הסלמה רטורית בלבד

לקראת נאומו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן מחרתיים בעצרת האו"ם בניו יורק – מתרבים הסימנים, כי הוא אינו עומד "לשבור את הכלים" במערכת היחסים בין הרשות הפלסטינית וישראל.

בראיון לעיתון "אל-קודס אל-ערבי" (לפני פחות משבועיים) הבטיח אבו מאזן כי "יטיל פצצה" במהלך נאומו באו"ם. מידיעות שונות (שהתבססו בחלקן על מקורביו) עלה, כי ייתכן והוא יכריז מעל בימת העצרת הכללית על ביטול הסכמי אוסלו. אפשרויות אחרות שהועלו: הכרזה על הקמת "מדינת תחת כיבוש", או הצהרה על ביטול התיאום הבטחוני עם ישראל.

כלי תקשורת בישראל מדווחים היום, כי בניגוד לציפיות המוקדמות הנאום אינו עומד להיות דרמטי, וכי לא צפויה הכרזה על ביטולם של הסכמי אוסלו. הדיווחים מסתמכים על גורמים פלסטיניים ועל ראיונות שהעניק מחמוד אל-הבאש, מקורבו של אבו מאזן, לכלי תקשורת ערבים.

"לא הסלמה בהחלטות": אבו מאזן באו"ם, תמונה מ- 2012 (VOA, נחלת הכלל)
"לא הסלמה בהחלטות": אבו מאזן באו"ם, תמונה מ- 2012 (VOA, נחלת הכלל)

העיתון הלבנוני "אל-אח'באר" מוסיף נדבך משלו לחיזוק ההנחה הרווחת כעת. העיתון חושף היום מסמך, שנשלח ב- 10 בספטמבר ממשרדו של חוסיין א-שייח' – האחראי מטעם הרשות הפלסטינית על התיאום האזרחי עם ישראל – למשרדו של אבו מאזן. המסמך מסכם את מהלכה של פגישה שהתקיימה יום קודם לכן בין ראש הממשלה הפלסטינית ראמי אל-חמדאללה וא-שייח' ובין מתאם הפעולות הממשלה הישראלית בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי. הפגישה התקיימה ברמאללה, במשרדו של אל-חמדאללה.

מהמסמך עולה, כי מספר ימים קודם לכן נפגש אבו מאזן עם השר הישראלי לשעבר מאיר שטרית, ויידע אותו כי דבריו באו"ם יהיו בבחינת "הסלמה בנאום, לא הסלמה בהחלטות". בפגישה עם מרדכי חזר הצד הפלסטיני על הבטחה זו, והוסיף כי אבו מאזן יבהיר בנאומו כי במידה וממשלת נתניהו לא תמלא את התחייבויותיה בתהליך השלום תוך פרק זמן מוגדר, היא לא תהיה שותפה לשלום.

א-שייח' מציין, כי מרדכי הפתיע את בני שיחו כאשר הודיע להם על דחיית פגישה שתוכננה להיערך בין יו"ר הרשות הפלסטינית ובין ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו. הפגישה נקבעה בעקבות פגישתם של אבו מאזן ושטרית, ובעקבות שיחה טלפונית עם נתניהו ונשיא ישראל ראובן ריבלין לאחר פיגוע ההצתה בכפר דומא (דרומית לשכם) בו נרצחו בני משפחת דואבשה. לדברי מרדכי, הפגישה נדחתה על פי בקשה אמריקנית עד לאחר כינוסה של עצרת האו"ם בניו יורק.

ועוד פרט מתוך נושאים רבים שנידונו בפגישה, כפי שעולה מהמסמך: הצד הפלסטיני קבל בפני הצד הישראלי על "ההתפרצויות החוזרות ונשנות למסגד אל-אקסא" המבוצעות על ידי המתנחלים ועל ידי גורמים רשמיים בממשלת ישראל.