מאסקט: מגעים בין נציגים אמריקניים והמורדים החות'ים בתיווך עומאני

המורדים החות'ים בתימן העבירו אתמול לסולטנות עומאן שני אזרחים זרים, שככל הנראה הוחזקו בידיהם. אחד מהאזרחים הינו קייסי קומב, עיתונאי אמריקני. הוא הגיע למאסקט במטוס עומאני, שנחת לשם כך בצנעא. המשוחרר השני הינו אזרח סינגפור.

סוכנות הידיעות העומאנית "ONA" דיווחה, כי התיווך העומאני לשחרורם של השניים נעשה בהתאם להוראותיו של שליט הממלכה סולטאן קאבוס.

קומב הורד מן המטוס כשהוא על גבי אלונקה. דוברת מחלקת המדינה האמריקנית מארי הארף אישרה אתמול בתדרוך היומי, כי קומב הגיע בשלום למאסקט וכי מצבו יציב. היא הודתה לממשלת עומאן ולסולטאן קאבוס על הסיוע בשחרורו של קומב. היא ציינה, כי ישנם מספר אזרחים אמריקנים נוספים המוחזקים בתימן, ונעשים מאמצים לשחררם.

קומב שהה בצנעא מאז 2012 ועבד כפרילנסר, בין היתר עבור המגזין "טיים". לפני כשבועיים הוא נשבה על ידי החות'ים.

ברקע השחרור מתחזקים הדיווחים – שהחלו לזרום בשבוע שעבר מתימן וממקורות אחרים – על מגעים המתנהלים במאסקט בתיווך עומאני בין משלחת אמריקנית ובין המורדים החות'ים. כזכור, למרות חברותה ב- GCC [מועצת שיתוף הפעולה של מדינות המפרץ], עומאן איננה משתתפת בקואליציה בהובלת סעודיה הנלחמת נגד החות'ים.

תיווך עומאני? ארמון "אל-עאלם", מאסקט (צילום: Ian Sewell, wikicommons, CC BY-SA 3.0)
תיווך עומאני? ארמון "אל-עאלם", מאסקט (צילום: Ian Sewell, wikicommons, CC BY-SA 3.0)

"א-שרק אל-אוסט" דיווח בתחילת השבוע שעבר על הגעתה של משלחת חות'ית אל עומאן. מארה"ב הרשמית לא יצא אישור מפורש למגעים עם החות'ים. מחלקת המדינה האמריקנית הסכימה אך ורק לאשר, כי משלחת בראשותה של תת-מזכיר המדינה אן פטרסון ניהלה בשבוע שעבר שיחות בסעודיה ובעומאן עם גורמים אזוריים ותימניים שונים, וכי פטרסון הגיעה אל הסולטנות כדי לדון בנושאים רבים.

ואילו חבר לשכת התקשורת של המיליציה החות'ית "אנסאר אללה" נסר א-דין עאמר הכחיש אתמול את קיומן של שיחות במאסקט עם נציגים אמריקנים. בראיון לרדיו "סאוא" טען עאמר, כי מדובר בהדלפות יזומות מצידה של סעודיה שנועדו למשש את הדופק.

באמצע השבוע שעבר הגיע למאסקט גם שר החוץ האיראני מוחמד ג'ואד זריף. הוא הגיע אמנם כדי לחתום על הסכם לקביעת הגבול הימי בין שתי המדינות, אך בשיחותיו הוא דן עם מארחיו גם על המצב בתימן.

העיתון האינטרנטי "ראי אל-יום" טען אתמול במאמר המערכת שלו, כי כניסתה של ארה"ב למו"מ עם החות'ים מהווה עבורם "ניצחון דיפלומטי גדול", הנובע מתוך ההכרה האמריקנית שהצעדים הצבאיים והסנקציות השונות על החות'ים אינם יכולים להביא לפתרון המשבר.

הניסיון האמריקני לשבור את המבוי הסתום נתקל בחמיצות מצידו של הצד היריב למשבר בתימן: נשיא תימן האדי והממשלה התימנית שהודחה על ידי החות'ים סירבו לשלוח נציגים מטעמם לשיחות במאסקט. דובר ממשלה תימן ראג'ח באדי מסר, כי שיחות אלו אינן מחייבות אותה.

ובינתיים, השליח המיוחד של האו"ם לתימן, איסמאעיל ולד א-שיח' אחמד, חידש את קריאתו לכינוסה של ועידת שלום בז'נבה.