מבזק כלכלי, 11 בספטמבר 2015

* סין וערב

נפח המסחר בין סין ומדינות ערב הגיע בשנת 2014 ל- 251.2 מיליארד דולר – גידול של 5.2% לעומת השנה שקדמה לה. היצוא הסיני למדינות ערב – ברובו מוצרים מכניים וחשמליים, טקסטיל והלבשה ומוצרי הייטק – רשם גידול של 12.3%.

כך עולה מנתונים שמסר אתמול סגן שר המסחר הסיני שיאן קה מינג בנאומו בפתיחת תערוכת "סין ומדינות ערב 2015" המתקיימת בעיר יינצ'ואן, בירת מחוז נינגסיה. ועידה זו, השנייה מסוגה, מהווה פלטפורמה לקידום קשריה של סין עם מדינות המזרח התיכון. היא תינעל ביום ראשון.

סגן השר אמר עוד, כי בתוך עשר שנים צפוי המסחר בין סין ומדינות ערב לגדול ל- 600 מיליארד דולר בשנה.

יצוין, כי היבוא הסיני ממדינות ערב מתמקד בנפט גולמי ומוצרים פטרוכימיים.

("אל-ערבי אל-ג'דיד"; אתר התערוכה)

* טורקיה וצמיחה כלכלית

הכלכלה הטורקית צמחה ב- 3.8% ברבעון השני של השנה, לעומת צמיחה של 2.4% ברבעון המקביל אשתקד. כך עולה מנתונים רשמיים שפורסמו על ידי לשכת הסטטיסטיקה הטורקית. ברבע הראשון של השנה הסתכמה הצמיחה ב- 3.1%.

מדובר בנתון מפתיע העולה על ציפיותיהם של המומחים הכלכליים, והעשוי להוות זריקת עידוד פוליטית עבור מפלגת "הצדק והפיתוח" (AKP) לקראת הבחירות המוקדמות עליהן הכריז הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן, אשר תתקיימנה בראשית חודש נובמבר.

בנאום שנשא שלשום בוועידה כלכלית באיסטנבול, צפה ראש מועצת היצואנים הטורקים מחמט בויוק אקשי כי הצמיחה ב- 2015 תסתכם בלמעלה מ- 3% (לעומת 2.9% ב- 2014), וזאת למרות אי היציבות הפוליטית הפנימית והמצב הבטחוני המידרדר. הוא ציין, כי בשמונת החודשים הראשונים של השנה הסתמנה יציבות ביצוא הטורקי, וזאת למרות התנודות שחלו בשער של הלירה הטורקית לעומת הדולר והיורו.

בתגובה לנתון החדש, אמר שר האוצר הטורקי מחמט שימשק, כי הצמיחה ב- 2015 תסתכם ב- 3%. לדבריו, הכלכלה תמשיך לצמוח ברבעון השלישי של 2015, אם כי באופן מתון, וזאת לאור האינדיקטורים החזקים בענפים מרכזיים כדוגמת המכוניות, הנדל"ן ומכשירי החשמל.

("אנאדולו"; אתר ה- BBC בערבית; turkpress)