מבזק כלכלי, 15 ביוני 2015

* מצרים: תעלת סואץ החדשה

תעלת סואץ החדשה תיפתח ב- 6 באוגוסט. כך מסר (שלשום) ראש רשות תעלת סואץ מהאב מעיש.

מדובר בפרוייקט להרחבת התעלה הקיימת באמצעות הוספת תעלה מקבילה, בעלות של 8 מיליארד דולר, שהעבודות עליו החלו לפני 10 חודשים. 85% מעבודות החפירה כבר הסתיימו.

לאחר השלמת התעלה החדשה, זמן המעבר בה יקוצר מ- 22 שעות ל- 11 שעות בלבד.

תעלת סואץ הינה מקור הכנסה חיוני ביותר למצרים. התעלה הישנה מניבה עבורה 5 מיליארד דולר בשנה. הצפי הוא לכך, שב- 2023 תגענה ההכנסות משתי התעלות ל- 15 מיליארד דולר לשנה. ("אל-קודס אל-ערבי")

* רצועת עזה: חלוקת מלט

בימים האחרונים הועברו 4000 טון מלט לרצועת עזה דרך מעבר רפיח.

משרד הכלכלה הלאומית ברצועה הודיע על התחלת הרישום לתושבים החפצים לקבל מכסת מלט לצרכיהם: מקסימום 15 טון לאדם לעבודות בטון + 5 טון לעבודות גמר.

הרישום ייעשה דרך אתר המשרד.

הממונה על משרד הכלכלה ברצועה, עימאד אל-באז, מבהיר לסוכנות הידיעות העזתית "א-ראי", כי המלט מיועד לצריכה פרטית בלבד ואסור לסחור בו. הוא קורא לתושבים לדווח על מפרי חוק, ומוסיף כי המשרד יפעל להקמת צוותי פיקוח בנידון.

אל-באז מציין כי המחיר לטון בסך 800 ש"ח, שנקבע על ידי המשרד, יירד במידה ותימשך הכנסת חומרי הבנייה דרך מעבר רפיח.

* סעודיה: מטוסי "איירבוס" בדרך?

יצרנית המטוסים האירופית "איירבוס" מנהלת מגעים למכירת 50 מטוסים מתוצרתה לחברת התעופה הלאומית של סעודיה: 30 מטוסים מדגם A320 ו- 20 נוספים מדגם A330. מדובר בעסקה בשווי של כ- 8.2 מיליארד דולר.

מנכ"ל חברת התעופה הלאומית של סעודיה סאלח בן נאסר אל-ג'אסר אמר שלשום, בפגישה עם טייסי החברה, כי בחמש השנים הקרובות יוכפל צי המטוסים שלה ל- 200. כל זאת כדי לענות על הביקוש הגובר המתבטא בהכפלת מספר הטיסות היומיות מ- 500 לכ- 1000, ובגידול במספר הנוסעים השנתי ל- 45 מיליון. ("עוכאז")