מגיש "אל-ג'זירה" אחמד מנסור נעצר בברלין

סיבוב נוסף במאבק בין מצרים והערוץ הקטרי "אל-ג'זירה".

המגיש המצרי הבכיר של "אל-ג'זירה", אחמד מנסור, נעצר היום בשדה התעופה של ברלין. המעצר בוצע בהתאם לצו מעצר של האינטרפול שהוצא על פי בקשה מצרית בתחילת אוקטובר 2014.

מנסור הורשע שלא בפניו בבית משפט פלילי במצרים, באשמה שעינה עורך דין בכיכר "תחריר" בקאהיר במהלך אירועי ינואר 2011 [הפגנות ההמונים שהובילו לסילוקו של חוסני מובארכ מנשיאות המדינה]. הוא נידון לחמש עשרה שנות מאסר. מנסור הכחיש את המיוחס לו, וטען כי כתב האישום נגדו מפוברק. ערוץ "אל-ג'זירה" טען, כי מדובר בניסיון לרצח אופי של מנסור.

בשיחה עם "אל-ג'זירה" משדה התעופה בברלין אמר מנסור, המגיש בין היתר את התוכנית "ללא גבולות" (בלא חודוד), כי אנשי הביטחון בשדה אמרו לו כי עליו לעמוד בפני שופט חוקר. לדבריו, ממשרד עורכי הדין הבינלאומי המטפל בענייני "אל-ג'זירה" נמסר לו כי אין כל ראיון מפלילות נגדו וישנה סבירות גבוהה שהוא ישוחרר בישיבה הראשונה שיערוך השופט הגרמני. הישיבה אמורה להתכנס ביום שני.

אחמד מנסור ממשיך הערב "לדווח מהשטח" על מהלך העניינים: בפוסט בעמוד הפייסבוק שלו הוא מודיע כי הוא עדיין עצור, וממתין להופעתו בפני השופט החוקר: "השאלה היא, כיצד ממשלת גרמניה והמשטרה הבינלאומית [=האינטרפול] הפכו למכשיר בידיו של משטר הדמים של ההפיכה במצרים בהנהגת הטרוריסט עבד אל-פתאח א-סיסי".

בפוסט נוסף מעלה מנסור את צילום בקשת המעצר הבינלאומית שהוציאה מצרים נגדו, ולצידו צילום של תגובת ארגון ה"אינטרפול" שלושה שבועות לאחר מכן, המודיע לו כי אינו מבוקש על ידו. לטענתו, אין עילה חוקית למעצרו והרשויות בגרמניה מבצעות פשע.

מנסור היה בדרכו חזרה לקטר מגרמניה, ממנה שידר השבוע את תוכניתו "ללא גבולות". בחודש שעבר הוא ראיין בסוריה את אבו מוחמד אל-ג'ולאני, מנהיג ארגון "ג'בהת א-נוסרה" הפועל בסוריה.

ערוץ "אל-ג'זירה" קורא לגרמניה לשחרר את מנסור מהמעצר באופן מיידי.

בין המשטר המצרי שהדיח בקיץ 2013 את "האחים המוסלמים" מהשלטון ובין "אל-ג'זירה" שורר "דם רע" לאורך תקופה ארוכה. מצרים האשימה את הערוץ בסיקור מוטה של האירועים בה ובנטייה פרו-אח'ואנית מובהקת בהתאמה עם עמדת השלטון הקטרי, ועקב כך הורעו יחסיה עם קטר. ביוני 2014 שלושה מעיתונאי הערוץ נשפטו לתקופות מאסר ממושכות, לאחר שהורשעו במסירת מידע ל"אחים המוסלמים" (בימים אלו מתנהל משפט חוזר בעניינם; שניים מהם שוחררו מהכלא בערבות, השלישי כבר חזר לארצו, לאוסטרליה).