מגיש "אל-ג'זירה" פייסל אל-קאסם: 90 אחוז שאל-אסד עבר אירוע מוחי

איש התקשורת הסורי-דרוזי פייסל אל-קאסם, המגיש בערוץ "אל-ג'זירה" את התכנית "הכיוון ההפוך", טען אמש כי הגיע לידיו מידע לפיו נשיא סוריה בשאר אל-אסד עבר אירוע מוחי.

טענתו של אל-קאסם הנה חלק משרשרת של שמועות/ידיעות שצצו בסוף השבוע ברחבי הרשת, לפיהן אל-אסד אושפז בבית חולים בדמשק.

האתר הלבנוני "אל-מוסתקבל" דיווח ביום שישי האחרון – מפי מקור סורי אופוזיציוני – כי אל-אסד הועבר, תחת אבטחה כבדה, לבית החולים "א-שאמי" בבירה הסורית, וזאת לאחר שעבר אירוע מוחי. ידיעה דומה הופיעה בעיתונים לבנוניים נוספים. "אל-מוסתקבל" אף הפנה לידיעה מתוך האתר הצרפתי Le Point, לפיה אחד משומרי ראשו של אל-אסד, איראני בשם מהדי אל-יעקובי, פתח לעברו באש, וכי ישנה סבירות גבוהה שאל-אסד כבר אינו בין החיים.

העיתון הסעודי "עוכאז" [כפי שהובא באתר "אל-ערביה"] טען מצדו, כי אל-אסד סובל מגידול במוח. לדברי "עוכאז", במהלך ביקורו של הנשיא הסורי במוסקבה באוקטובר 2015 הוא עבר בדיקות רפואיות, ובתקופה האחרונה הוא עובר בדיקות רפואיות שבועיות בבית החולים "א-שאמי", כאשר צוות רפואי רוסי הוא האחראי על הטיפול בו. עוד נטען, כי בשל מצבו הבריאותי אל-אסד נמנע מלקיים ישיבות ארוכות.

מסר מן השמיים? אל-אסד (ספטמבר 2016, ערוץ היוטיוב של לשכת הנשיא הסורי, צילום מסך)
מסר מן השמיים? אל-אסד (ספטמבר 2016, ערוץ היוטיוב של לשכת הנשיא הסורי, צילום מסך)

פייסל אל-קאסם – הידוע כמתנגד וכמבקר חריף של המשטר הסורי בראשות אל-אסד – כתב אתמול בעמוד הפייסבוק שלו, כי מזה מספר ימים הוא מנסה לבדוק את נכונותן של הידיעות בדבר מצבו הבריאותי של הנשיא הסורי. לדבריו, המידע שבידיו – המצביע על כך שהנשיא הסורי אכן עבר אירוע מוחי – הינו בעל אמינות של תשעים אחוז. אל-קאסם הוסיף כי אל-אסד מרותק למיטה אך אינו חסר הכרה; על פי מקורותיו – מחלתו של אל-אסד חמורה ברמה של שבעים אחוז: "האם סוף סוף הגיע אליו מסר מן השמיים כדי שיפסיק לטבוח בבני העם הסורי?".

לשכתו של נשיא סוריה הכחישה בסוף השבוע מכל וכל את הידיעות השונות בנוגע למצבו הבריאותי של אל-אסד. בהודעה שפורסמה מטעמה נאמר כי מקורם של שמועות אלו ב"גורמים ועיתונים שהשתייכותם, מימונם והאוריינטציה שלהם – ידועים".

והערב – סוכנות הידיעות הסורית הרשמית סאנ"א פרסמה ידיעה, לפיה הנשיא הסורי קיבל שיחת טלפון מנשיא ונצואלה ניקולס מדורו. על פי ידיעה זו – המכוונת, כך נראה, להזים את השמועות המתגברות ביחס לאל-אסד – מדורו בירך את עמיתו הסורי ואת העם הסורי על "ההישגים החשובים במלחמה נגד ארגוני הטרור הנתמכים על ידי מדינות העוינות את סוריה" והוסיף כי הישגים אלו הנם תוצאה של "המאבק יוצא הדופן" של הסורים. אל-אסד מצדו הודה לוונצואלה ולנשיאה על תמיכתם בסוריה. הוא הדגיש כי שתי המדינות ניצבות מול ניסיונות חיצוניים ליצור בהן אנרכיה ולערער את יציבותן, וכי הן משלמות מחיר על מחויבותן לריבונותן ועל עמידתן מול תכתיבי המערב וגרורותיו.

ופייסל אל-קאסם? הוא מוסר הערב גירסה אחרת מפי מקורותיו, וטוען כי אל-אסד יצא מכלל סכנה.

("אל-מוסתקבל"; "אל-ערביה"; "ערבי 21"; חשבון הפייסבוק של פייסל אל-קאסם; סאנ"א)

[הכתבה עודכנה ב: 23:58]