מובילה מאחור או מתייצבת בחזית? סעודיה מחממת מנועים לקראת התנגשות עם מחנה ההתנגדות / אופק רימר

אתמול פתח הקריין את מהדורת חדשות הערב של ערוץ "אל-מיאדין", המזוהה עם ציר ההתנגדות, בנאום נרגש בן כחמש דקות, אשר התחיל במילים המפורשות והדרמטיות: "סעד אל-חרירי, ראש ממשלת לבנון, במאסר. אנו אומרים זאת בצורה ברורה וחזקה. סעד אל-אחרירי נתון במעצר בידי השלטונות הסעודיים".

כבר בשעות הראשונות שאחרי הודעת ההתפטרות המפתיעה של אל-חרירי מריאד בירת סעודיה, החלו רמיזות על כך שההנהגה הסעודית כפתה עליו את המהלך. מי שהחלו בהעלאת החשדות כי המהלך של אל-חרירי לא נעשה על דעתו ומתוך בחירה חופשית היו דוברים מטעם חזבאללה וגולשים ברשתות החברתיות המזוהים עם מחנה ההתנגדות. גם בתגובה רשמית ראשונה של הנשיא עאון, הוא קבע כי יקבל את ההתפטרות רק כאשר אל-חרירי ישוב ללבנון ויצהיר על עמדתו בפניו, ברמיזה לכך שגם הוא מטיל ספק באותנטיות המהלך. בזמן שהשמועות על מעצרו פושות, ומקבלות רוח גבית מהידיעה על מעצרים נרחבים של נסיכים ושרים סעודים, אל-חרירי ניסה להציג מראית עין של שגרה, וקיים פגישות מדיניות בסעודיה ובמדינות המפרץ.

אולם, בימים האחרונים הסיפור כבר קנה שבת בלבנון. ההסבר שלפיו אל-חרירי נמצא בשהות כפויה בריאד ונתבע על ידי ההנהגה הסעודית, בהובלת יורש העצר מוחמד בן סלמאן, להודיע על התפטרותו, אומץ על ידי הגורמים הרשמיים והציבור בלבנון. אתמול דיווחה סוכנות הידיעות "רויטרס" כי בכירים לבנוניים המקורבים לאל-חרירי מאמינים כי ראש הממשלה נתון במעצר בית בריאד ודורשים את חזרתו. בערב, גם ראשי תנועתו של אל-חרירי, "אל-מוסתקבל", קראו לחזרת מנהיגם ללבנון, "למען השבת היציבות הפנימית ללבנון ומתוך כבוד ללגיטימיות של לבנון".

גם ההיגיון הבריא מסרב לקבל את הטענה של אל-חרירי לפיה הזרז להתפטרותו היה סיכול ניסיון התנקשות בחייו, וכי האשם המיידי הוא מחנה ההתנגדות. אל-חרירי היה לכל הדעות "עלה התאנה" לדומיננטיות הרבה של מחנה "ה-8 במרץ" בשדרות השלטון הלבנוני, ועשה עצמו ממש כאסקופה נדרסת בפני דרישותיהם: מינוי עאון לנשיא; לגיטימציה לנשק של חזבאללה; ניסוח חוק בחירות עם רכיב יחסי; ומינוי שגריר לדמשק. מדוע יסכן מחנה ההתנגדות את הסטטוס-קוו הנוח, דווקא עכשיו שהוא קרוב להשלים את תכניותיו האזוריות, ויתנקש בחיי ראש הממשלה? הרי גם הם זוכרים כיצד ההתנקשות באביו, רפיק אל-חרירי, הובילה לתגובת נגד פנים-לבנונית ובין-לאומית אשר הובילה לבסוף ליציאת הכוחות הסוריים מלבנון ולאיחוד השורות במחנה הנגדי.

עכשיו נדמה כי יצא המרצע מן השק. בכיר במדינות המפרץ טען בפני העיתון "אל-חיאת" כי אל-חרירי העניק לגיטימציה למדיניות של איראן וחזבאללה בלבנון, וכי הדרך שבה הלכה הממשלה בראשותו הייתה בלתי מתקבלת על הדעת. הבוקר כותב איבראהים אל-אמין, העורך הראשי של העיתון "אל-אח'באר" המזוהה עם חזבאללה, כי בימים האחרונים אנחנו חוזים ברמות חדשות של טירוף סעודי. אל-אמין דיווח כי נשיא צרפת, עמנואל מקרון, אשר הגיע אתמול לריאד כדי לשכנע את הסעודים לשחרר את חרירי, התוודע ל"תכנית ההסלמה" הסעודית בביקורו. אל-אמין טען כי בעקבות הביקור נפוצו בביירות שמועות חזקות על אותה תכנית, המתחילה במכה חטופה על כוחות חזבאללה בלבנון ובסוריה, ובעקבותיה אינתיפאדה עממית לבנונית אשר תדרוש את התפרקות חזבאללה מנשקו ואת התמרקות לבנון מהחסות האיראנית. אל-אמין הוסיף כי על אף שחזבאללה לא מזהה כרגע סימנים למתקפה מהסוג הזה, הארגון אינו מוציא מכלל אפשרות "התפרצות של הטירוף הסעודי", בהשתתפות ישירה של ישראל ותחת אור ירוק אמריקני. אל-אמין, המכשיר את הקרקע לנאומו הערב של חסן נסראללה לרגל יום השהידים, טען כי חזבאללה ערוך ומוכן להתמודד עם כל "הרפתקה" שתיכפה עליו, מכל צד שהוא.

העדויות לכך שסעודיה עומדת מאחורי ההתפטרות של אל-חרירי הן היום אפוא מובהקות. אלו, בצירוף ההתרחשויות הפנימיות בממלכה, ההתפתחויות במערכה בתימן והקשרים המדיניים הרבים בין ראשי המדינות הסוניות בימים האחרונים, מובילים למסקנה כי סעודיה מעוניינת לקדם אסטרטגיה מאוחדת ומכוונת להתמודדות עם ההתחזקות של מחנה ההתנגדות באזור. מהי אותה אסטרטגיה? האם היא כוללת הסלמה במישורים הצבאיים או האם היא בונה על חידוש "מלחמות השליחים", התנגדות עממית דרך הרחוב או דרך הקלפיות? עדיין מוקדם להעריך. מכל מקום, היא מייצרת מומנטום אשר גם ישראל, המעוניינת להעלות על ראש שמחתה את ההתבססות האיראנית בסוריה, יכולה לרכוב עליו. עם זאת, על ישראל להישמר מלמצוא עצמה בעמדת "קבלן הביצוע" של סעודיה, ותחת זאת להשתלב בקואליציה הסעודית ולפעול תחילה למיצוי הכלים הרכים ו"הקשים פחות" להתמודדות עם מחנה ההתנגדות.

אופק רימר הוא תלמיד במסלול לדוקטורט במחלקה ליחסים בין-לאומיים באוניברסיטה העברית ומחבר הבלוג "אופק מדיני"