מזרח תיכון 'פרוץ'? דיווח סעודי על שיחת טלפון בין ארדואן ואל-אסד

בעמוד הפייסבוק של העיתון הסעודי "אל-יום" התפרסם בשעות הצהריים פוסט-תמונה, הטוען כי נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן שוחח בטלפון עם עמיתו הסורי בשאר אל-אסד.

על פי הנכתב, ארדואן הדגיש בשיחה את "איתנותם של יחסי האחווה ההיסטוריים בין שתי המדינות", והביע תקווה ליישובו הקרוב של המשבר הסורי. הנשיא הטורקי הבהיר בדבריו את הסכנה הטמונה בארגון דאע"ש לביטחון הלאומי הטורקי והסורי ואת הצורך במאבק בינלאומי משותף נגד הטרור.

הידיעה מציינת, כי השיחה בין שני האישים התקיימה לאחר שיחת הטלפון שנערכה לפני הצהריים (שעון ישראל) בין ארדואן ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין. השיחה התבצעה ביוזמתו של פוטין, וזאת על רקע התנצלותו של ארדואן, במכתב שנשלח אליו, על הפלת המטוס הרוסי בנובמבר 2015 והבעת רצונו לנרמל את היחסים בין שתי המדינות. זו השיחה הראשונה שניהלו השניים מאז הפלת המטוס.

מקורות המקורבים לארדואן הגדירו את השיחה כ"פרודוקטיבית וקונסטרוקטיבית". פוטין גינה בשיחה את הפיגוע אמש בנמל התעופה אטא טורק באיסטנבול, והביע את תנחומיו לעם הטורקי. הנשיא הרוסי ציין כי מכתב ההתנצלות של ארדואן יצר את התנאים המוקדמים לחידוש הפעולה המשותפת בין שתי המדינות, ושני האישים הסכימו להיפגש בקרוב (ככל הנראה המפגש יתקיים בחודש ספטמבר, בשוליה של ועידת ה- G20 שתתקיים בסין), ולעשות את הצעדים הדרושים כדי לנרמל את היחסים בין שתי המדינות.

לאחר שיחת הטלפון עם ארדואן, פוטין הורה לממשלת רוסיה להתחיל בתהליך החזרתו של שיתוף הפעולה הבילטרלי עם טורקיה, ולהסיר את ההגבלות שהוטלו לאחר הפלת המטוס הרוסי בתחומי הסחר והתיירות.

נשוב לפוסט הסעודי: מעל לתמונתו של ארדואן המופיע במדיו של סולטאן עות'מאני, מגדירה כותרתו של הפוסט את השיחה של ארדואן עם אל-אסד כ"בגידה של העות'מאנים בערבים".

הפוסט מתוך עמוד הפייסבוק של "אל-יום" (צילום מסך)
הפוסט מתוך עמוד הפייסבוק של "אל-יום" (צילום מסך)

האתר האיראני "אל-עאלם" מיהר להביא את הידיעה, אותה הגדיר כ"התפתחות מפתיעה". אם כי בסוף הכתבה צוין, כי "אל-עאלם" לא הצליח לוודא את נכונותה ממקורות עצמאיים.

האם בעקבות הפיגוע הקשה אמש באיסטנבול, לאחר חתימתו השבוע של הסכם הפיוס עם ישראל, וההתנצלות האישית של ארדואן בפני פוטין שהתניעה את תהליך הפיוס עם רוסיה – החליט הנשיא הטורקי ליזום מהלך מפתיע נוסף בזירה האזורית?

פתרון התעלומה, קרוב לוודאי, נעוץ בפוסט שהועלה כשעתיים לאחר מכן בעמוד הפייסבוק של "אל-יום", הטוען כי חשבון הטוויטר של האתר נפרץ למשך 20 דקות, אך התקלה תוקנה במהירות. ניתן להניח, כי גם עמוד הפייסבוק עבר "טיפול" כל שהוא. אמנם, משום מה הפוסט האמור לא הורד עדיין מעמוד הפייסבוק של "אל-יום".

למען הסר ספק, נציין כי ל"התפתחות המפתיעה" (כפי שהגדיר זאת "אל-עאלם") הטמונה בידיעה אין בינתיים כל אישור ממקורות אחרים.

(מקורות עזר: "הורייט"; "ספוטניק"; dailysabah; טאס"ס)