מילון "תהלוכת השיבה" / פרופ' עוזי רבי

קולות הפיוס בין הפתח לחמאס נמוגו ואינם. אלה גם אלה חיים בתחושה שהדברים נשמטים מידיהם. בעיות של משילות, אובדן תמיכה בעולם הערבי ו"עיסקת המאה" של טראמפ מלמדים כי חלף עבר זמנה של מדינה פלסטינית.

במציאות זו מעלים מחדש "יועציה" ותומכיה של הרשות הפלסטינית (חוגי אקדמיה ואינטלקטואלים בישראל ובעולם, ובכלל זה ארגונים יהודים-אמריקנים צדקנים המנסים, כלשונם, "להציל את ישראל מעצמה") את רעיון "תהלוכת השיבה". שלב חדש במאבק הפלסטיני, הם טוענים. לא עוד התלהמות דתית ולאומית, אלא שיח אזרחי, היונק השראה מזכויותיו הטבעיות של בן האנוש. כך, בצעדות לא אלימות, של "משפחות" כמובן, ולא של מפלגת פוליטיות או פלגים צבאיים, יממשו הפלסטינים את זכות השיבה.

רעיון חדש? לא! נוסה כבר פעמים רבות מספור.

אז מה יום מימים? הפעם, מבטיחים "המארגנים", מדובר במסה קריטית של צועדים שתגיע בשיאה במחצית מאי השנה לכמיליון צועדים.

מי "ישוב" לישראל? על פי "המארגנים" יהיו אלה פלסטינים מעזה, מהגדה המערבית, מהתפוצות ומשטחי 1948.

מתכוננים ל"שיבה"? תהלוכה של גדודי אל-קסאם (תמונת ארכיון, מפרסומי הזרוע הצבאית של החמאס)
מתכוננים ל"שיבה"? תהלוכה של גדודי אל-קסאם (תמונת ארכיון, מפרסומי הזרוע הצבאית של החמאס)

מה הרעיון? לאחר שכשלו "היועצים" במודל דרום-אפריקה (מלאכת החרמות (BDS) והטחת רפש האפרטהייד בישראל), הם הציעו ל"מארגנים" את מודל הודו של מהאטמה גאנדי, קרי להצעיד לכיוון ישראל מיליוני פליטים פלסטינים ולשחוק את צביונה היהודי.

פלגי הלאומיות הפלסטינית (חמאס, הג'יהאד האסלאמי ואחרים), הנתונים זה מכבר בשיתוק ואובדן דרך, מיהרו לאמץ לחיקם את "מודל המאבק הנאור" בתקווה שכך יוכלו להיחלץ מהמיצר.

לפלסטינים ו"ליועציהם" יש לומר: "מעט מדי, מאוחר מדי!" את המדינה שניתנה להם בחסות הסכמי אוסלו לא ידעו הפלסטינים לטפח. במקום להפכה לאזור כלכלי תעסוקתי משגשג בסיוע ישראל ומדינות תבל, במקום להניח למשוגות עבר, התחפרו הללו בשוחות ההיסטוריה המזרח תיכונית והפכו את "המדינה שבדרך" לקרש קפיצה למאבק עולם כנגד ישראל.

ועתה לישראל: אירועי הימים האחרונים לימדו כי במזרח התיכון "אשרי אדם מפחד תמיד". לכן צניעות וערנות – חשיבותן רבה. ברור שיש בהתפתחות זו משום אתגר לישראל. מכיוון ש"המארגנים" מדברים זה חודשים על כוונתם, ניתן להניח שישראל נערכת כיאות. החל מהפצת כרוזי הסבר, עבור בירי אזהרה ושימוש בפצצות עשן וכלה בשאר אמצעים לפיזור הפגנות.

הצעדה תצעד, תביע מחאתה, תשתכן באוהליה – אך חשוב שלא תחצה את הגדר.

הופיע לראשונה בעמוד הפייסבוק של פרופ' עוזי רבי, ומתפרסם כאן באישורו