מי חיסל את המדען הסורי הבכיר עזיז אסבר? / יוני בן מנחם

חיסולו של המדען הסורי הבכיר עזיז אסבר ב- 5 באוגוסט היה הפתעה גדולה ל"ציר הרשע" איראן-סוריה-חזבאללה. ארגון מורדים סורי המכונה "גדודי אבו עמארה" נטל אחריות על החיסול, אך אף אחד בעולם הערבי לא קונה את הסיפור הזה.

עזעז אסבר היה מנהל "המרכז למחקרים מדעיים" במסיאפ ליד חמאת, והוא נהרג כתוצאה מפיצוץ מטען חבלה שהוטמן במכוניתו. על פי הדיווחים, בפיצוץ הרכב נהרג גם נהגו. ערוץ "אל-מיאדין" הלבנוני המזוהה עם חזבאללה העריך כי הוא חוסל על ידי "ארגון מודיעין זר" אך נמנע מלציין מיהו. ההערכה בקרב הפרשנים בעולם הערבי היא כי ישראל עומדת מאחורי החיסול. החיסול מיוחס למוסד הישראלי, והפרשנים הערבים מודים כי איראן וסוריה הופתעו מרמת המודיעין המדויק ומיכולות הביצוע.

ד"ר עזיז אסבר היה מקורב מאוד לנשיא סוריה בשאר אסד, והיה המתאם בין המשטר הסורי לאיראן ולחזבאללה בכל לפעילות העברות הנשק האיראני לסוריה ופיתוחו, כולל פיתוח של הנשק הכימי בצבא הסורי. ד"ר אסבר היה אחראי לייצור טילים בסוריה, וגם בייצור רכיבים שיאפשרו הקמת מפעלים לייצור טילים בלבנון. כמו כן הוא עסק בשיפור יכולת הדיוק של הטילים הסורים לטווח בינוני.

בניית מפעלים לייצור טילים בלבנון נועדה למנוע את השמדת הטילים המיועדים לארגון חזבאללה, שכן ישראל ביצעה תקיפות רבות של שיירות שניסו להעביר נשק איראני מסוריה לחזבאללה, כולל נשק "שובר שוויון". התכנון האיראני הוא להקים עבור חזבאללה וארגון חמאס בלבנון מפעלים לייצור טילים מדויקים לצורך פגיעה בישראל בעת הצורך. המדיניות הישראלית היא למנוע בשיטתיות הקמת בסיסים איראניים בסוריה עבור המיליציות השיעיות והיועצים הצבאיים מ"משמרות המהפכה", וגם לעצור שיירות שמנסות להעביר נשק מאיראן ללבנון דרך סוריה או עבור הצבא הסורי עצמו.

ד"ר עזיז אסבר (צילום מסך מתוך הרשת, ללא קרדיט)
ד"ר עזיז אסבר (צילום מסך מתוך הרשת, ללא קרדיט)

מדוע חוסל ד"ר עזיז אסבר?

עדיין לא התבררו כל הנסיבות שבהן חוסל ד"ר עזיז אסבר, אולם האצבע המאשימה מופנית לעבר ישראל נוכח המעורבות שלה, על פי מקורות זרים, בחיסול מדעני הגרעין האיראניים ומהנדסי החמאס מוחמד א-זווארי בתוניסיה ופאדי אל-בטש במלזיה.

אם אכן ישראל היא שעומדת מאחורי החיסול, ניתן להסיק מכך כמה מסקנות חשובות:

א. ישראל מודאגת לא רק מהנוכחות הצבאית האיראנית בסוריה, אלא גם מהאפשרות שסוריה תשקם את יכולותיה הצבאיות הטכנולוגיות שהיו קיימות לפני מלחמת האזרחים, ומכך שהיא תפתח יכולות חדשות שירתיעו את ישראל.

ב. ישראל איננה מסתפקת עוד בהפצצות מן האוויר של מטרות איראניות בסוריה, אלא עוברת עכשיו למלחמה חשאית באמצעות סוכניה נגד מטרות סוריות הקשורות לאיראן וחזבאללה, וייתכן שתפגע גם במפקדים בכירים איראניים השוהים בשטח סוריה.

ג. ישראל רואה בניסיון האיראני-סורי להתחיל בפרויקט שיהפוך את הטילים האיראניים והסוריים לטילים מדויקים יותר, סכנה גדולה לביטחונה, והיא נחושה לנסות למנוע אותו.

ד. ישראל העבירה באמצעות חיסולו של ד"ר עזיז אסבר תזכורת לאיראן ולנשיא בשאר אסד מהם "הקווים האדומים" שלה בכל הקשור לתעשיות הנשק הסורי. החיסול תורם לחיזוק ההרתעה הישראלית.

מלחמת האזרחים בסוריה עומדת על סף סיום בניצחונו של הנשיא בשאר אסד בסיוע רוסיה, איראן וחזבאללה. "ציר הרשע" ניצח, למורת רוחה של ישראל, אך אין הדבר אומר שישראל תשלים עם התוכניות של איראן והנשיא בשאר אסד לפגוע בה.

ישראל מתייחסת לסוריה כחלק בלתי נפרד מהאיום האיראני על ביטחונה, והיא תמשיך לפגוע בתעשיות הצבאיות הסוריות בכל דרך אפשרית כדי למנוע מהן להשתפר ולהתפתח. חיסולו של ד"ר עזיז אסבר הוא המשך להתקפות האוויריות המיוחסות לישראל על מתקני "המכון ללימודים ומחקרים מדעיים". המסר לאיראן ולסוריה הוא שהיא עדיין לא אמרה את המילה האחרונה בנושא.

יוני בן מנחם הינו חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה ופרשן לענייני העולם הערבי, לשעבר מנכ"ל רשות השידור