מנכ"ל משרד החוץ הישראלי דן בקאהיר בהודנה עם החמאס

מנכ"ל משרד החוץ של ישראל דורי גולד ביקר אתמול בקאהיר. הוא נפגש עם השגריר אוסאמה אל-מגדוב, סגן שר החוץ המצרי לענייני המדינות השכנות.

"שלב חדש" ביחסים: גולד (ארכיון. מקור: EinGedi2, wikicommons, CC BY-SA 3.0)
"שלב חדש" ביחסים: גולד (ארכיון. מקור: EinGedi2, wikicommons, CC BY-SA 3.0)

העיתון המצרי "אל-מסרי אל-יום" מוסר היום מפי מקור בכיר – שסירב לחשוף את שמו – כי המטרה המרכזית של הביקור הייתה לדון בהסכם להפוגה (הודנה) ארוכת טווח בין ישראל והחמאס.

המקור הבכיר הדגיש בדבריו את מרכזיות תפקידה של מצרים בהגעה להסכם המיוחל. לדבריו, מצרים תפתח את מעבר רפיח לפני חתימת ההסכם, וזאת ללא תלות בשאלה האם המעבר ינוהל על ידי הרשות הפלסטינית או על ידי החמאס.

עוד אומר המקור, כי הביקור מהווה "שלב חדש" ביחסיהן של מצרים וישראל. בתחילת השבוע שעבר הודיעה מצרים על מינויו של חאזם ח'יירת לשגרירה החדש בישראל – כמעט שלוש שנים לאחר שהשגריר הקודם עאטף סאלם הוחזר לקאהיר על ידי המשטר המצרי בראשות הנשיא האח'ואני מוחמד מורסי, וזאת במחאה על המבצע הצבאי שניהלה ישראל ברצועת עזה (מבצע "עמוד ענן", נובמבר 2012).

ואילו דובר משרד החוץ המצרי בדר עבד אל-עאטי מסר בהודעה מטעמו, כי גולד ערך התייעצויות בנוגע לחזרה למו"מ לשלום בין ישראל והפלסטינים.

מקור פלסטיני מוסר, כי בכיר חמאס מוסא אבו מרזוק נמצא אף הוא בקאהיר כדי לדון בפרטי ההסכם הרגיעה המתגבש – כך על פי פרסומים רבים בתקופה האחרונה – בין ישראל והחמאס.