מסעוד ברזאני: לא מתחרט על משאל העם הכורדי לעצמאות; ארה"ב בגדה בנו

משאל העם לעצמאות שהכורדים בצפון עיראק ערכו לפני כחודש וחצי חזר אליו כבומרנג – אבל מסעוד ברזאני אינו מתחרט על הצעד אותו הוביל מול התנגדות אזורית ובינלאומית גורפת (כולל מצידה של ארה"ב, ולמעט ישראל, שהביעה תמיכה "במאמצים הלגיטימיים של העם הכורדי להשיג מדינה משלו").

ה- NPR – רשת הרדיו הציבורית של ארה"ב – שידרה שלשום (שני) ראיון עם המנהיג הכורדי שסיים בשבוע שעבר את תפקידו כנשיאו של החבל הכורדי האוטונומי בצפון עיראק והעביר את השרביט לאחיינו, נצ'ירבאן ברזאני, המכהן כראש ממשלת החבל. רוב מוחץ (קרוב ל- 93%) של המצביעים במשאל העם, שנערך ב- 25 בספטמבר, אישר את הקמתה של מדינה כורדית עצמאית והתנתקות מהמסגרת העיראקית הפדרלית. למרות שתוצאותיו של המשאל לא היו מחייבות, ומטרתו הייתה לספק למנהיג החבל האוטונומי קלף מיקוח במו"מ עם בגדאד – הוא נתקל בתגובה תקיפה של ממשלת עיראק: כוחות עיראקיים, בסיוען של מיליציות "הגיוס העממי" (אל-חשד א-שעבי) השיעיות, פתחו באמצע החודש שעבר (ב- 16 באוקטובר) במבצע צבאי בצפון המדינה, והשתלטו – כמעט ללא התנגדות של כוחות הפשמרגה הכורדיים – על מחוז כירכוכ עתיר הנפט; מחוז זה אמנם לא נכלל בשטחה של האוטונומיה הכורדית, אך הכורדים שלטו בו מאז 2014 לאחר שדחקו ממנו את ארגון דאע"ש (שכבש אותו מידי צבא עיראק). ברזאני בן ה- 71 – שספג ביקורת מצד יריביו הפוליטיים בחבל הכורדי – הודיע כי לא יסכים להארכת כהונתו ויסיים את תפקידו ב- 1 בנובמבר לאחר 12 שנות כהונה.

למרות התוצאות העגומות מבחינת הכורדים, ברזאני כאמור אינו מתחרט על משאל העם ואף מתגאה על "[מתן] ההזדמנות לעם הכורדי להביע את הצבעתו". הוא מודה כי לא צפה שהממשלה העיראקית תגיב באופן צבאי – הציפייה הייתה, במקרה הגרוע, לסנקציות כלכליות וסגירת מעברי הגבול – ומציין כי ההחלטה על עריכת המשאל הייתה קולקטיבית ולא רק שלו.

ברזאני עם שר ההגנה האמריקני, ג'יימס מאטיס; אירביל, 22 באוגוסט 2017 (Jim Mattis, flickr, CC BY 2.0)
ברזאני עם שר ההגנה האמריקני, ג'יימס מאטיס; אירביל, 22 באוגוסט 2017 (Jim Mattis, flickr, CC BY 2.0)

ברזאני מאשים בראיון את ארה"ב בכך שאפשרה למיליציות "הגיוס העממי" השיעיות, הנתמכות על ידי איראן, לחבור לצבא העיראקי במתקפה נגד הכורדים: "הם השתמשו בנשק אמריקני – טנקי 'אברמס' ודברים אחרים שהממשל האמריקני נתן לממשלה העיראקית כדי לעשות בהם שימוש במאבק נגד דאע"ש. אך הם השתמשו בהם נגד העם הכורדי, והאמריקנים שתקו". לדברי ברזאני, מדובר בכניעה אמריקנית להשפעה האיראנית – והכורדים רואים בכך בגידה מצידה של ארה"ב. הוא מבהיר כי הכורדים יבצעו כעת הערכה מחדש של יחסיהם עם האמריקנים, מבחינתו, המשמעות היא שבמקום להישען על ארה"ב, הם יכולים לשפר את יחסיהם עם רוסיה.

בתגובה להתעקשותו של ראש ממשלת עיראק, חיידר אל-עבאדי, כי על הכורדים לבטל את תוצאות משאל העם לפני שניתן יהיה לשבת למו"מ על המתווה העתידי של היחסים בין הצדדים – ברזאני אומר כי מדובר בדרישה בלתי אפשרית. הנהגת החבל הכורדי הביעה אמנם נכונות להקפיא את תוצאות המשאל, אבל לדברי המנהיג הכורדי הוותיק – שלמרות פרישתו מתפקידו מחזיק עדיין בהשפעה רבה על הפוליטיקה הכורדית – "מי יכול לבטל 3 מיליון קולות? ההתעקשות הזאת [של אל-עבאדי] היא באמת חסרת משמעות. אין שום דרך שניתן יהיה לבטלם".