מפלגת האופוזיציה הראשית בטורקיה: המשטר הטורקי נוקט בשיטות של מאפיה, ארדואן דיקטטור פאשיסטי

מנהיג "מפלגת העם הרפובליקנית" (CHP) בטורקיה, כמאל קיליצ'דרולו, תקף היום בחריפות את נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן ואמר כי מפלגת "הצדק והפיתוח" השלטת (AKP) בראשותו נוקטת בשיטות דומות לזו של מאפיה כדי למשול.

דבריו של קיליצ'דרולו – העומד בראש מפלגת האופוזיציה הגדולה ביותר בטורקיה – נאמרו לאחר שאתמול אהמט אדיפ אואור, ראש העיר של מחוז בליקסיר (צפון-מערב טורקיה), הודיע על התפטרותו מתפקידו ומחברותו במפלגת ה- AKP. בנאום נרגש אמר אואור כי הוא נאלץ לקבל את החלטתו בעקבות איומים עליו ועל בני משפחתו.

התפטרותו של אואור היא האחרונה בסדרת התפטרויות של ראשי ערים בטורקיה ממשרתם ומחברותם במפלגת השלטון, וזאת בעקבות לחצים שהפעיל עליהם הנשיא הטורקי. ארדואן הצליח אמנם לאשר במשאל העם שנערך בחודש אפריל את התיקונים לחוקה, המרחיבים את סמכויותיה של משרת הנשיא והופכים את המשטר הטורקי למשטר נשיאותי, אך בשל הרוב הדחוק שהשיג (51.4% בלבד תמכו בתיקונים) הוא שואף לרענן את שורות ה- AKP והממשל המקומי לקראת הבחירות המקומיות שתיערכנה בטורקיה בשנת 2019. ארדואן התבטא בנושא זה לפני כשבועיים וחצי (ב- 13 באוקטובר), כשאמר כי מפלגתו החלה בהכנות לקראת הבחירות ו"אינה יכולה להרשות [לעצמה] לבזבז זמן". בין המתפטרים עד כה: ראשי הערים של איסטנבול, בורסה ואנקרה.

בנאום שנשא היום בכינוס של מפלגתו בפרלמנט באנקרה, אמר קיליצ'דרולו כי דבריו של ראש העיר המתפטר של בליקסיר מהווים הוכחה לדרך בה ה- AKP שולטת במדינה. הוא האשים את ארדואן בכך שהורה לאיים על אואור ומשפחתו, ואמר כי מדובר בשיטה שהמאפיה עושה בה שימוש: "אלו שמחזיקים בתפקיד בממשל, לא צריכים לאמץ שיטות כאלו. אם אתה עושה זאת – עליך להתפטר, אתה לא ראוי למשרה".

קיליצ'דרולו (צילום מסך, ערוץ היוטיוב של מפלגתו)
קיליצ'דרולו (צילום מסך, ערוץ היוטיוב של מפלגתו)

קיליצ'דרולו התייחס בדבריו גם לתלונה הפלילית שהגישו עורכי דינו של ארדואן נגד בולנט טזקן, דובר ה- CHP, וזאת בגין העלבת הנשיא. התלונה הוגשה לאחר שאתמול – בנאום פומבי בעיר טקירדא (צפון-מערב טורקיה) – כינה טזקן את ארדואן "דיקטטור פאשיסטי" [וידיאו מצורף]. דוברו של ארדואן, איבראהים קאלין, הגיב (באמצעות חשבון הטוויטר שלו) ואמר כי "נאום השנאה של בולנט טזקן הוא בושה" למפלגתו ומהווה "עוינות לרצון העם". סגן ראש הממשלה הטורקי, בקיר בוזדר, הגיב אף הוא על דבריו של טזקן ואמר כי הם בלתי מוסריים, וולגריים וגסים. בוזדר הוסיף כי המפלגה הפאשיסטית היחידה בטורקיה היא "מפלגת העם הרפובליקנית".

בעקבות הגשת התלונה הפלילית נגד טזקן, הגיש היום משרד התובע הכללי של אנקרה כתב אישום נגדו.

ותגובתו של קיליצ'דרולו? "הם [ה- AKP] חשו שלא בנוח עם הערותיו של הדובר שלנו… בכל מקרה, להטריד בני משפחה של מישהו [=אואור] זה חלק ממה שנדרש כדי להיות דיקטטור פאשיסטי".