מצרים: בנו של הנשיא המודח מורסי נידון לשלוש שנות מאסר בשל החזקת סכין

בית משפט במצרים גזר היום שלוש שנות מאסר על אוסאמה מורסי, בנו של הנשיא המודח מוחמד מורסי, לאחר שהרשיעו בהחזקת נשק באופן בלתי חוקי.

מורסי נעצר בדצמבר 2016 בהוראת התביעה הכללית באשמת הסתה לאלימות בהפגנות המחאה של "האחים המוסלמים" שהחלו ביולי 2013 לאחר שאביו, איש האח'ואן, הודח מתפקידו כנשיא על ידי הצבא. מורסי הבן – עורך דין במקצועו, אשר פעל במסגרת צוות ההגנה על אביו, נגדו הוגשו מספר כתבי אישום מאז הדחתו – נעצר בביתו שבעיר א-זקאזיק (במצרים התחתונה, בחלק המזרחי של הדלתא של הנילוס). המשטרה טענה כי במהלך המעצר נתפס ברשותו סכין, וכאמור הוא הורשע היום בכתב האישום שהוגש נגדו בעוון החזקת נשק באופן בלתי חוקי.

בני משפחתו של מורסי, יחד עם המדיה הפרו-אח'ואנית, זועמים על מה שהם מכנים כ"תפירת" תיק למורסי. האתר הקטרי "אל-ערבי אל-ג'דיד", המזוהה כמתנגד מובהק למשטרו של הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי, אף טוען כי לצוות ההגנה לא ניתנה הזדמנות נאותה להציג את טיעוניו באופן מלא, וזאת מכיוון שבית המשפט נתן את החלטתו לאחר שתי ישיבות בלבד. על פי דיווח זה, חלק מעורכי הדין של מורסי נעדרו מהדיון היום בשל הופעתם בתיקים אחרים, ובית המשפט לא נענה לבקשה לדחות אותו למועד אחר.

אוסאמה מורסי (ללא קרדיט)
אוסאמה מורסי (ללא קרדיט)

בנוסף לעונש המאסר, אוסאמה מורסי חויב לשלם קנס של 500 לירות מצרים (כ- 30 דולר). בפניו עומדת האפשרות לערער על גזר הדין בתוך 15 יום.

תיק משפטי נוסף בו מורסי נאשם קשור להפגנות המחאה של האח'ואן בקיץ 2013. ב- 14 באוגוסט 2013 פשטו כוחות ביטחון מצריים על מוקדי ההפגנות – אחד מהם בכיכר "ראבעה אל-עדוויה" בקאהיר – במטרה לפזרן; הפיזור הכוחני נתקל בהתנגדות אלימה מצד המפגינים. על פי האומדן הרשמי של הרשויות במצרים, נהרגו למעלה מ- 600 בני אדם וכ- 4000 נפצעו. "האחים המוסלמים" טוענים כי מדובר בטבח שביצע בהם המשטר, בו נהרגו למעלה מ- 2000 איש. משפטם של מורסי ו- 738 נאשמים אחרים בתיק זה – ביניהם בכירים בתנועת "האחים המוסלמים" – ממשיך להתנהל בימים אלו. הם נאשמים, בין היתר, בארגון התכנסות מזוינת בכיכר "ראבעה" ובהשתתפות בה, בחסימת כבישים וברצח בכוונה תחילה של אזרחים וכוחות הביטחון שהגיעו לפנותם מהמקום.

עבדאללה מורסי – בן אחר של הנשיא המודח – הורשע ב- 2015 בהחזקת סמים ונידון לשנת מאסר.