מצרים: האם הנשיא לשעבר מוחמד מורסי עומד לאבד את אזרחותו?

אזרחותו המצרית של נשיא מצרים לשעבר מוחמד מורסי נתונה בסכנה, וזאת בשל תיקונים לחוק האזרחות המצרי שאמורים להיות מאושרים בקרוב. כך עולה מראיון שהעניק סגן שר הפנים המצרי אחמד אל-אנור לעיתון מקומי במצרים.

התיקונים החדשים לחוק האזרחות המצרי, שאושרו בשבוע שעבר על ידי ממשלת מצרים, מאפשרים – בין היתר – לשלול אזרחות ממי שהורשע בעבירה של פגיעה בבטחון המדינה. כמו כן ניתן יהיה לשלול אזרחות ממי שחברים בארגונים שמטרתם לפגוע בסדר הציבורי של המדינה או לערער את הסדר החברתי, הכלכלי או הפוליטי שלה באמצעים כוחניים או בכל אמצעי בלתי חוקי אחר.

מורסי (צילום מסך, הערוץ הפרו-אח'ואני "מכמלין")
מורסי (צילום מסך, הערוץ הפרו-אח'ואני "מכמלין")

מורסי, איש "האחים המוסלמים" שנבחר ביוני 2012 לנשיא מצרים, הודח מתפקידו בקיץ 2013 על ידי הצבא המצרי. כחברים רבים ב"אחים המוסלמים", הוא 'מבלה' מאז שעות רבות בין כותלי בתי המשפט: מספר כתבי אישום הוגשו נגדו, ובאחד מהם הוא אף נידון למוות אם כי עונש המוות בוטל לאחר מכן בערכאת ערעור. בכתב אישום אחר נידון הנשיא המודח ביוני 2016 ל- 40 שנות מאסר, לאחר שהורשע בריגול עבור קטר. ב- 16 בספטמבר החליט בית המשפט לערעורים במצרים לקצר את העונש ל- 25 שנה; גזר הדין בפרשה זו סופי ולא ניתן לערעור. מורסי מרצה כבר עונש של 20 שנות מאסר שנגזרו עליו בתיק המכונה "אירועי ארמון אל-איתיחאדיה". בפרשה זו נהרגו בדצמבר 2012 כעשרה בני אדם ונפצעו כמה מאות בעימותים שפרצו ליד ארמון הנשיאות בין מתנגדי הנשיא דאז מורסי לתומכיו, וזאת בעקבות פרסומו של צו נשיאותי שהרחיב את סמכויותיו.

על פי הדברים שאמר סגן שר הפנים המצרי אל-אנור, המופקד על נושאי ההגירה והאזרחות, הרשעתו הסופית של מורסי בתיק הריגול לטובת קטר תאפשר לשלול את אזרחותו כאשר התיקונים החדשים לחוק האזרחות יאושרו באופן סופי וייכנסו לתוקף. לשם כך עליהם לקבל את אישורו (הצפוי, יש לומר) של הפרלמנט ויאושררו על ידי הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי. אל-אנור ציין כי שלילת אזרחותו של מורסי תהיה נתונה לאחר מכן להחלטתה הבלעדית של ממשלת מצרים.