מצרים וסוריה ממשיכות להתקרב: מקורבו של אל-אסד ביקר שוב בקאהיר

העיתון הכווייתי "אל-קבס" מדווח הערב, כי ראש הלשכה לביטחון לאומי בסוריה עלי ממלוכ – האחראי על מנגנוני הביטחון של המשטר הסורי והמקורב לנשיא סוריה בשאר אל-אסד – הגיע ביום חמישי שעבר לקאהיר בראשה של משלחת רמת דרג.

על פי הידיעה, המסתמכת על מקורות יודעי דבר בקאהיר, זהו ביקורו השביעי של ממלוכ בקאהיר בחודשיים האחרונים. במהלך הביקור, שנמשך שלושה ימים, ניהלה המשלחת הסורית שיחות עם בכירים מצריים, וזאת במסגרת התיאום בין מנגנוני המודיעין של שתי המדינות.

ממלוכ (צילום מסך, הטלוויזיה הסורית)
ממלוכ (צילום מסך, הטלוויזיה הסורית)

לדברי "אל-קבס", המקורות מקאהיר טוענים כי הביקור התמקד בשני נושאים: האחד, רצונה של מצרים למלא תפקיד מרכזי ביצירת התקרבות בין הממשלה והאופוזיציה בסוריה. והשני, המשך חילופי מידע מודיעיני בין הצדדים אודות אזרחים מצריים שהצטרפו אל האופוזיציה הסורית וקיבלו הכשרה צבאית, ואשר החלו לחזור לקאהיר. על פי מקורות אלו, שני הצדדים סיכמו לתאם עמדות מבחינה מדינית.

הידיעה ב"אל-קבס" – שאין לה בשלב זה אישור ממקורות אחרים – יש בה כדי להעיד על המשך ההתקרבות בין דמשק וקאהיר, שניתן לה פומבי בדיווחים במדיה הסורית הרשמית על ביקורים קודמים של ממלוכ במצרים. כל זאת על רקע המתיחות הגוברת בין מצרים וסעודיה. היחסים בין שתי המדינות הורעו בתקופה האחרונה, בין היתר בשל המחלוקת ביניהן בנוגע לפתרון המשבר המתמשך בסוריה: למורת רוחה של הממלכה הסעודית – התומכת באופוזיציה הסורית לשלטונו של בשאר אל-אסד, ודורשת במפגיע את הסתלקותו מהבמה הפוליטית כתנאי לכל הסדר פוליטי בסוריה – נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי, הידוע ביחסיו הקרובים והלבביים עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, תומך בעמדה הרוסית ואינו מתנגד להישארותו של אל-אסד בזירה. בחודש אוקטובר מצרים אף תמכה בהצעת החלטה שהוגשה על ידי רוסיה למועצת הביטחון בנוגע למצב בעיר חלב. זאת בעוד סעודיה תמכה בהצעה נגדית שהוגשה על ידי צרפת, ואשר קראה להפסיק את ההתקפות האוויריות של מטוסי המשטר הסורי והמטוסים הרוסיים על שכונותיה המזרחיות של חלב (אגב, שתי ההצעות נדחו).

בתחילת החודש שעבר השעתה חברת הנפט הסעודית "אראמקו" את משלוחי מוצרי הנפט למצרים "עד להודעה חדשה". זאת בניגוד להסכם שנחתם בחודש אפריל בין שתי המדינות, במהלך ביקורו במצרים של מלך סעודיה סלמאן בן עבד אל-עזיז. על פי הסכם זה, ששוויו מגיע לכ- 23 מיליארד דולר, "אראמקו" התחייבה לספק למצרים 700 אלף טון של מוצרי נפט לחודש – במשך חמש שנים, בקו אשראי המסופק בריבית של 2% לשנה. ניתן אמנם לתלות את ההשעיה בהסבר כלכלי – הירידה המתמשכת במחירי הנפט בשנים האחרונות, המקשה על סעודיה לעמוד בהתחייבויותיה – אך היה בכך גם משום איתות לחוסר שביעות הרצון של הממלכה ממדיניותו של א-סיסי.

(מקורות עזר: "אל-ג'זירה"; CNN בערבית; "אל-וטן", מצרים; "אל-ערביה")