מצרים: יו"ר מועצת השורא של "אל-גמאעה אל-אסלאמיה" מת בכלא

עיסאם דרבאלה, יו"ר מועצת השורא (המועצה המייעצת) של ארגון "אל-גמאעה אל-אסלאמיה" במצרים, מת לפנות בוקר בכלא אל-עקרב. הארגון טוען כי דרבאלה נרצח, ומאשים את הנהלת בית הכלא ואת המשטר המצרי בהזנחה רפואית מכוונת שנועדה לחסלו.

בהודעה שפרסם הארגון נאמר, כי השלטונות במצרים סירבו לאורך חודשים לטפל בדרבאלה ולהעבירו לבית חולים לצורך טיפול, וזאת למרות ההידרדרות המתמשכת במצבו.

דרבאלה, יליד 1957, הצטרף לארגון "אל-גמאעה אל-אסלאמיה" שנוסד בשנות השבעים של המאה העשרים באוניברסיטת אסיוט. הארגון עסק בפעילות טרור במהלך שנות השמונים והתשעים של המאה העשרים. אחד הפיגועים הבולטים היה בלוקסור ב- 1997, בו נרצחו 58 תיירים ו- 4 אזרחים מצריים. ב- 1995 נחלץ נשיא מצרים דאז חוסני מובארכ מנסיון התנקשות שבוצע על ידי "אל-גמאעה" במהלך ביקורו באתיופיה. ההתנקשות בחייו של נשיא מצרים אנואר א-סאדאת (ב- 6 באוקטובר 1981) בוצעה על ידי תא טרור שהשתייך לארגון "הג'יהאד האסלאמי המצרי", שלו קשר ל"גמאעה". יומיים לאחר הרצח פרצו מהומות בעיר אסיוט, וקיצונים מוסלמים השתלטו על העיר למשך מספר ימים. המשטר הצליח להחזיר את השליטה בעיר רק לאחר קרבות כבדים; עשרות אנשי ביטחון מצריים נהרגו. דרבאלה נעצר ונידון ל- 25 שנות מאסר, לאחר שהורשע בהשתתפות במהומות. בתום ריצוי העונש, הוא שוחרר בסוף 2006.

לקראת סוף שנות התשעים ובתחילת העשור שלאחר מכן, פתחו מנהיגי "אל-גמאעה" הכלואים בבתי הכלא במצרים בעיצובה מחדש של האידיאולוגיה הארגונית. ב- 2003 הם הצהירו על התנערותו של הארגון מדרך האלימות. שלטונות מצרים גמלו בשחרור הדרגתי של המנהיגים הכלואים. לאחר המהפכה בראשית 2011 הוקמה מפלגת "הבנייה והפיתוח", המשמשת כזרוע הפוליטית של "אל-גמאעה". בראשה עומד טארק א-זומר, מראשי "הג'יהאד האסלאמי המצרי" לשעבר, שנידון למאסר עולם על מעורבותו ברצח א-סאדאת, ושוחרר מהכלא במרץ 2011.

מוות טבעי או רצח? דראבלה (צילום מסך מהטוויטר)
מוות טבעי או רצח? דראבלה (צילום מסך מהטוויטר)

דרבאלה – אחד מהוגי הדעות הבולטים של "אל-גמאעה" – היה שותף ל'סיבוב הפרסה' האידיאולוגי. הוא נטל חלק בהקמתה של מפלגת "הבנייה והפיתוח", וב- 2011 מונה לעמוד בראש מועצת השורא של הארגון, לאחר בחירות ראשונות מסוגן שנערכו בקרב הארגון. הוא פעל לשנות את תדמיתה הגרועה של "אל-גמאעה" בקרב דעת הקהל המצרית.

"אל-ערבי אל-ג'דיד" טוען, כי דרבאלה פעל באופן מובהק לפתרון המשבר הנוכחי במצרים באמצעים פוליטיים. גם לאחר הדחת שלטון האח'ואן בקיץ 2013, אליה התנגדו אנשי הארגון, הוא הזהיר מפני שימוש באלימות. לאחרונה, מוסיף "אל-ערבי אל-ג'דיד", יצא דרבאלה במהלך למניעת התפשטות האידיאולוגיה של דאע"ש בקרב חברים בארגון. למרות זאת, ב- 13 במאי הוא נעצר באשמה כי הוא משתייך ל"קואליציה הלאומית לתמיכה בלגיטימיות" [ארגון-גג של מתנגדי משטרו של א-סיסי]. מעצרו הוארך כל פעם ב- 15 יום – הארכת מעצר אחרונה בוצעה רק אתמול.

בחודש מאי האחרון מתו בכלא המצרי שני בכירים של "האחים המוסלמים": פריד איסמאעיל ומוחמד אל-פלאחג'י. בדומה למותו של דרבאלה, האח'ואן טענו כי מותם של השניים נגרם כתוצאה מהזנחה רפואית מכוונת של המשטר.

אנשי אופוזיציה למשטר המצרי הנמצאים מחוץ למצרים טוענים, כי מדובר במדיניות חדשה שמטרתה לחסל את מתנגדיו של המשטר. משרד הפנים המצרי, האחראי על בתי הסוהר במדינה, מכחיש את הטענות מכל וכל.

סוכנות הידיעות "אנאדולו" מציינת, כי מאז תחילת החודש מתו ארבעה אסירים בבתי כלא במצרים כתוצאה מהזנחה רפואית, ביניהם בכיר "אל-גמאעה אל-אסלאמיה" השייח' עיזת א-סלאמוני ואיש האח'ואן מחמוד חנפי.

ובאותה נימה: בכיר האח'ואן מוחמד מורסי הנמצא בכלא המצרי רומז כי הוא נתון לנסיונות התנקשות בחייו באמצעות הרעלת מזונו. אתמול, במהלך אחד מהמשפטים המתנהלים נגדו, אמר הנשיא לשעבר כי סירב לאכול את המזון שהוגש לו בבית הכלא מחשש לביצועו של "פשע" נגדו, כהגדרתו. הוא הוסיף, כי בתקופה האחרונה חלה הידרדרות ביחס כלפיו מצד רשויות הכלא, וחמישה אירועים בבית הכלא היוו "איום ישיר" עליו. מורסי דרש מבית המשפט לאפשר לו קבלת מזון מחוץ לבית הכלא. בית המשפט נענה לבקשתו לקיים לו בדיקה רפואית מקפת.

בנו של מורסי, אוסאמה, מסר ל"אנאדולו" כי אביו סובל מחוסר מסוכן של סוכר בדמו בשל הימנעותו מאכילה.

(מקורות: "אל-ערבי אל-ג'דיד"; "רסד"; "אנאדולו"; "עאג'ל"; "אל-ג'זירה"; הערוץ הפרו-אח'ואני "מכמלין")